Diş Eti İltihabı Nasıl Anlaşılır: Diş Eti İltihabının Belirtileri

Ağız ve Diş Hastalıkları kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 5.668 defa okundu

Diş Eti İltihabı Nasıl Anlaşılır: Diş Eti İltihabının Belirtileri

diş eti iltihabının belirtileri

diş eti iltihabının belirtileri

Diş eti İltihabı nedir?

Gingivitis bir diş eti enfeksiyondur. Tedavi edilmediği takdirde daha ciddi bir hastalık olan periodontitis hastalığına neden olabilir. Amerikan Diş Derneği (ADA), diş eti iltihabı ve periodontitisin yetişkinlerde diş kaybının başlıca nedeni olduğunu belirtiyor.

Diş eti iltihabı neden olur?

Diş etlerinin alt kısmında sulkus denilen küçük bir alan vardır. Bu enfeksiyon veya diş eti iltihabı oluşabilir. Diş yüzeyinde oluşan plak ilerlediğinde tartar oluşur. Plak diş etini kapladığında diş etinde enfeksiyon oluşur. Gingivitis diş eti çekilmesine neden olabilir. Yumuşak bir doku olan diş etinde oluşan yaralanmalar da enfeksiyona neden olabilir. Enfeksiyon ilerledikçe, dişin kaybedilmemesi için mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Diş eti iltihabı için risk faktörleri şunlardır:

– Sigara içmek veya tütün çiğneme

– Diyabet

– Bazı ilaçlar (oral kontraseptif, steroidler, antikonvülzanlar, kalsiyum kanal blokerleri ve kemoterapi)

– Çarpık dişler

– Kötü diş temizleme ürünleri

– Kırık dolgular

– Gebelik

– Genetik faktörler

– Zayıf bağışıklık sistemi (örneğin HIV/AIDS)

Diş eti iltihabı belirtileri nelerdir?

Birçok insan diş eti iltihabının farkına varmaz. İlk başlarda bir belirti göstermeyen diş eti iltihabı ilerleyen safhalarda şu belirtileri gösterebilir:

– Kırmızı ve şişmiş diş etleri

– Diş fırçalarken ya da diş ipi kullanırken kanama

– Diş eti çekilmesi durumu

– Dişlerin sallanması

– Diş ve diş eti arasında irin oluşması

– Çiğnerken ağrı hissi

– Dişlerde hassasiyet

– Protezin tam oturmaması

– Dişleri fırçaladıktan sonra kötü koku

Diş eti iltihabı nasıl teşhis edilir?

Diş muayenesi sırasında diş etleri küçük aletler ile incelenir ve analiz edilir. Normalde diş eti dişi çevreler ve dişin diş etindeki derinliği 1 ile 3 milimetre arasındadır. Ayrıca diş doktoru röntgen ile kemik kaybı olup olmadığına bakmak isteyebilir. Diş etinde diş eti iltihabı belirtileri görülüyorsa bir doktora başvurulmalıdır.

Diş eti iltihabı nasıl tedavi edilir?

Diş eti iltihabı tedavisi için ilk kural ağız sağlığına dikkat etmektir. Ayrıca sigarayı azaltmak ya da diyabet kontrolü yaptırmak da önerilebilir. Diş eti iltihabı için diğer tedavi yöntemler derinlemesine diş temizliğini, ilaçları ve cerrahi çözümleri içerir.

– Diş temizliği

Doktor derinlemesine diş temizliği ile diş üzerindeki plak ve tartar oluşumlarını temizler. Ayrıca lazer ile uygulanan diş temizleme yöntemleri de vardır.

– Diş eti iltihabını ne kurutur?

Bazı ilaçlar diş eti iltihabı tedavisinde kullanılmaktadır. Klorheksidin içeren antibiyotikler ile yapılan gargara ağız dezenfektesi için kullanılabilir. Oral antibiyotik ilaçlar ilerleyen diş eti iltihabını durdurmak için de kullanılabilir.

– Cerrahi yöntemler

Flep ameliyatı ile diş üzerinde bulunan plaklar yok edilerek diş eti kemiklerden sıyrılır ve yukarı kaldırılır. Bu bölgeye ilaç konulur ve diş eti tekrar kapatılarak dikilir. Bu yöntem daha çok önlenemeyen diş eti çekilmesinde uygulanır.

Diş eti iltihabı nasıl önlenir?

Gingivitis, doğru ve tutarlı bir ağız hijyeni ile önlenebilir. Düzenli olarak diş hekimine gidilerek dengeli bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Her gün florür içeren bir diş macunu ile en az iki kez dişler fırçalanmalıdır. Ayrıca diş ipi kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Diş eti iltihabı hangi hastalıklara yol açar?

Diş ve diş eti iltihabı şeker hastalığı, kalp krizi, inme ve akciğer hastalığı riski oluşturabilir. Aynı zamanda bir kadın için düşük riski oluşmasına veya erken doğuma neden olabilir. Ağız sağlığının tüm vücut sağlığını etkilediği unutulmamalıdır. Her 6 ayda bir diş doktoruna giderek muayene olunmalı ve olası diş eti iltihabı sorunları engellenmelidir.

Yorum Yaz