Doğal Hormon Replasman Tedavisi için Bitkisel Çözümler

Bitkisel Çözümler kategorisine 18 Ocak, 2015 tarihinde eklendi, 343 defa okundu

Doğal Hormon Replasman Tedavisi için Bitkisel Çözümler

doğal hormon replasman tedavisi

doğal hormon replasman tedavisi

Kadınlarda hormon düzeyleri fiziksel, zihinsel ve duygusal durumlar nedeni ile üreme sonuna gelindiğinde dalgalanmaya başlar. Menopozdan sonrasında bir kadının osteoporoz geliştirme riski oldukça yüksektir. Bu riski azaltmak için azalan östrojen düzeylerini artırmak gerekmektedir. Hormon replasman tedavisi (HRT) kadın hormonlarını düzenleyen ve doktor tarafından reçete edilen bir tedavi şeklidir. Ancak bu tedavi bazı ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkilerin meme kanseri, kalp krizi ve inme gibi riskli yan etkilerdir. Azalan hormonlar için doğal çözümler uygulanabilir. Ancak doğal çözümler uygulanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

– Soya ürünleri

Hormon replasman tedavisi için en geçerli doğal çözüm soya ürünleridir. Bir kadın 30 yaşına ulaştığında östrojen düzeylerinde azalma olur. Soya ürünlerinin tüketilmesi kaybedilen hormon düzeylerinin dengelenmesini sağlar. Özellikle menopoz dönemi yaklaştıkça hormonların değişmesi sıcak basmalarına, gece terlemelerine, konsantrasyon güçlüklerine ve huysuzluk gibi duygu durum bozukluklarına neden olabilir. Soya ürünleri bu belirtilerin de hafiflemesine yardımcı olur. Soya ürünleri fitoöstrojen enzimi ile östrojen hormonunu artırır. Et ürünleri yerine tofu, soya sütü ve diğer soya ürünleri tüketilebilir. Ayrıca dereotu, adaçayı gibi bitkiler de fitoöstrojen etkili besinler, yiyecekler ve içecekler olarak sayılabilir.

– Hormon Replasman Tedavisi İçin Bitkisel Çözümler

Siyah yılan kökü, kırmızı yonca yaprağı ve meyan kökü hormon replasman tedavisine alternatif olarak kullanılabilir. Bitkisel çayların yanı sıra bu bitkilerin paketlenmiş veya kapsül şeklindeki ürünleri aktarlarda ve bitkisel mağazalarda bulunmaktadır. Bu bitkisel takviyeler de fitoöstrojenler içerir. Menopozun hafif belirtilerini yatıştırmak için oldukça etkilidir.

Doğal Hormon Replasman Tedavisinde Nasıl Beslenmeli

Düşük hormon düzeyleri kadınlarda metabolizmanın da yavaşlamasına neden olur. Bu durum kilo alınmasına sebebiyet verir. Beslenme düzeninde uygun diyet planları çerçevesinde fasulye, nohut, pinto fasulye ve nar gibi besinler tüketilebilir. Sağlıklı bir beslenme düzeni içerisinde az yağlı besinlere yer verilirken kızartmalardan kaçınılmalıdır. Günlük kalori alımının içinde yağ oranı sadece% 30 olmalıdır. Şeker ve tuz tüketimi azaltılmalı; sigara içiliyorsa bırakılmalıdır. Her gün en az 8 ila 9 bardak su tüketilmelidir. Suyun yanı sıra diğer sağlıklı sıvıların alımı da artırılmalıdır. Alkol tüketimine limit getirilmelidir. Artrit ve osteoporoz gibi eklem hastalıklarını önlemek için kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketilmeye özen gösterilmelidir. D vitamini, somon ve yağsız süt kemiklerdeki kalsiyum emilimi artırarak daha güçlü kemik yapısı oluşturmaya yardımcı olabilir. Ayrıca güçlendirilmiş tahıllar da tüketilebilir. menopoz dönemine yaklaşan kadınlar demir, yumurta, yağsız et, zenginleştirilmiş tahıl ve yapraklı sebzeler gibi gıdalar tüketmemelidir. Menopoz döneminde sağlıklı bir beslenme düzeni ile sıcak basmaları, huysuzluk, uykusuzluk ve diğer hormon dengesizliği kaynaklı belirtiler azaltılabilir.

Menopoz dönemi kadınlar için sıkıntılı bir dönemdir. Bu dönemde değişen hormon dengeleri tüm vücudu etkiler. Hem fiziksel hem de zihinsel etkiler yaratan hormon değişiklikleri için kullanılan bazı ilaçlar olsa da doğal çözümler de denenebilir. Kadınlar bu dönem yaklaştığında zihinsel olarak kafa karışıklığı, huzursuzluk, geçici unutkanlıklar, depresyon ve anksiyete gibi durumlardan şikayetçi olabilir. Fiziksel olarak ise hormon dengesinin değişmesi ile ortaya çıkan en belirgin rahatsızlık osteoporozdur. Artrit de görülebilir. Eklem hastalıkları kemiklerin eski yapısını kaybetmesine ve ağırlara neden olabilir. Sıcak basmaları ve diğer menopoz dönemine has belirtilerin yanı sıra bu tür hastalıkların da oluşması genel vücut sağlığını etkiler. Bu etkiler kişiden kişiye değişebilir. Belirtilerin çok hafif görülmesi hayatı kolaylaştırır ancak belirtiler bazı kadınlarda oldukça şiddetli olabilir. Eğer menopoz dönemine bağlı belirtiler doğal çözümlere rağmen şiddetlenerek artıyorsa ve hayatı etkiliyorsa mutlaka bir kadın hastalıkları uzmanına başvurmak gerekmektedir.

Yorum Yaz