Diş Eti Hastalıklarına Ne İyi Gelir: Diş Eti Hastalığına Bitkisel Çözüm

Ağız ve Diş Hastalıkları kategorisine 4 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 774 defa okundu

Diş Eti Hastalıklarına Ne İyi Gelir: Diş Eti Hastalığına Bitkisel Çözüm

diş eti hastalığına bitkisel çözüm

diş eti hastalığına bitkisel çözüm

Diş eti hastalıkları nelerdir?

Diş eti hastalığı, diş eti iltihabı olarak da bilinir. Kalıcı ağız kokusu, diş etlerinde kızarma veya şişme, kanama ve dişlerde sallanma görülebilir. Tedavi edilmediğinde başka ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Diş eti hastalıklarının nedenleri:

Dişeti hastalığının başlıca nedeni kötü ağız bakımı ve plak birikimidir. Bakterilerin diş ve dişeti kenarlarındaki boşluklara dolması plakların artmasına neden olur. Diğer faktörler ise sigara, hormonal değişiklikler, genetik yatkınlık, kötü beslenme, stres, bazı ilaçlar, diyabet ve diğer hastalıklardır. Diş ve diş eti hastalıkları doğal ve bitkisel çözümler ile tedavi edilebilir. Ancak diş eti hastalıkları ilerlediyse mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir.

Diş eti hastalıkları nasıl geçer: Diş eti hastalıkları için bitkisel çözüm

1. Hidrojen peroksit

Hidrojen peroksit mikropları öldüren güçlü bir antibakteriyel ajan olarak çalışır. Ayrıca dişleri beyazlatır ve aydınlatır.
– Hidrojen peroksit ve su eşit miktarda karıştırılır. Bu karışım ile ağız birkaç defa çalkalanır. Haftada birkaç kez uygulanabilir.
– Alternatif olarak, küçük bir çay kaşığı karbonat bir hamur yapmak için hidrojen peroksit ile karıştırılır. Diş fırçasının üzerinde konulan hamur ile diş etleri fırçalanır. Son olarak ağız çalkalanır. Birkaç hafta boyunca haftada bir kaç kez kullanılabilir.
– Karanfil yağı ve hidrojen peroksit bir hamur yapmak için karıştırılır. Bu hamur ile diş etleri fırçalanır. Ardından ağız durulanır.

Not: Hidrojen peroksit çok sık kullanılmamalıdır. Kesinlikle yutulmamalıdır.

Diş eti hastalıklarına iyi gelen bitkiler:

2. Aloe vera

Diş eti hastalıkları için şifalı bitkiler arasında aloe vera bitkisi vardır. Anti enflamatuar özellikleri nedeniyle, aloe vera diş eti hastalıklarında oldukça yararlıdır. Bir anti mikrobiyal olarak diş eti rahatsızlığına neden olan bakterileri de öldürür. Ağız kokusu ve ağız ülserini de iyileştirir.
– Diş etlerine taze aloe vera jel ile masaj yapılır. En az yarım saat bekletildikten sonra durulanır. Günde birkaç kez tekrarlanır.
– Alternatif olarak, aloe vera suyu ile ağız çalkalanabilir.
– Ayrıca düzenli olarak iki çay kaşığı aloe vera suyu içebilir.

Not: Çok fazla aloe vera suyu içmek müshil etkisi yaratabilir.

3. Kızılcık suyu

Kızılcık suyu, dişeti hastalığı ve enfeksiyonda oldukça etkilidir. C vitamini içeriği ile diş eti hastalıklarını önler.
– Sadece 120 gram veya iki çorba kaşığı kızılcık suyu içilmesi dişlerdeki bakterilerin üremesini engeller.
– Ayrıca, C vitamini açısından zengin meyve ve sebzeler; limon, portakal, greyfurt, yaban mersini, üzüm, çilek, papaya, kırmızı biber ve brokoli gibi besinler tüketilebilir.

4. Çay ağacı yağı

Diş eti sorunlarına bitkisel çözüm olarak çay ağacı yağı kullanılabilir. Anti enflamatuar özellikleri ile diş etlerindeki tahrişi ve iltihabı yatıştırır. Topikal uygulama ile çay ağacı yağı jeli diş eti kanamasını ve dişeti iltihabını azaltır ve plak oluşumunu engeller.
– Diş macununun içerisine birkaç damla çay ağacı yağı eklenebilir. Bu diş macunu ile dişler 1 hafta süreyle düzenli olarak fırçalanmalıdır.

Not: Çay ağacı yağı kesinlikle yutulmamalıdır.

5. Deniz tuzu

Doğal deniz tuzu inflamasyonu azaltmaya yardımcı olurken acıyı giderir.
– Deniz tuzu bir bardak ılık suya eklenir. Tamamen eriyene kadar karıştırılır.
– Bu karışım ağızı durulamak için kullanılabilir.
– Günde üç kere uygulanabilir.

6. Çay poşetleri

Çay, özellikle siyah çay, ağrıyı ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olan tannik asit içerir. Ayrıca, enfeksiyonlara mücadelede yardımcı antioksidanlara da sahiptir.
– Çay poşeti sıcak suda 10 dakika bekletilir ve ardından soğuması beklenir.
– Çay torbaları etkilenen alanlar üzerinde üç ya da beş dakika bekletilir.
– İşlem günde birkaç kez tekrarlanabilir.

7. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı anti bakteriyel ve anti-enflamatuar özellikleri ile dişeti hastalığı tedavisinde oldukça etkilidir. Karbonat ile birleştirildiğinde ağızdaki asitleri nötralize etmeye yardımcı olur.
– İki çorba kaşığı hindistan cevizi yağı ve karbonat karıştırılır.
– Bu karışım haftada iki kez düzenli olarak diş macununu yerine kullanılır.

Yorum Yaz