Diyabette Ayak Sorunları: Diyabetik Ayak Tedavisi

Diyabet kategorisine 20 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 368 defa okundu

Diyabette Ayak Sorunları: Diyabetik Ayak Tedavisi

diyabetik ayak tedavisi

diyabetik ayak tedavisi

Diyabetik ayak belirtileri nedir?

Ayak bölgesinde oluşan his kaybı ve yaralar, diyabet hastalığının belirtisidir. Amerikan Diyabet Derneği, şeker hastalığına bağlı ayak bölgesinde oluşan belirtileri şu şekilde sıralamıştır: nöropati, cilt değişiklikleri, nasır, ayak ülserleri, zayıf kan dolaşımı ve ampütasyon. Bitkisel tedavi, şeker hastalığı nedeniyle ayakta oluşan komplikasyonların önlenmesinde yardımcı olur. Diyabetik ayak sorunlarının önlenmesinde kullanılan doğal yöntemlerin avantajları ve dezavantajları hakkında çeşitli tartışmalar vardır.

Diyabetik ayak nasıl başlar?

Yapılan araştırmalar, ayak sorunlarının oluşmasındaki en önemli nedenin diyabet olduğunu belirtmektedir. Diyabet, ayakta yara oluşumlarına yol açarak ayak bölgesinde günlük hayatı etkileyecek hasarlar bırakır. Şeker hastalığı vücudun yara iyileştirme yeteneğini etkilediği ve kan akışına zarar verdiği için ayakta oluşan yaralar uzun süre iyileşmez ve bunun yanı sıra zamanla yayılabilir. Ayak sorunları ile ilişkili en sık görülen belirti ve bulgular; bazı ülserler, şişkinlik, yaralar, mısır, batık ayak tırnakları ve enfeksiyonlarıdır.

Diyabetik ayak bitkisel tedavi: Diyabetik ayak yaralarına bitkisel çözüm

Diyabetik ayak sorunları için bitkisel tedaviler, belirti ve bulguların giderilmesinde yardımcı olur. Bazı bitkisel ilaçlar ayakta oluşan yaraların ve diyabet hastalığının önlenmesinde yardımcı olur. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, nöropati için yararlı otların cayenne ve primrose içerdiğini belirtiyor. Periferik kan dolaşımını iyileştirmek için kullanılabilecek otlar, ginkgo, cayenne, dulavratotu, goldenseal ve ginseng içerir. Kan dolaşımını hızlandıran bu otlar ayaktaki yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.

Etkili Bir Bitki

Cayenne, şeker hastalığı nedeniyle sinir ve damar bozukları ve aynı zamanda diyabetik ayak sorunları yaşayan kişiler için etkili bir bitkidir. Cayenne bitkisi yapısında preparatlar içerir. Michigan Üniversitesi’nde yapılan sağlık çalışmasına göre cayenne, hastalık, tip 1 ve tip 2 diyabet, ağrı, sedef ve zona hastalığı da dahil olmak üzere çeşitli ayak sorunu tedavisinde yararlıdır. Ve cayenne, Güney Amerika’da bulunan yerli bir bitkidir.

Dikkat edilmesi gereken noktalar

Şeker hastası iseniz, diyabetik ayak bakımı yapmanız son derece önemlidir. Ayak sorunlarınızla ilgili detaylı bilgi edinmek ve belirtileri iletmek için mutlaka doktora başvurunuz. Ayaklarınızın üzerinde lezyonlar veya yaralar varsa doktorunuza başvurun, veya ayak sağlığı uzmanlarından kullanmanız gereken ayakkabılarla ilgili tavsiyeler alarak tedaviye başlamalısınız.

Diyabet ayakları nasıl etkiler?

Periferik nöropati, DiabeticLiving.com’a göre diyabet hastalarında, özellikle %60-70 ellerde, ayak ve ayak parmaklarında olmak üzere ağrı düzeyleri farklılaşarak görülmektedir. Neuropathies şiddeti arttıkça, uyuşma ve karıncalanma, dayanılmaz bir acı gibi sorunlar gerekli uykunuzu almanızı engelleyerek günlük rutinlerinizi gerçekleştirmenize mani olabilir. İlaçlar ağrıların bastırılmasında yardımcı olarak kullanılabilir. Ancak daha kalıcı yöntemler uygulayarak agrıların bastırılmasını ve sorunların çözülmesini sağlayabilirsiniz.
Bunun için ise geleneksel tedavileri ve doğal ilaçları tercih edebilirsiniz.

1. Adım

“Klinik Farmakoloji Avrupa” dergisinin 1994 yılının Temmuz sayısında yayınlanmış çalışmalarına göre, ayaktaki nöropati ağrıları için eczaneden temin edebileceğiniz kapsaisin krem ya da doğal bir yöntem olarak kırmızı pul biber kullanılabilir. Başlangıçta yanmalar hissedilecektir ancak uzun süreli tedaviden sonra yanmaların azaldığı ve ağrının gectiği görülecektir.

2. Adım

Balık yağı kullanarak vücudunuza gereken omega-3 ve omega-6 yağ asitlerini takviye edin . Yağlar ağrıları bastırıp iltihaplanmaları engelleyerek vücudu rahatlatır. Bu nedenle vücudunuza yapacağınız sağlıklı yağ takviyeleri oldukça önemlidir.

