Diş Eti İltihabına Ne İyi Gelir: Diş Eti İltihabı İçin Bitkisel Çözüm

Ağız ve Diş Hastalıkları kategorisine 4 Aralık, 2015 tarihinde eklendi, 14.563 defa okundu

Diş Eti İltihabına Ne İyi Gelir: Diş Eti İltihabı İçin Bitkisel Çözüm

diş eti iltihabına bitkisel çözüm

diş eti iltihabı için bitkisel çözüm

Diş eti iltihabı nasıl olur?

Diş eti iltihabının ana nedeni kırık dişler, diş etinde bulunan apseler ve çok ağrılı diş kökü enfeksiyonlarıdır. Bu tip durumlarda dişin içinde irin oluşur ve bu da diş ağrısına neden olur. Bakteriler diş apsesinin içine girdiğinde enfeksiyon oluşur ve bu enfeksiyon diş etine yayılır. Tedavi edilmediğinde ciddi hayati tehlikelere neden olabilir. Diş eti iltihabı nedeni ile oluşan ağrı genellikle dayanılmaz ağrılar olarak nitelendirilir. Bu ağrıların giderilmesi için çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak ilaç tedavisinin yanı sıra bitkisel çözümler de denenebilir. İlk olarak diş eti iltihabının belirtileri ve nedenlerinin tanımlanması gerekir.

Diş eti iltihabı nedenleri:
Aşağıdaki nedenler diş eti iltihabı riskini artırır:
– Dişeti hastalıkları
– Kötü ağız hijyeni
– Zayıf bağışıklık sistemi
– Kırık diş
– Dişeti iltihabı
– Diş enfeksiyonu
– Bakteriler
– Dişlerde özellikle karbonhidrat içeren besin artıklarının birikmesi

Diş eti iltihabı belirtileri:
Diş eti iltihabı çeşitli belirtiler gösterir. Bu belirtiler şunlardır:
– Hassas dişler
– Ağızda kötü tatlı sıvı hissedilmesi
– Ağız kokusu
– Diş etlerinde kızarıklık ve ağrı
– Kendini hasta hissetmek
– Ağzı açmada zorluk yaşama
– Etkilenen bölgede şişlik
– Yüzde şişlik
– Beklenmeyen diş ağrılarını yaşamak
– Uykusuzluk
– Bir şey yutmada güçlük
– Ateş

Bu belirtilerden birkaçı yaşanıyorsa diş eti iltihabından söz edilebilir. Ağrıyan diş eti alanları incelenmeli ve en kısa zamanda doktora danışılmalıdır.

Diş eti iltihabı nasıl geçer: Diş eti iltihabına bitkisel çözüm

Diş eti iltihabı ciddi bir sorundur. İlaç tedavisi ile birlikte bazı bitkisel çözümler de kullanılabilir. Bu çözümler iltihaba bağlı ağrının hafiflemesini ve şişliklerin yatışmasını sağlar.

1. Diş eti iltihabına sarımsak

Sarımsak doğal bir bakteri öldürücü olarak bilinir. Bu nedenle çiğ sarımsak suyu enfeksiyonu engellemek için kullanılabilir. Şiddetli diş ağrıları için sarımsak suyu kullanılabilir.
– Bir diş çiğ sarımsak ezilerek suyu çıkarılır. Bir pamuk yardımı ile diş etlerine ve dişe uygulanır. Biraz bekletildikten sonra ağız su ile çalkalanır.

2. Diş eti iltihabına karanfil

Karanfil yağı da enfeksiyon tedavisinde oldukça etkilidir. Diş doktorları tarafından da kullanılan karanfil yağı diş ve diş eti hastalıklarında bakterileri öldürmeye yardımcı olur.
– Biraz karanfil yağı diş fırçasına sürülür. Ardından virüslü alanlar üzerine uygulanır. Fazla baskı uygulanmamalıdır. Fırça ile diş ve diş etlerine hafifçe masaj yapılır.

3. Diş eti iltihabına yağ tedavisi

Bu çözüm en etkili çözümlerden biridir. 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı alınır ve ağız içinde bekletilir. Kesinlikle yutulmamalıdır. 30 dakika kadar ağızda tutulduktan sonra tükürülür. Ağız içerisi iyice su ile çalkalanır. Anında rahatlama yaratan bu çözüm diş eti iltihabı için etkili bir yöntemdir.

4. Diş eti iltihabına nane yağı

Nane yağı, diş ağrısı için mucize bir etki yaratır.
– Parmak ucuna biraz nane yağı alınır ve virüslü alanlar üzerine hafifçe masaj yapılarak uygulanır. Diş ağrısı ve diş apsesi durumlarında anlık rahatlama sağlar.

5. Diş eti iltihabına tuzlu su

Tuz diş ve diş eti iltihabı durumlarında ağrı kesici etkisi gösterir.
– Bir bardak suya 1 çay kaşığı tuz eklenir ve karıştırılır. Bu karışım ile günde birkaç kez gargara yapılır. Kısa zamanda rahatlama yaratan bu yöntem ağrıyı azaltır ve enfeksiyonun hafiflemesini sağlar.

