Egzama Nasıl Geçer: Egzamaya Bitkisel Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 4 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 1.247 defa okundu

Egzama Nasıl Geçer: Egzamaya Bitkisel Çözüm

egzamaya bitkisel çözüm

egzamaya bitkisel çözüm

Egzama neden olur?

Atopik dermatit olarak da bilinen egzama kaşıntılı bir cilt iltihabıdır. Nedenleri kesin olarak bilinmiyor olsa da genellikle alerji ile birlikte geliştiği ve vücudun bağışıklık sisteminin zayıflığından yararlandığı bilinmektedir. Egzama en yaygın olarak bebekler ve küçük çocuklarda görülmektedir. Ancak tabii ki de yetişkinlerde de görülmektedir.

Egzama ne kadar sürede geçer?

Egzamanın iyileşme süresi kişinin bağışık sistemi ve metabolizma hızı göre değişiklik gösterir. Ne kadar değişiklik gösterse de egzama aşırı rahatsız edici ve günlük ihtiyaçları gidermeyi önleyici belirtilere sahiptir. Bu yüzden hem çekilen acıdan kurtulmak hem de düşen yaşam kalitenizi tekrar arttırabilmek için tedaviyi hızlandırıcı bazı bitkisel çözümlere başvurmanızda fayda vardır.

Egzamaya ne iyi gelir: Egzama için bitkisel çözüm

Egzamaya yulaf ezmesi

Egzama için etkili bir tedavi istendiğin ilk akla gelen yarım fincan yulaf ezmesi ve bir küvet dolusu sıcak su ile yapılacak banyodur. Yulaf ezmesinin yanı sıra kabartma tozu da kullanabilirsiniz. Amaç egzamanın ciltte oluşturduğu yaraları yumuşatarak acı çekmeyi önlemektedir. Kabartama tozu yaraların kapanmasını, yulaf ezmesi ise cildin beslenerek kuvvetlenmesini sağlar. Bu tedavi için hazırlanan banyoda 2 saat kadar kaldıktan sonra bol su ile duş alarak temizlenebilirsiniz.

Egzama cilt kuruluğu 

Egzama ciltte kuruma ve kaşıntıya neden olduğu için kişiye bir hayli rahatsızlık verir. Cildinizi mümkün olduğu kadar nemli tutmak egzama tedavisinde çok önemli bir adımdır. Cildin nemli olması egzama belirtilerini azaltabilir ve cildin tahriş olmasıyla mücadele etmeyi sağlar. Kuru ciltlerde ise bunu nemlendirici kremler ve losyonlar ile sağlayabiliriz. Ancak bu krem ve losyonların bitkisel olanlarının seçilmesi cilt sağlığı için çok önemlidir. Doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda bir nemlendirici kullanmanız daha faydalı olacaktır.

Egzama kaşıntısı nasıl geçirilir?

Egzamayı tetikleyen yiyecekler:

Egzamanın birçok oluşum faktörü bulunmaktadır. Bunlardan en sık görüleni alerjik egzamalardır. Kişi belirli bir maddeye aşırı alerji gösterir ve bu alerji devamında egzamaya dönüşebilir. Bu yüzden cilt sorunları ve alerjik reaksiyon durumlarında mutlaka durumu önemseyerek tedavi etmeniz gerekmektedir.
Egzamanın bir diğer oluşum faktörü de deri sıcaklığının hızlıca ve aniden değişiklik göstermesine neden olan durumlardır. Ani sıcaklık değişimi derideki nem oranını düşürür. Bunun sonucunda kuruyan cildin aynı zamanda bu ani değişimler nedeniyle ölen hücreleri yaraya dönüşerek egzamaya uygun ortam hazırlar. Bu yaralar egzamanın başlangıcı olarak da nitelendirilebilir.
Stres de egzama oluşumunu tetikleyen faktörlerden birisidir. Bu yüzden mümkünse stresten kaçınılması gerekir.
Aynı zamanda kuru yün cildi tahriş edebileceği için yünlü şeyler giyerek cilt ile yünün temas etmesinden kaçınmak gerekmektedir.
Tüm bunların dışında, kimyasal bazlı sert sabunlar ve deterjanlar da egzamayı tetikleyebilir. Bu yüzden bu maddelerin kullanımından kaçınılmalıdır.

Egzamaya zerdeçal

Zerdeçal bitkisi zencefil ailesine ait olan ve anavatanı Hindistan ve Çin olan bir bitkidir. Cilt hastalıkları, sindirim şikayetleri, kalp hastalıkları ve kanser de dahil olmak üzere, alternatif tıpta kullanımı uzun bir geçmişe sahiptir. Zerdeçalın anahtar olarak anılan etkin maddesi curcumindir. Bu maddenin antioksidan ve anti-enflamatuar özellikleri vardır.

Araştırma

Zerdeçal ile cilt sağlığını koruma ve cilt hastalıklarını iyileştirme açısından tıp dünyasında önemli adımlar kaydedilmiştir. “Dermatoloji ilaçları” adlı derginin 2010 Haziran sayısında yayınlanan bir araştırmaya göre zerdeçal, cilt bakımı için antioksidan özellikleri nedeniyle diğer otlara nazaran çok daha yararlı bulunmuştur. Yapılan çeşitli araştırmalar ve hayvanlar üzerindeki deneylerin raporlarına göre zerdeçalın içindeki curcumin maddesinin hayvanların yaralarını ve cilt hastalıklarını iyileştirdiği kaydedilmiştir. Bu maddenin insan üzerinde de etkili olacağı düşünülmektedir.

