Doğal Antibiyotikler Nelerdir Hangileridir

Bağışıklık Sistemi Hastalıkları kategorisine 18 Ocak, 2015 tarihinde eklendi, 440 defa okundu

Doğal Antibiyotikler Nelerdir Hangileridir

doğal antibiyotikler

doğal antibiyotikler

Doğal antibiyotikler İbrahim Saraçoğlu ve Ahmet Maranki gibi ünlü bitkisel uzmanları tarafından ülkemizde ele alınmış ve popüler hale getirilmiştir. Televizyonlarda son zamanlarda doğal antibiyotik yapımı tarifleri sıkça yayınlanmaktadır. İlaç olarak ciddi yan etkileri olan antibiyotiklerin aksine soğan, sarımsak, masala çayı kekik gibi doğal antibiyotikler özellikle hamilelerde ve bebeklerde kullanılabilmektedir. Antibiyotikler bakterileri öldürmede en etkili ilaçlardır. Sentetik antibiyotik genellikle bakteriyel enfeksiyonlarda doktorlar tarafından reçete edilir. Ancak bazı bitkiler de doğal antibiyotik görevi görürler. Bu bitkiler tıbbi tedaviye ek olarak kullanılabilir. Bitkisel tedaviler kullanılmadan önce mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

– Ekinezya

Ekinezya soğuk algınlığı, grip, nezle ve diğer bakteriyel enfeksiyonlar için kullanılan en popüler bitkisel ilaçlardan biridir. Kan temizleyici özelliğinin yanı sıra enfeksiyon ile mücadelede oldukça etkilidir. Clayton Üniversitesine göre ekinezya genel sağlığı korumanın yanı sıra bağışıklık sistemini uyarır ve beyaz kan hücrelerin sayısını artırır. Uzun bir süre hastalık devam ediyorsa ya da hastalığın nedeni bakteri ve virüsler ise ekinezya kullanılabilir.

– Sarımsak

Sarımsak da popüler bir doğal antibiyotiktir. Sadece enfeksiyon tedavisinde değil parazit ve mantar enfeksiyonlarında da bakteriler ile savaşır. Dünya Savaşı sırasında Rus penisilini olarak bilinen sarımsak içeriğindeki allicin ile kimyasal bileşenli penisiline kıyasla yan etki yaratmaz. Sarımsak, taze alındığında çok daha etkilidir. Taze şekilde yemeklere katıldığı gibi sarımsak çayı da tüketilebilir. Düzenli olarak kullanıldığında yan etki yaratmasa da kan inceltici ve kolesterol çözücü bit etki gösterir.

Kekik

Hem kekik yaprağı hem de kekik yağı içerisinde çok etkili doğal antibiyotikler bulunmaktadır. Kekik yağı içinde yer alan Timol adı bitkisel enzim, aynı zamanda, anti-mikrobiyal, anti-mantar ve anti-protozoal özellikler taşımaktadır.

– Altın mühür

Altın mühür genellikle bitkisel antibiyotik formüllerinde bulunan başka bir bitkidir. Anti bakteriyel ve anti-mantar özellikleri de vardır. Sinüs enfeksiyonları, vajinal enfeksiyonlar, kulak enfeksiyonları ve boğaz ağrısı tedavisinde genellikle altın mühür kullanılabilir. Dahili olarak alınır ve gargara şeklinde kullanılabilir. Vajinal enfeksiyonlarda vajinal bölgeyi yıkamak için de kullanılabilir. Clayton Üniversitene göre altın mühür rahim kasılmalarını teşvik edebilir. Bu nedenle hamilelik sırasında alınmaması gerekir. Ayrıca, kan şekeri seviyesini düşürür.

Sage

Bu bitki, üst solunum sistemi sorunları için harika bir doğal çözümdür. Ayrıca, mide rahatsızlıkları ile soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkların iyileşmesine yardımcı olur ve hamilelikte, bebeklerde doğal ateşdüşürücü olarak kullanılabilir.

Bal

Bal, enfeksiyonlara karşı eski çağlardan beri doğal ilaç olarak kullanılagelen bir besindir. Ancak son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalarda balın antibakteriyel (bakteri öldürücü) bir özelliği keşfedilmiştir. Bu da balın doğal antibiyotik olduğu anlamına gelmektedir. Balın doğal antibiyotik özelliğinin arkasında bal üretimi sırasında arıların bala salgıladığı defesin-1 isimli bir protein yatmaktadır. Defesin bağışıklık sistemini güçlendirir ve bakterilere karşı mücadele eden lenfositlere takviye yapar.

Mayalanmış (Fermente) Besinler

Yoğurt, peynir, kefir gibi mayalı süt ürünleri ile ekmek, lâhana turşusu, salatalık turşusu, zeytin, turşu gibi besinlerde bulunan iyi huylu mikroplar, vücudun bakterilerle daha kolay mücadele etmesini sağlar. Hatta denebilir ki bağışıklık sisteminin gücünün %80 lik kısmı mayalanmış besinler aracılığıyla alınan probiyotikler sayesinde sağlanmaktadır.

