Egzama İzleri Nasıl Geçer: Egzama İçin Bitkisel Çözüm

Cilt Lekeleri kategorisine 28 Şubat, 2016 tarihinde eklendi, 4.387 defa okundu

Egzama İzleri Nasıl Geçer: Egzama İçin Bitkisel Tedavi

egzama için bitkisel tedavi

egzama için bitkisel tedavi

Egzama nedir belirtileri nelerdir?

Egzama, cildin dış tabakasında oluşan iltihabi ve kronik bir cilt sorunudur. Egzama aşırı stres, alerji, kepek, hava değişiklikleri ve hormonal değişiklikler nedeni ile oluşabilir. Başlıca egzama belirtileri ise kızarıklık, kaşıntı, kuruluk, kabarma, kanama ve yanık gibi belirtilerdir. Bir sinir ucu iltihabı olan egzama eğer tedavi edilmezse ya da uzun süre devam ederse ciltte bazı lekeler kalabilir. Ya da egzamanın neden olduğu yaralar vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. İlaçlar veya losyonlar kullanmak yerine, egzama için bazı kolay ve bitkisel çözümler de denenebilir.

Egzama nasıl geçer: Egzamaya bitkisel çözüm

1. Egzama için bal

Bal, egzama izleri gibi cilt sorunlarında oldukça etkilidir. Bal antiseptik ve anti bakteriyel özellikleri ile egzama izlerini büyük ölçüde azaltır.
– Bal doğrudan etkilenen deri alanları üzerine uygulanır. Biraz bekledikten sonra cilt alanları yıkanabilir.
– Biraz bal ile şeker karıştırılarak da uygulama yapılabilir. Karışım etkilenen bölgeye uygulanır ve birkaç dakika hafifçe fırçalanır. Ardından cilt soğuk suyla durulanır. Yara izi tamamen gidene kadar her gün işlem tekrarlanabilir.

2. Egzamaya elma sirkesi

Elma sirkesi de egzama izlerini azaltan antifungal ve antibakteriyel özellikler içerir.
– İki çay kaşığı elma sirkesi ve iki çay kaşığı bal; bir bardak suda karıştırılır. Karışım günde 3 kez içilir. Bu karışım cildin alt tabakalarına etki eder ve yavaş yavaş deri iltihabı ve skarlasmasını azaltır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir.
– Ayrıca, bir parça sirke ve biraz suda karıştırılarak cilde uygulanabilir. Bu karışım egzama izlerini hafifletirken kaşıntı ve kuruluğu azaltmaya da yardımcı olur.
– Alternatif olarak, sadece günde bir kez elma sirkesi ile etkilenen bölgeye masaj yapılabilir.

3. Egzama için hint leylağı

Kızarıklık, tahriş ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olan Hint leylak ya da neem yaprağı da egzama izleri için kullanılabilir.
– Bir çorba kaşığı ezilmiş neem yaprağı ve zerdeçal karıştırılır.
– Karışıma biraz da tahin eklenir.
– Karışım etkilenen alan üzerine uygulanır.
– Bu uygulama günde bir kez yapılmalıdır.

4. Egzama için yulaf lapası

Düzenli olarak banyo suyuna yulaf ezmesi de eklenebilir. Bu su egzama tarafından etkilenen cildi yatıştırmaya yardımcı olur.
– 1 ila 2 su bardağı yulaf unu ezilir ve toz haline getirilir. Toz yulaf banyo suyuna eklenir.
– Suyun içinde 20 ila 30 dakika beklenir. Yumuşak bir havlu ile cilt iyice kurulanır.
– Egzamanın neden olduğu yaraların şiddetine bağlı olarak, işlem günde üç defa uygulanabilir.

5. Egzama için aloe vera

Bir diğer popüler tedavi de aloe vera jelidir. Aloe vera anti inflamatuar ve anti mikrobiyal özellikleri ile olası egzama izlerini engeller. Var olan yara izlerini de hafifletir ve cildi nemlendirir. Tahrişi de azaltır.
– Aloe vera jel doğrudan etkilenen bölgelere uygulanabilir.
– Alternatif olarak, aloe vera jel ve E vitamini yağı ile ince bir hamur oluşturulur. Bu hamur cilde uygulanır ve bir gece ciltte bekletilir. Ertesi sabah ılık su ile cilt yıkanır.
– İşlem izler tamamen geçene kadar günde 1 kez uygulanabilir.

