Dudak Kanseri Neden Olur: Dudak Kanserinin Belirtileri

Hastalık Belirtileri kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 1.157 defa okundu

Dudak Kanseri Neden Olur: Dudak Kanserinin Belirtileri

dudak kanserinin belirtileri

dudak kanserinin belirtileri

Dudak kanseri nasıl olur?

Dudak kanseri dudaktaki anormal büyümeler şeklinde gözlemlenir. Ağız kanserlerinin en yaygın türü olarak bilinir. Ağız, dil, yanak, sinüsler, dudaklar, boğaz ve sert / yumuşak damakta bulunan sküamoz hücreler evrim geçirerek kontrolsüz ürediklerinde kansere yol açarlar. Bu durum en çok dudaklarda görülür. Dudak kanseri ve diğer ağız kanserleri aslında baş ve boyun kanserlerinin bir türüdür.

Bazı yaşam tarzları kanseri tetikleyici durumlar içermesi nedeni ile çok yanlıştır. Çok alkol alma ve güneşte yanarak bronzlaşma, dudak kanseri gelişmesi riskini arttıran etkenlerdir. Dudak kanseri başlangıcı çok belirti vermediği için genellikle rutin diş muayenesi sırasında dudak kanseri belirtileri dişçi tarafından fark edilir ve kişi hemen doktoruna yönlendirilir.

Dudak kanserlerinin erken teşhisi kanserin tamamen tedavi edilmesinde büyük rol oynamaktadır.

Dudak kanserinin nedenleri nelerdir?

Dudak kanserlerinin başlıca nedeni tütün ürünleri kullanmaktır. Tütün çiğnemek veya tütünü sigara tarafından solunum yoluyla kullanmak ağızdaki mukoz membranların tahriş olmasına neden olur. Bu da tat alma duyusunun bir hayli zayıflaması demektir.

Dudak kanserinin ikinci en yaygın nedeni, aşırı alkol alımıdır.

Dudak kanseri kimlerde olur?

Ağır yaşam tarzı olan kişilerde dudak kanseri olma ihtimali normalden çok daha yüksektir. Ulusal Sağlık Enstitüsüne (NIH) göre, her yıl yaklaşık 3 milyon kişiye dudak kanseri teşhisi konulmaktadır.  Bazı faktörler dudak kanseri riskini arttırır.

Dudak kanseri riskini artıran faktörler şu şekilde sıralanabilir:

– Sigara veya tütün ürünleri (sigara, puro, boru veya çiğneme tütün) kullanma

– Ağır alkol kullanma

– Bronzlaşmak için uzun süre güneşin altında yatmak. Doğal veya yapay olan güneş ışınına uzun süre maruz kalmak

– Beyaz tenli olunması

– Erkek olmak

– İnsanlara cinsel yolla bulaşan Papilloma Virus (HPV) adında bir virüs enfeksiyonu

– 40 yaşından büyük olmak

Ağız kanseri ve dolayısıyla dudak kanserinde en etkili neden tütün kullanımıdır. Bunun yanında bir de alkolü de kullanıyorsanız dudak kanserine yakalanma riskiniz bir hayli fazladır.

Dudak kanseri belirtileri nelerdir?

Dudak kanserinin belirtileri genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

– Boğaz ağrısı, lezyon, blister ve ağızda ülser ve yumru oluşumu

– Dudak üzerinde kırmızı veya beyaz bir tabaka oluşması

– Dudakta kanamalı ağrı

– Çene şişmesi

Dudak kanseri bu belirtilerden hiç birini göstermeyebilir. Çok küçük farklılıklar oluşabilir ve anlamayabilirsiniz. Bu durumu genellikle dişçiniz diş kontrolünde fark eder ve sizi doktorunuza yönlendirir.

Dudağınızdaki her yara, kanama ve şişlik dudak kanseri anlamına gelmez. O yüzden belirtiler var ise bunu önce doktorunuza danışarak teşhis ettiriniz.

Dudak kanseri nasıl anlaşılır?

Herhangi bir dudak kanseri belirtisini yaşıyorsanız, doktorunuza başvurmalısınız. Dudak ve ağzınızdaki anormallikler hakkında teşhis konabilmesi için fiziksel muayene yapmak gerekmektedir. Ancak bu muayeneden sonra neyin belirtisi olduğu anlaşılabilir.

Doktorlar genellikle en başta eldivenlerini takarak dokunarak, yani parmaklarıyla bir muayene yaparlar. Buradaki anormallik durumlarını incelerler, etrafında başka bir soruna işaret eden bir şey bulup bulamayacaklarına bakarlar. Daha sonrasında eğer dudak kanseri olabileceği düşünülürse dudağın içinden, yanak çeperinden dudak dışından ölü deri üzerinden örnekler alınarak mikroskobik olarak incelenebilir. Bu incelemenin ardından gerekli görülürse diğer testler de sırayla uygulanabilir. Doktorunuz dudak kanser olduğunuzu doğrularsa, bu kanserin ne kadar ilerlediğini veya vücudun diğer bölümlerine yayılıp yayılmadığını belirlemek için başka testler uygulayabilir.