6. Çay poşeti

Çay poşetleri de diş iltihapları için kullanılabilir. Siyah çay ya da bitkisel çay poşetleri enfeksiyonun yatıştırılmasına yardımcı olur.
– Tanin içeren çay; demlendikten sonra diş eti ve dişin üzerine kompres şeklinde uygulanır. Bu yöntem ağrının hafiflemesini sağlar ve virüsler ile mücadele etmeye yardımcı olur.

7. Diş eti iltihabına kekik yağı

Anti bakteriyel, anti mantar, anti oksidan ve anti yayılmacı etkisi ile kekik yağı diş eti iltihabında da kullanılabilir. Oldukça etkili bir çözümdür.
– Biraz kekik yağı diş ve diş etlerinin üzerine uygulanabilir. Ardından ağız ılık su ile çalkalanır.

8. Diş eti iltihabına elma sirkesi

Elma sirkesi asidik içeriği ile cilt sağlığının yanı sıra diş apsesi ya da diş eti iltihabı durumlarında da kullanılır.
– 1 yemek kaşığı elma sirkesi birkaç dakikalığına ağızda tutulur ve sonra tükürülür. Yutulmaması gerekir. Bu işlem alanı dezenfekte etmeye yardımcı olur. Ayrıca ağrının hafiflemesini sağlar ve şişliklerin inmesine katkıda bulunur.

9. Diş eti iltihabına antibiyotik

Antibiyotikler, diş tedavisi için başka bir seçenektir. İbuprofen ağrıyı azaltır ve ayrıca şişliklerin inmesine yardımcı olur. Parasetamol ise etkili bir ağrı giderici ilaç olarak kullanılabilir. Amoksisilin, çoğunlukla doktorlar tarafından tavsiye edilen iyi bir antibiyotiktir. Hangi antibiyotiğin kullanılması gerektiği konusunda mutlaka doktora danışılmalıdır.

Not: Ağrı yoğunluğunu artıracak sıcak su ya da sıcak sıvılar ve buz paketleri kullanılmamalıdır.

Diş eti iltihabına iyi gelen bitkiler:

10. Ekinezya

Tentür ya da çay olarak ekinezya da kullanılabilir. Ekinezya toz olarak diş iltihabı görülen bölgelere ve dişlerin üzerine uygulanabilir.

11. Altın mühür bitkisi

Altın mühür bitkisi toz şeklinde etkilenen diş üzerine uygulanır. Bu bitki ağrıyı azaltırken aynı zamanda enfeksiyonu yatıştırır.

Diş eti iltihabı için homeopatik tedavi
Bu bitkiler ve ilaçlar diş eti iltihabını iyileştirmeye yardımcı olur.

1. Güzelavrat otu

Güzelavrat otu zonklama tipi ağrıları azaltır ve oluşan kızarıklıkların giderilmesine yardımcı olur.

2. Silicea mineral tuz

Silicea mineral tuz irinin boşaltılması için iyi bir çözümdür.

3. Akasma kökü

Akasma kökü de ağrıyı gidermek için kullanılabilir.

4. Hindistan cevizi

Hindistan cevizi de bakterilerin öldürülmesi için kullanılır.

6. Dağ lalesi

Dağ lalesi özellikle hassaslaşmış dişler üzerinde oldukça etkilidir.

Diş eti iltihabı nasıl önlenir?

– Ağız bakımına özen gösterilmelidir. Diş temizliği ile birlikte diş etleri de temizlenmelidir. Günde 3 kere dişler fırçalanmalı ve gargara ürünleri kullanılmalıdır.
– Günde iki kez diş ipi kullanılması önerilir. Diş ipi kullanımı diş aralarında biriken besin atıklarının giderilmesi için oldukça önemlidir. Sadece dişler fırçalandığında bakteriler dişlerin arasına sıkışır ve burada büyümeye devam eder. Bu da diş eti iltihabının oluşmasına neden olabilir.
– Diş eti iltihabını önlemenin bir diğer yolu sakız çiğnemektir. Sakız tükürük üretimini artırır ve bakterilerin yayılmasını önler.
– Anti mikrobiyal gargara yapılabilir. Bu enfeksiyon riskini azaltmak için kullanılır.
– Sigara içilmemelidir. Sigara ve sigara dumanı bakterilerin gelişmesi için gerekli ortamın yaratılmasına neden olur.
– Sağlıklı bir beslenme şekli oluşturulmalıdır.
– Şekerli maddelerin tüketimi sınırlandırılmalıdır.
– Diş etlerini göre bir diş fırçası kullanılması önerilir.
– Dişler fırçalanırken çok fazla baskı yapılmamalıdır. Yavaş hareketler ile fırçalanmalıdır. Aksi takdirde diş etleri tahriş olur ve kanama oluşabilir. Bu da enfeksiyon riskini artırır.
Diş eti iltihabı dikkat edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Daha ciddi sorunlara yol açmaması için mutlaka tedavi olunmalıdır.

Yorum Yaz