Zerdeçal egzama ve artrit gibi enflamatuar koşulların başarı ile iyileştirilmesi için kullanılabilir. Bunu öneriyi beslenme uzmanı ve yazar Phyllis Balch, “Sağlıklı yaşam için beslenme reçetesi” adlı kitabında dile getirmiştir.

Kullanılabilir formlar ve dozaj

Zerdeçal bitkisi, tentür, toz, kapsül ve tablet formlarında kullanılabilir. Zerdeçalın cilt koşulları için kesinlikle tam dozda kullanılması gerekmektedir. Araştırmalara ve zerdeçal üzerinde yapılan çalışmalara göre gastrointestinal semptomlar görülmemesi için gün içerisinde 3-4 gramdan fazla kullanılmaması gerekmektedir. Uzmanlar faza alınmasının çeşitli ciddi hastalıklara yol açabileceğini söylemektedir.

Ortak Tetikleyiciler önlemek

Bazı besinlere duyarlılığı olan kişilerin egzama geçirme riski çok daha fazla olabilir. Bu besinler şu şekilde sıralanabilir:
– Süt
– Yumurta
– Fındık
– Domates
– Tahıl

Eğer bu besinlere bu besinlere karşı duyarlıysanız mutlaka uzak durmanız gerekmektedir. Çünkü bu besinlerin protein ve vitamin değerleri yüksektir ve duyarlılığınız olmasına rağmen bu besinlerle temasınız halinde egzama geçirme riskiniz çok yükselecektir. Dünyanın birçok üniversitesinin ortaklaşa yürüttüğü bir araştırmada, egzama hastalarının bir kısmı süt peynir ve domatesten uzak tutulmuştur. Deney sonucunda bu besinlerin verilmediği kişilerin egzamalarında daha hızlı iyileşme olduğu gözlemlenmiştir. 1990 yılında Roma’da yapılan ve Recenti Progressi Medicina içinde yayınlanan ikinci bir çalışmada araştırmacılar, deneklerin yüzde 93’üne fındık, domates, süt, yumurta ve hububat vermemiştir. Bu deneyde besinlerin verilemediği kişilerdeki egzamaların yüzde 80 oranın iyileştiği gözlemlenmiştir. Gıda intoleransı göre sütte kazeine ve buğday ve çavdarda da glutene duyarlılık gösterilmektedir. Bu maddeler egzamanın gelişmesine katkıda bulunabilmektedir. Tabii ki bu besinlerden aldığınız yararlı maddelerin eksikliklerini yaşamamak için diyetisyeninizle beraber yeni bir beslenme planı hazırlamanız gerekmektedir.

Kaşıntı oluşumu

“Dermatoloji Online” dergisine göre deri yoluyla kan damarlarını genişleten ve kan akışını artıran etkenler egzama olan kişilerde kaşıntı oluşmasına neden olur. Kaşıntıyı en aza indirgemek istiyorsanız alkol, baharatlı yiyecekler ve sıcak içecek tüketiminizi sınırlamalı ya da onları tamamen ortadan kaldırmalısınız.

Esansiyel yağ asitleri

Somon gibi soğuk su balıklarında bolca bulunan omega-3 yağ asitleri egzama olan kişiler üzerinde oldukça olumlu etkiler göstermektedir. Yapılan bazı araştırmalara göre bu yağ asitleri ciltteki pH değerine etki ederek ve vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek egzama oluşumunun önüne geçmektedir. Çuha çiçeği yağı, GLA ya da gamma linolenik asit olarak bilinen omega-6 yağ asidi de direk olarak egzama yaralarının sönmesinde yardımcı olur. Keten tohumu yağı da aynı etkileri gösteren, temel yağlar arasındaki en mükemmel yağlardan biridir. Ancak yine bu bitkisel çözümlere başvurmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Aksi takdirde bu bitkisel ilaçların yan etkilerine maruz kalabilirsiniz.

Sülfitler

Sülfitler, son derece işlenmiş gıdalar üzerinde gıda koruyucu olarak en yaygın kullanılan bileşiklerdir.
Sülfitleri en yüksek seviyede içeren besinler şu şekilde sıralanabilir:
– Lahana
– Kuru Kayısı
– Pekmez
– Üzüm suyu

Avustralya Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü tarafından 2009 yılının Kasım ayında yürütülen klinik ve deneysel çalışmalarda ulaşılan sonuçlara göre sülfitler dermatit sorunları olan kişilerde, yani cilt sağlığı bozuk kişilerde az bulunmaktadır. Kısacası sülfitler cilt sağlığı bozuk kişilerin hızlıca iyileşmesini sağlayan maddelerdir. Bu bitkisel tedaviler çeşitli insanlarda bazı yan etkilere neden olabilir. Bu yüzden doktorunuza danışarak kullanmanızda fayda vardır. Özellikle hamile olan kadınların doktor kontrolü dışında hiçbir tedaviyi asla uygulamamaları gerekir.

Yorum Yaz