Bu testler şu şekilde sıralanabilir:

– Bilgisayarlı Tomografik (BT) tarama

– MRI

– Pozitron emisyon tomografisi (PET) tarama

– Göğüs röntgeni

– Tam kan sayımı (CBC)

– Endoskopi (hekimin sorunlu bölgeyi görüntülemesine izin veren bir kesi yoluyla eklenen ince bir alet)

Dudak kanseri tedavisi

Dudak kanseri bir veya birkaç yöntem kullanılarak tedavi edilebilir.

Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

– Ameliyat

– Radyoterapi

– Kemoterapi

– Diğer olası seçenekler ise immünoterapi ve gen terapisi gibi araştırmacı tedavilerdir.

Diğer kanserlerde olduğu gibi tedavi aşaması kanserli kitlenin büyüklüğü, tümör ve hastanın genel sağlık durumu ve tümörün türüne göre belirlenir.

Tümör küçük ise, genellikle cerrahi müdahale ile o kitle kesilerek alınır. Dudak kanseri, dudağın yeniden inşasını (kozmetik ve işlevsel olarak) gerektirdiğinden dolayı tüm doku kaldırılmasını içerir.

Dudak kanseri öldürür mü?

Tümör büyükse veya yayılan bir tür ise daha sonraki bir aşamada tümörü küçültmek için radyasyon ve kemoterapi kullanılabilir. Kemoterapi tedavileri vücut boyunca uyuşturucu etkisi içerir ve hücrelerin üremesi sırasında onların yıkımını sağlar. Tabii ki bu işlemde vücuttaki yararlı ve bize ait hücreler de zarar görür ancak kanserli hücrenin de üremesi durur veya yavaşlar. Kemoterapide kanserli hücreler kontrol altına alınabilirse kanserden kurtulma ihtimali bir hayli artar.

Radyasyon tedavisi daha olumlu tedavi sonuçları oluşmasını sağlayabilir ama bu tedaviden önce sigara içen hastaların sigarayı bırakması zorunludur.

Dudak kanseri ölümcül sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle erken teşhis önemlidir.

Dudak kanserinin olası komplikasyonlar nelerdir?

Dudak kanserine müdahale edilmezse kanser ağız ve dil gibi diğer alanlara da yayılabilir. Kanser yayılırsa tedavi etmek çok daha zor olur.

Ayrıca, dudak kanserlerinin tedavisinde birçok olumsuz sonuçla karşılaşılabilir. Hastaların dudaklarındaki büyük tümörleri cerrahi operasyon ile almak hastalara ameliyattan sonra çiğneme, yutma ve konuşma sorunları yaşatabilir. Bu tarz sorunlar olduğunda doktorunuzun da tavsiyesiyle bir patolojik yardım alabilir ve konuşma düzeltme eğitimlerine katılabilirsiniz. Yüz tekrar oturuşup kendini düzeltene kadar alacağınız bu yardım kemikler ve yüz tekrar oturuştuğun herhangi estetik bir bozukluğun olmasını engellemektedir.

Kemoterapi ve radyasyon tedavilerinin bazı yan etkileri şunlardır:

– Saç dökülmesi

– Halsizlik ve yorgunluk

– İştah kaybı

– Mide bulantısı

– Kusma

– Ellerde ve ayaklarda uyuşma

– Şiddetli anemi

– Kilo kaybı

– Kuru Cilt

– Boğaz ağrısı

– Tat alamama

– Enfeksiyon riski

– Ağızda iltihabi (mukoz membranlardaki oral mukozit oluşumu)

Dudak kanserinin dudaklara estetik etkisi nedir?

Neyse ki dudak kanserlerinin birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu dudakların tedavilerinin ardından çeşitli lezyon ve enfeksiyonlar oluşabiliyor. Erken tanı yapılabilmesi oluşacak fiziksel sorunların en aza indirgenmesini sağlamaktadır. Dudak kanserlerinin %90’ında tekrar etme görülmez.

Ancak geçmişte dudak kanseri olan hastalarda baş, boyun veya gırtlakta ikinci bir kansere yakalanma şansı artmaktadır. Bu yüzden dudak kanserinin tedavisin ardından rutin bir şekilde doktorunuza kontrole gitmeniz gerekir.

Dudak kanser önlenebilir mi?

Her türlü tütünün kullanımdan ve aşırı alkol alımı kaçınarak bu hastalığa karşı önlem almak mümkündür. Doğal veya yapay güneş ışığına yatarak bronzlaşma işlemi de dudak derisi ince olduğu için en çok dudaklara zarar verir ve dudak kanseri oluşumunu tetikler. Bu durumdan kaçınmanız da dudak kanserine karşı korunmanızı sağlayacak faktörlerden birisidir.

Yorum Yaz