Egzamaya Neler İyi Gelir: Egzama İçin Evde Tedavi

Bitkisel Çözümler kategorisine 4 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 2.479 defa okundu

Egzamaya Neler İyi Gelir: Egzama İçin Evde Tedavi

egzama için evde tedavi

egzama için evde tedavi

Egzama dünya nüfusunun yaklaşık olarak yüzde 40 kadarlık bir kesiminde görülen yaygın bir kronik deri hastalığıdır. Tüm yaş gruplarında ortaya çıkabilir, ancak yetişkinlere nazaran bebeklerde daha sık görülmektedir.

Egzama belirtileri şu şekilde sıralanabilir:
– Kuru cilt
– Kızarıklık
– Şişme
– Döküntü
– Kabarcıklar
– Cilt üzerinde çatlama
– Kabuklu yaralar
– Sürekli kaşıntı

Egzama nerelerde olur:
– Yüz
– Eller
– Dizler
– Boyun
– Üst göğüs
– Ayak bilekleri

Egzama neden olur: Egzama nedenleri:
– Alerji
– Çevresel tahriş ediciler
– Terleme
– Duygusal bozukluk ve stres

Egzama salgınları kronik veya akut yollu olabilir.
Piyasada egzama tedavisinde kullanılan birçok ilaç mevcuttur ancak vücut sağlığı açısından en yararlı ilaçlar bitkisel ve doğal ilaçlardır.

Egzama için bitkisel çözüm:

1. Egzamaya iyi gelen bitkisel yağlar: Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı egzama için en popüler ilaçlardan birisidir. Bu yağın antifungal, antibakteriyel, antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri vardır. İçerisindeki laurik asit ile kaşıntıyı önler ve cildi yatıştırır. Ayrıca K ve E vitaminleri açısından zengin bir depo besinidir. En iyi sonucu elde etmek için ham ve katkı maddesi bulunmayan, soğuk saklanmış Hindistan cevizi yağı kullanın.
– Hindistan cevizi yağını deride kaşıntı veya hafif ağrı hissedilen bölgeye doğrudan uygulamanız gerekir. Daha hızlı sonuçlar almak için gün içerisinde birkaç kez uygulamanız gerekmektedir.
– 2 ile 4 yemek kaşığı kadar Hindistan cevizi yağını egzama belirtileri hafifletmek ve genel bağışıklık sistemini geliştirmek için her gün tüketebilirsiniz. Sadece Hindistan cevizi yağını yutmak hoşunuza gitmiyorsa başka şeyle karıştırarak da tüketebilirsiniz..

2. Egzamaya yulaf ezmesi

Kolloidal yulaf ezmesi (çok ince katmanlı yulaf ezmesi) egzama tedavisinde etkili bir ilaç olabilir. Kaşıntıları hafifletmeyi ve ağrıları azaltmayı sağlayan anti-enflamatuar ve anti-septik özellikler içerir.
– 1-2 bardak kolloidal yulaf ezmesini ılık su dolu küvete ekleyin. İçinde en az 15-20 dakika kadar sorunlu bölgeyi bekletin. Cildinizi yumuşak lifli bir havluya nazikçe kurulayın.
– Alternatif olarak, bir çorba kaşığı soğuk süte karışım kalın bir hamur halini alana kadar kolloidal yulaf ezmesinden ekleyin. Genellikle 2 çorba kaşığı kolloidal yulaf ezmesi hamur kıvamın elde edilmesi için yeterli olacaktır. Birkaç dakika boyunca sorunlu alan üzerine bu karışım ile hafifçe masaj yapın hamurun sorunlu bölgeye iyice dağılarak yapıştığına emin olun. 15-20 dakika boyunca bu şekilde hamurun durmasına izin verin ve sonrasında soğuk su ile bölgeyi durulayın.
Haftada 4 kere uygulandığı sürece 3 hafta içinde etkilerini gösterecektir.

3. Egzamaya iyi gelen bitkiler: Zerdeçal

Zerdeçal egzama da dahil olmak üzere birçok cilt bozukluklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Günlük olarak zerdeçalın kullanılması, 2010 yılında yapılan çalışmaların sonuçlarına göre antioksidan özellikleri nedeniyle diğer bitkilere nazaran çok daha fazla faydalıdır.
Ayrıca, curcumin adlı aktif maddeyi içeren zerdeçal, mevcut inflamasyon ve kaşıntı tedavisinde yardımcı antienflamatuar ve bakteri yok edici özellikler içerir.
– Yarım çay kaşığı zerdeçal, hamur kıvamına gelene kadar süt eklenerek karıştırılır. Hamur kıvamına gelen bu karışım günde iki kez etkilenen deride üzerine sürülmelidir. Bu şekilde kaşıntının önüne geçilebilir.
– Alternatif olarak, yarım çay kaşığı zerdeçalı bir fincan kaynar suya ekleyin ve 10 dakika kadar demlenmesine izin verin. Soğumasını bekleyin. Bu çayı içebilir ya da etkilenen bölgeyi durulamak için kullanabilirsiniz.
Hangi seçeneği size uygun ise o seçeneği günde 2 3 kez uygulayabilirsiniz.