6.Egzama tedavisinde karbonat

Karbonat yaralı ve ölü deri hücrelerini yatıştırırken aynı zamanda kaşıntıyı da hafifletir.
– Bir çorba kaşığı su ile 2 çorba kaşığı karbonat karıştırılır ve yumuşak bir hamur haline getirilir.
– Hamur etkilenen alanlara yapıştırılır ve yavaşça dairesel hareketler ile bir iki dakika masaj yapılır. Ardından ılık suyla durulanır.

7. Egzama için zeytinyağı

Zeytinyağı cildi yumuşatır ve kızarıklıkları azaltan güçlü anti enflamatuar etkileri vardır. Egzama tedavisi için de yara izleri için kullanılabilir. Ancak sızma zeytinyağı kullanıldığından emin olunmalıdır.
– Sızma zeytinyağı doğrudan yara üzerine uygulanır ve birkaç dakika cildin yağı emmesi beklenir.
– Zeytinyağının uygulandığı cilt alanlarına sıcak havlu ya da bez konulur. Bez tamamen soğuduktan sonra ciltten kaldırılır ve ardından cilt ılık su ile yıkanır.
– Bu işlem günde bir kez yapılabilir.
– Zeytinyağı yoksa bunun yerine Hindistan cevizi yağı da kullanılabilir.

8. Egzamaya limon iyi gelirmi?

Limon suyu asidik özelliği ile yüzyıllardır egzama ve egzama izlerini hafifletmek için kullanılan doğal bir antiseptik maddedir. Vitamin C içeren limon suyu aynı zamanda vücudun yenilenmesine katkıda bulunur. Cilt tonunu açan doğal bir ağartıcıdır.
– Taze limon suyu etkilenen bölge üzerine günde iki kez uygulanır ve birkaç dakika bekletildikten sonra cilt yıkanır.
– Alternatif olarak, bir ölçek limon suyu ve biraz şekerden yapılmış bir karışım da cilde uygulanabilir. Ancak bu karışımın gece uyumadan önce uygulanması ve sabah cildin yıkanması önerilir.
– Suya limon suyu eklenerek günde birkaç kez içilebilir. Bu karışım da vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur.

9. Egzama için kakao yağı

Kakao yağı genellikle koyu izlerin rengini açmak için kullanılır. Deri hücrelerini yeniler ve onarıcı bir merhem olarak kabul edilir. Saf kakao yağı kullanılmalıdır. İzleri hafifleten ve cildin rengini açmayı sağlayan kakao yağının yanı sıra kakao yağı içeren merhem ve losyonlar da kullanılabilir. En iyi sonucu elde etmek için saf kakao yağı içeren ürünler tercih edilmelidir. Kakao yağı gibi shea yağı da egzama izlerini ortadan kaldırmak için kullanılabilir. Shea yağı, vitamin A ve E gibi önemli bileşiklerin yanı sıra içerdiği keratin ile cildin nem seviyesini korumaya yardımcı olur. Ayrıca gençleştirici etkisi de vardır. Cildin kendini yenilemesini sağlar ve yaraları kısa sürede hafifletir.

10. Egzama için balık yağı

Balık yağının düzenli alımı da egzama izlerini en aza indirmeye yardımcı olabilir. Balık yağı omega 3 yağ asitleri içerir ve inflamatuvar etki gösterir. Bu özelliği ile cildin kendini yenilemesini sağlarken yara izlerinin hızla iyileşmesini de sağlar.
– Balık yağı 1200 mg olmak üzere günde üç kez kullanılabilir. Bu şekilde egzama izlerinin görünümü azalır.
– Alternatif olarak, beslenme düzeni içinde balık yağı tüketilebilir. Ancak balık yağı kullanmadan önce doktora danışmak gerekmektedir. Doktor kişinin kilo ve değerlerine göre gerekli olan doz konusunda hastaya yardımcı olacaktır.
Egzamandan kaynaklanan yara izleri rahatsız edici bir görüntüye neden olurken yaralar ağrıya ve acıya da neden olabilir. Bu bitkisel çözümler ağrının da azalmasını sağlar. Bitkisel çözümleri denerken sabırlı olmak gerekir. Sinir ucundaki iltihaptan kaynaklandığı için yaraların hemen geçmesi söz konusu değildir. İlaç tedavisine ek olarak uygulanan bitkisel çözümler doktora danışılarak uygulanmalıdır. Yaraların hızla iyileşmesi için stresten uzak durulmalı ve ilaç tedavisine de devam edilmelidir. Eğer yaralar giderek büyüyorsa ya da lekeler vücudun diğer bölümlerinde de görülmeye başlandıysa en yakın zamanda bir sağlık kuruluşuna gözükmek gerekmektedir.

Yorum Yaz