Egzama Bitkisel Tedavi: Egzamaya İyi Gelen Bitkiler

Cilt Hastalıkları kategorisine 23 Mart, 2015 tarihinde eklendi, 267 defa okundu

Egzama Bitkisel Tedavi: Egzamaya İyi Gelen Bitkiler

egzama bitkisel çözüm

egzama bitkisel çözüm

Egzama sık karşılaşılan bir tür cilt sorunudur. Kaşıntılı döküntüler şeklinde ortaya çıkar. Egzamadan kurtulmak için çeşitli merhem ve kremler kullanılmaktadır. Ancak bu tür ilaç tedavilerin yanı sıra bitkisel çözümler de denenebilir.

Egzama için bitkisel ilaçlar

1. Egzamaya tespihağacı kürü

Neem diğer adıyla tespihağacı cilt bakımında kullanılan bir bitkidir. Egzama gibi cilt hastalıklarında ve döküntülerde de kullanılmaktadır. Neem bitkisinde nimbin ve nimbidin isimli iki bileşen bulunmaktadır. Bu bileşikler dermatit ya da egzama gibi cilt sorunlarında oldukça etkilidir. Aynı zamanda anti enflamatuar maddeler içerir. Analjezik ve anti bakteriyel özellikleri de vardır. Bu özellikleri ile ağrıların hafiflemesine yardımcı olur ve cildi ikincil enfeksiyonlara karşı korur.
– Neem yaprağı doğrudan cilde uygulanabilir. Zerdeçal ile karıştırılarak da kullanılmaktadır. Birkaç neem yaprağı ezilir ve içerisine 1 yemek kaşığı zerdeçal tozu eklenerek cilde uygulanabilir.
– Neem yaprakları suyun içerisinde kaynatılır. 20 ya da 30 tespihağacı yaprağı beş bardak suda kaynatılabilir. Yaklaşık 15 ya da 20 dakika kadar kaynatılması önerilir. Ardından soğuması beklenir. Ciltte etkilenen alanlara uygulanır. Günde birkaç kez uygulanabilir.
– Neem yaprakları ve çiçekleri sebze olarak tüketilebilir. Neem aynı zamanda kan arındırıcı özellikler gösterir. Ayrıca kan dolaşım sorunlarında da kullanılmaktadır.
– Neem bitkisi yağı da cilde doğrudan uygulanabilir. Hazır yağların yanı sıra evde de neem yağı yapılabilir.

Neem yağı, evde nasıl yapılır?

İhtiyacınız olanlar:
– 50 g neem yaprağı
– 200 g hardal yağı
– Demir bir kap

Yapılışı:
– Demir bir kabın içerisine hardal yağı konur.
– Yağ biraz ısıtılır.
– Yağ kaynama başladığında, neem yaprakları eklenir. Kaynatmaya devam edilir.
– Neem yaprakları karardığında ateşten alınır.
– Soğuması beklenir. Ardından süzülür.
– Bu yağ doğrudan egzama görülen alanlara günde 3 ya da 4 kez uygulanabilir.

2. Doğal nemlendiriciler kullanmak

Kimyasal maddelerle yapılan ve piyasada bulunan nemlendiriciler egzama belirtilerinin artmasına neden olabilir. Ancak bu sağlık sorununda bir yandan da cildin nemli tutulması gerekir. İçerisinde parabens ve sodyum laurel sülfat (SLS) bulunan nemlendirici kremlerin kullanılması kesinlikle önerilmez. Bu tür kremler ciltte kaşıntının artmasına neden olabilir. Cildi nemlendirmek için aloe vera jel, kakao yağı ve badem yağı gibi doğal nemlendiriciler kullanılması önerilir.
– Aloe vera yaprağı üzerinden jel alınır. Doğrudan egzama döküntülerinin üzerine uygulanır. Ciltte yaklaşık yarım saat bekletilir ve sonra silinir. İşlem günde iki kez tekrarlanabilir. Aloe vera jeli ile E vitamini karıştırılarak da kullanılabilir.
– Saf kakao yağı da kullanılabilir. Bu yağın mükemmel yumuşatıcı özellikleri vardır. Ana maddeleri ile cildin nemlenmesini sağlar. Özellikle egzamadan kuruyan ciltlere tavsiye edilir.

3. Temel yağlar

Egzama sorununda cilt kuru ve gerilir. Sinir ucu iltihabı söz konusu olduğu için ağrı da yapabilmektedir. Egzaman cildin koruyucu bariyerlerinin bozulmasına yol açar. Cildin kurumasını engellemek için bazı yağlar kullanılabilir.
– Avokado yağı, vitamin A, D ve E açısından zengindir. Aynı zamanda egzama tedavisinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. – Keten tohumu yağı ise alfa-linolenik asit içerir. Bu içeriği ile egzama nedeniyle oluşan iltihaplanmaları azaltmaya yardımcı olur.

4. Babul ve mango ağacı kabukları ile sıcak kompres

İhtiyacınız olanlar:
– 30 g babul bitkisi
– 30 g mango ağacı kabuğu
– 1 litre su
– Bir havlu
– 1 çay kaşığı eritilmiş tereyağı

Yapılışı:
– Babul ve mango soyularak kabukları suya eklenir.
– Bu su, yarım saat kadar kaynatılır.
– Havlu suyla ıslatılır ve cilde uygulanır.
– Soğumaya başladığında işlem tekrar edilebilir.

Yorum Yaz