4. Hint leylak

Hint leylağı nemlendirici özelliği ile egzama için başka bir çözüm yöntemidir. Çalışmalar bu bitkinin yağının şu egzama belirtileri yok edeceğini göstermektedir:
– Kuruluk
– Ağrı
– Kızarıklık
– Şişme
– İltihap gibi

Yukarıdaki egzama belirtilerini antibakteriyel, anti-inflamatuar analjezik ve antimikrobiyal özellikleri sayesinde yok ettiği kanıtlanmıştır.
Ayrıca, Hint leylağı yağı esansiyel bir yağdır ve içeriğindeki E vitamini ile birlikte cildi nemli tutmak için iyi bir kaynaktır. Hint yağının hem yaprakları hem de özü (yağı) tedavi amaçlı kullanılabilir.
– Zerdeçal kökü, Hint leylağı yaprağı ve susam yağı ince bir hamur haline gelene kadar karıştırılır. Bu karışım etkilenen bölgelere uygulanır. Kuruması beklenir ve sonrasında ılık su ile bu bölge durulanır. Bu tedaviyi günde bir kez, bir kaç ay boyunca kullanın
– Alternatif olarak, Hint leylağı yağının birkaç damlasını ılık su dolu banyoya ekleyin ve en fazla 20 dakika kadar sorunlu bölgeyi suyun içinde tutarak o şekilde bekleyin. Yumuşak lifli havluyla nazikçe kurulanın. Günde bir kez uygulayarak iki ay boyunca bu tedaviyi sürdürün.

5. Egzama için aloe vera

Aloe veranın, egzama üzerinde etkili bir tedavi sağlayan çeşitli özellikleri vardır. Kaşıntı ve yanma hissi gibi rahatsız edici durumları yatıştırmaya yardımcı anti-enflamatuar özellikler içerir. Ayrıca daha fazla deri enfeksiyonu oluşumunu önleyen antimikrobiyal özellikleri de bünyesinde barındırır. Ayrıca, aloe vera cildin nemli kalmasına yardımcı olur.

– Tedavide eczanelerde ve aktarlarda bulabileceğiniz aloe vera jelini kullanabilirsiniz. Bu aleo vera jelini, içine birkaç damla E vitamini ekleyerek kullanmanız daha faydalı olacaktır.
– Jel doğrudan etkilenen cilt üzerinde uygulanır.
– Kendi kendine kurumasını beklenir ve daha sonra ılık su ile durulanır.
– Bu basit tedavi günde iki kez uygulanabilir.
– Olumlu etkiler birkaç hafta içinde görülecektir.

6. Egzamaya tuzlu su

Tuz, egzama gibi ciddi cilt hastalıkları için bir başka yatıştırıcı ev tedavisi yöntemidir. Magnezyum sülfat ve tuzların, inflamasyonu azaltmaya yardımcı anti-enflamatuar özellikleri vardır Epsom içindeki bileşenler ile kaşıntı giderici özelliğe de sahiptir. Ayrıca, sülfat vücuttan toksinlerin kaldırılması teşvik ve antimikrobiyal etkisi iltihaplı Egzama lezyonlar azaltılmasına yardımcı olur.
– Sıcak su dolu bir küvet içine 1-2 bardak epsom tuzu dökerek iyice karıştırın.
– Sonrasında ise 10-15 damla kadar lavanta esansiyel yağını da küvete dökerek tekrar karıştırın.
– Egzama olan bölgeyi bu karışım suyun için 20 dakika kadar tutun.
– Sonrasında bu bölgeyi yumuşak lifli havlu ile nazikçe kurulayın.
– Bu tedaviyi haftada üç kez uygulayın.
– Yaklaşık olarak 2 hafta içerisinde olum sonuçlar görülmeye başlanacaktır.

Not: Epsom tuz banyoları kalp sorunları, yüksek tansiyon veya şeker hastalığı olan kişiler tarafından asla kullanılmamalıdır.

7. Egzama için papatya

Papatya da egzama için bir başka popüler ilaçtır.
Anti-enflamatuar özellikleri ile azaltmaya yardımcı olduğu belirtiler şu şekilde sıralanabilir:
– Ağrı
– Flavonoid gelişimi
– Kaşıntı
– İnflamasyon
– Şişme
– Kızarıklık

Yorum Yaz