– Mür bitkisi

Mür bitkisi yüzyıllar boyunca kullanılan antiseptik özellikte bir antibiyotiktir. Ayrıca antiviral özelliklere sahiptir. Bu bitki de dahili olarak alınır ve gargara olarak kullanılabilir. Mür bitkisi yaraları dezenfekte etmek için de kullanılmaktadır. Bu bitki aynı zamanda ağız kokusu, bronşit, ağız yaraları ve boğaz ağrısı için de oldukça etkilidir. İyileştirici bir ajan gibi çalışan mür bitkisi akyuvar sayısını artırmaya yardımcı olur. Ancak 2 haftadan fazla kullanılması önerilmez. Böbrekleri çok fazla yorduğu için böbrek sorunlarına neden olabilir.
Uzun süreli antibiyotik kullanımının yan etkileri nelerdir?
Antibiyotikler kimyasallar, mikroorganizmalar ve özellikle bakterilerin büyümesini engelleyen doğal veya sentetik ilaçlardır. 7 ila 14 gün boyunca kullanılması önerilir. Ancak antibiyotiklerin uzun süreli kullanımı bazı kronik enfeksiyonların tedavisinde gerekli olabilir. Bu durumda antibiyotiğin uzun süre kullanılması bazı yan etkilere neden olacaktır.

– Antibiyotik direnci

Antibiyotik kullanımı uzun süre olduğunda; vücut ilaca alışır ve hastalıklara karşı direnci düşer. Antibiyotiğe direnç kazanan vücut hastalıkları yenmede zorlanır. Antibiyotik dirençli bakteri gelişimi, muhtemelen uzun süreli antibiyotik kullanımının en ciddi yan etkisidir.

– Normal florada değişiklikler

Deri ve müköz membranların yanı sıra, bağırsak gibi bazı iç organların yüzey dokularında da büyük miktarda mikroorganizmalar, bakteriler ve mayalar oluşabilir. Bu mikroorganizmalar genellikle normal floranın bir parçasıdır. Ancak, aşırı ve uzun süreli antibiyotik kullanımı bu gerekli bakterilerin de ölmesine neden olarak flora yapıyı bozar.

– Doğal Antibiyotiklerin Zararları: Olumsuz fizyolojik yan etkileri

Uzun vadeli ve kısa vadeli antibiyotik kullanımı vücutta çeşitli değişikliklere yol açabilir. Kızarıklık, şişme ve deri döküntüleri gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Ayrıca bazı vakalarda iştahsızlık, mide bulantısı ve hafif ishal gibi belirtilere de rastlanmıştır. İlk 48 saat içerisinde alerjik bir reaksiyonla karşılaşılırsa en kısa zamanda doktora danışılmalıdır.

Doğal antibiyotikler yukarıda sayılanlarla sınırlı değildir. Aşağıdaki yiyecekler, içecekler ve besinlerin de doğal antibiyotik özelliği vardır:

biberiye
kişniş
Dereotu, hardal tohumu
anason
fesleğen
oğulotu
Vahşi indigo
Ekinezya
zeytin yaprağı
zerdeçal
kırmızı biber
kolloidal gümüş
Greyfurt çekirdeği ekstresi
sarımsak
zencefil
kekik yağı

Etiketler : , , , ,

Yorum Yaz

2 Yorum

  • NesrinCevapla

    Of KAFAM karisti bu sogan kürünü 15 gün uygulafktn Sonra 6 ay ara verip ONDAN Sonra 2 baslicam yoksa 15 gün 1 Kür olior Daten ondn Sonra hmn ober obur ay adetimi BEKLICEM 2 baslicam cünki 1YILDA 2 Kür olucak dir hoca NASIL YALVARIRM YARDIM EEDIN NASIL OLIOR CVP BEKLIORUM SIMDIDRN SAYGILAR NESRIN

    Nis 02, 2017 16:49
  • NesrinCevapla

    Of KAFAM karisti bu sogan kürünü 15 gün uygulafktn Sonra 6 ay ara verip ONDAN Sonra 2 baslicam yoksa 15 gün 1 Kür olior Daten ondn Sonra hmn ober obur ay adetimi BEKLICEM 2 baslicam cünki 1YILDA 2 Kür olucak dir hoca NASIL YALVARIRM YARDIM EEDIN NASIL OLIOR 15 gün fazla OLMAZIN DIOR HOCA EE OZM NASIL OLIOR BU SIMDI ILK DEFA 15 GÜN YATKTN SONRA ODAN SONRA TAAA 6 AY SONRA MI BIDA UYGILICAM EN SONUNU CVP BEKLIORUM SIMDIDRN SAYGILAR NESRIN

    Nis 02, 2017 16:53