Dişler Neden Çürür: Diş Çürümesi Durdurulabilir Mi

Ağız ve Diş Hastalıkları kategorisine 27 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 334 defa okundu

Dişler Neden Çürür: Diş Çürümesi Durdurulabilir Mi

ağız ve diş hastalıkları nelerdir

diş çürümesi durdurulabilir mi

Diş çürüğü nasıl olur?

Ağız sağlığı ile ilgili sorunlar genellikle diş sağlığından kaynaklanır. Dişlerle ilgili problemlerin çözülmesi elbette ki sorunun niteliğine bağlıdır. Diş çürüğü en sık rastlanan problemler arasındadır. Çürüyen kısımlar alınarak yerine yama yapılabilir. Diş çürüğünün sinirleri etkilemesi halinde kanal tedavisi de uygulanabilir. Kısmi protez ya da köprü tedavisi ile eksik dişlerin yerine dolgu dişler uygulanabilir. Eksik dişlerin fazla olması durumunda kalıcı olarak çene kemiğine yerleştirilen takma dişler ve implantlar da çözüm için başka alternatiflerdir. İmplant seçeneği hem görünüm hem de işlevsellik açısından en iyi çözümdür. Fakat yapılış aşamasında enfeksiyon gibi bazı riskleri de beraberinde getirir. Bu nedenle implantların başarısız bir şekilde uygulanmaması çok önemlidir. Periodontal hastalıklarda ise dişlerde plak birikimi oluşabilir. Periodontal hastalıklar genellikle antibiyotikler ile tedavi edilir ve böylece plak kolayca giderilmiş olur. Plağın diş köklerine gelmesi diş eti çekilmesi gibi diş eti hastalıklarına neden olarak dişlerin kaybedilmesine neden olabilir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmelidir. Diş eti çekilmesinde diş etleri geriye çekilerek diş kökü yavaşça meydana çıkmaya başlar. İlerlemiş diş eti çekilmesi durumlarında diş etleri sıyrılarak ilaç tedavisi uygulanır ve tekrar diş etleri birbirine dikilir. Bu işleme flep ameliyatı denilmektedir. Çok büyük bir ameliyat olmasa da cerrahi müdahale gerektirir. Bazen kemik dokusunda yapılan aşılama periodontal hastalık tedavisi için gerekli bir yöntemdir. Diş etlerinin eski haline dönmesi için henüz diş eti çekilmesinin başında olan vakalarda sadece ilaç tedavisi uygulanabilir.

Diş çürüğü neden olur?

Diş çürümesinin nedeni dişlerdeki boşluklara ve diş aralarına bakteri ve besin artıklarının dolmasıdır. Burada üreyen bakteriler diş minesine zarar verir ve ilerleyen aşamada çürüklere neden olur.

Diş çürümesi nasıl başlar: Diş çürümesinin belirtileri

Diş çürüğü başlangıcı genellikle fark edilmez. Dişlerde küçük boşluklar ve delikler oluşur. Bu aşamada diş çürüğüne müdahalede bulunarak diş hemen eski haline çevrilebilir. Fakat tedavi edilmez ise bu çürük kısımlara dolan bakteriler, asitler, yiyecek artıkları ve diğer maddeler plak oluşturarak koyu lekeler haline gelir. Bu plak kaldırılmaz ise sertleşir ve tartar gibi tabakaların oluşmasına neden olabilir. Plak ve tartar birikimi çoğu insanda görülebilen bir sorundur. Plak ve tartar gibi oluşumların çoğalması dişlerin daha fazla çürümesine neden olabilir. Dişlerde çürük olduğunda bir takım belirtiler görülür. İlk belirtiler diş hassasiyeti ve ağrı, genellikle sıcak ya da soğuk yiyecek ya da içecekler dişlerde sızlama gibi belirtilerdir. Diş çürüğü ağrısı oldukça şiddetli olabilir. Ayrıca nefes kötü kokabilir. Diş çürüğü kokusu için genelde gargaraların kullanılması önerilir. Genelde ise çoğu çürük bir diş hekimi tarafından rutin muayeneler sırasında fark edilir.

Diş çürüğü nasıl tedavi edilir?

Diş çürükleri tedavi edilmediği takdirde dişlerde enfeksiyona neden olarak daha büyük çürüklerin oluşmasına neden olabilir. Çürükten kaynaklanan diş eti apseleri ve kanamalar görülebilir. Hiçbir müdahalede bulunulmadığında diş kaybedilir. Diş üzerinde oluşan boşluklar, hasarın şiddetine bağlı olarak üç şekilde tedavi edilir.

Diş çürüğü tedavilesi:

– Dolgular

Diş çürüğünden etkilenen bölgeler delinerek temizlenir. Diş yapısında oluşan fiziksel değişiklik reçine maddelerden yapılmış dolgu malzemeleri ile doldurulur. Bu tedavi daha çok ön dişlere ve azı dişlerine uygulanır.

– Kron

Dişlerde büyük boşluklar varsa diş üzerinde bağlantı parçaları alınarak tedavi edilir. Genellikle bu işlem ile porselen ya da altın diş yapılmaktadır.

– Kök Kanallar

Çürüme diş köküne zarar veriyorsa kanal tedavisi uygulanır. Bu tedavi sırasında dişin dış katmanı delinir ve sinirler küçük iğneler yardımı ile alınır. Sinirlerin yerine sızdırmayan dolgu malzemeleri uygulanır ve ardından dolgu yapılarak diş kapatılır.

Diş çürümesi nasıl durdurulur?

Yapışkan ve şekerli gıdalar diş hijyenini tehdit ederken çürüklere neden olan en yaygın faktörler arasındadır. İyi bir ağız sağlığı için günde en az iki kez dişlerinizi fırçalamanız ve düzenli olarak diş ipi kullanmanız gerekmektedir. Diş çürüklerini önlemek için dikkat edilmesi gereken durumlar şunlardır:
– Florür içeren diş macunu kullanmak
– Tatlılardan kaçınmak
– Düzenli diş kontrolleri ve diş temizliği yaptırmak

Yorum Yaz