3. Adım

Ayak boşluklarına oturacak ve ayak parmaklarına baskı yapmayacak konforlu ayakkabıları tercih edin. Ayak sağlığı uzmanlarından doğru ayakkabı seçimi konusunda tavsiyeler alabilirsiniz.

4. Adım

Homeopatik ilaçlar kullanın. Nitelikli bir homeopath ilacı ağrının çeşitli türlerine cevap verebilecek düzeydedir. Bu ilaçlar William Boericke’in “Materia Medica Repertuar” kitabında Ledum, Colchicum, Latinized ve Pulsatilla olarak sıralanmıştır. Kitabında bu ilaçların ağrıları hafifleteceği belirtilmiştir.

5. Adım

Çin tıbbında stresle değişim gösteren hormonların yönetilmesi için akupunkturu tavsiye etmektedir. Bu inflamasyon ağrının azaltılmasını sağlayak tedaviyi hızlandırır.

6. Adım

Diyabetik ayak ağrılarında Inositol, vücuda gereken B vitaminini sağlayarak ağrıları hafifletir. 1996 yılında Robert Atkins’in yaptığı “AIDS Tedavisi” adlı çalışmasında, Inositol’ün ağrıları azaltmaya yardımcı olduğunu ve tedavi niteliğinde olduğunu belirtmiştir.

7. Adım

Johns Hopkins Üniversitesi’nde çalışan Uzman Robert Gerwin vücudun glikoz düzeylerini sabit tutarak ağrıların azaltılabileceğini belirtmiştir. Doktorunuza başvurarak glikoz değerlerinizi öğrenebilirsiniz.

8. Adım

Geleneksel ilaç ve yöntemleri doğru bir şekilde denedikten sonra ağrılar devam ediyorsa mutlaka doktorunuza başvurun.

Uyarılar

Ayak ve ayak parmakları üzerinde herhangi bir koyu mavi veya siyah noktalar dikkatinizi çekiyorsa hemen doktorunuzu arayın.
Burada sunulan öneri eğitim amaçlıdır ve tıbbi yardım niteliğinde değildir.

İpuçları

Rahat edebileceğiniz, bacaklarınızı fazla kıvırmadan kan akışının rahatlıkla sağlanabileceği bir şekilde oturun. Soğuk havalarda doğru ayakkabı seçimi yaparak, eldiven kullanarak ayaklarınızı ve ellerinizi sıcak tutun.

İhtiyacınız olacak şeyler:

– Kapsaisin krem
– Omega yağ asidi takviyesi
– B kompleks vitaminleri
– İnositol

Diyabetik ayak yaraları tedavisi:

Ülser şeker hastalığında ciddi bir komplikasyondur. Yara oluşumları, şekil bozukluğu, periferik arter hastalığı ve nöropati gibi ayak sorunları ayak ülserinin önemli belirtileri arasındadır. Ayak ülserleri için iyi bir tedavi gerekmektedir ve doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir. Ayaktaki yaralara en iyi müdahaleler alternatif tedavi yöntemlerinde görülür. Yapılacak ilk müdahale ise doktorunuza başvurarak belirtilere incelemek ve daha fazla ilerlemeden hastalığı önlemektir.
Bunun dışında kendiniz de şu şekilde tedavi yapabilirsiniz:

1. Adım

Herhangi bir araç ile ayak tabanınızı yükselterek yürümeyi tercih edin. Tekerlekli sandalye ve koltuk değneği gibi yardımcı cihazlar kullanarak bu işlemi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Dökme ayakkabı gibi özel ayakkabıların kullanımı ülserin iyileşmesinde yardımcı olacaktır. Bu nedenle bu tür özel üretim ayakkabıları kullanılmalıdır.

2. Adım

Amerikan aile hekimine göre ülser için tıbbi bir tedavi gerekmektedir ve bu tedavi debridmanla sağlanabilir. Debridman vücuttaki zararlı virüsleri temizleyerek yeni ve sağlıklı bir cildin oluşmasına yardımcı olur. Debridman derinin altında bulunur ve ölü derinin atılmasını sağlar. Bu yöntem enfeksiyonların temizlenmesinde etkin bir rol oynar ve ülser tedavisinde yardımcı olur.

3. Adım

Ülserin iyileşmesi için öncelikle ayağı sık sık açık bırakarak hava almasını sağlamak, kuru ve temiz tutmak gerekir. Ülsere şifa olabilecek bir diğer yöntem ise özel soslar, jeller ve topikal ilaçlarla nemlendirerek basit bir temizleme işlemiyle ayağı hijyenik tutmaktır.

4. Adım

Ayağınızı dış tehlikelerden koruyarak yaraların derinleşmesini engelleyebilirsiniz. Doktorunuza başvurarak çeşitli köpük, hydrocolloids ve semipermeable ile bakım yapabilirsiniz.

5. Adım

Amerikan aile hekimi nöropatik ayak ülserlerinde becaplermin jel kullanımının ülser tedavisini hızlandırdığını belirtmektedir. Doktorunuza başvurarak bu ilacın kullanımı ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

6. Adım

Doktorunuza danışarak deri nakli yaptırabilirsiniz. Deri nakli ayak ülserine çözüm olarak başka bir seçenektir. Aktif implantlar iyileştirici maddeleri üretmek için kullanılır. Bu tür cerrahi yöntemler ülser sorununun çözümüne daha hızlı cevap verir.

Yorum Yaz