Diş Enfeksiyonu Nasıl Geçer: Diş İltihabı Ağrısına Bitkisel Çözüm

Ağız ve Diş Hastalıkları kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 1.220 defa okundu

Diş Enfeksiyonu Nasıl Geçer: Diş İltihabı Ağrısına Bitkisel Çözüm

diş iltihabı ağrısına bitkisel çözüm

diş iltihabı ağrısına bitkisel çözüm

Diş enfeksiyonu neden olur?

Diş enfeksiyonları şiddetli ağrılara neden olabilir. Diş apsesi olarak da bilinen virüslü diş enfeksiyonları ancak bir diş tedavisi sonucunda kesin olarak iyileşir. Ancak diş hekimine gidene kadar ya da müdahalede bulunulana kadar bazı doğal yöntemler de uygulanabilir.

Diş iltihabı ağrısı nasıl geçer?

– Diş iltihabı için ağrı kesici

Diş ağrısı ya da diş enfeksiyonu durumlarında ağrı kesici kullanılması önerilir. Ancak ağrı kesiciler enfeksiyonu tedavi etmede işe yaramaz. Sadece ağrının hafiflemesini sağlar.

– Diş eti iltihabına nane

Nane çayı yumuşak diş bakımı için kullanılan bitkisel bir yöntemdir. Aynı zamanda ağrıyı hafifletmek için de kullanılır. Diş enfeksiyonu durumunda yatıştırıcı etki gösteren nane çayı oda sıcaklığında tüketilmelidir. Çünkü çok sıcak ya da çok soğuk olması ağrının artmasına neden olabilir.

– Diş eti iltihabına tuzlu su

Diş ağrısını hafifletmek için tuzlu su ile gargara yapılabilir. Tuz ağrının yatışmasını sağlarken diş etlerinde oluşan tahrişi de azaltacaktır. Ancak tuzlu suda kullanılan su da çok sıcak ya da çok soğuk olmamalıdır.

– Diş iltihabına karanfil

Karanfil yağı, diş ağrısını giderirken bu ağrıya neden olan bakterilerinde ölmesini sağlar. Aynı zamanda uyuşturucu etkisi olan karanfil ağrıyı yatıştırır. Karanfil yağı doğrudan diş üzerine uygulanabilir. Kesinlikle yutulmamalıdır.

– Diş iltihabı için antibiyotikler

Diş ağrısı genellikle diş çürümesinin enfeksiyona dönüşmesi sonucunda oluşur. Her ne kadar diş çürümesinde genetik bir rol olsa da ana neden diş temizliği eksikliğidir. Diş çürümesi diş minesinin aşınması sonucu oluşan küçük deliklere bakterilerin girmesiyle oluşur. Burada üreyen bakteriler dişin tamamını sarıp diş kökünü kadar yayılabilir. Diş köküne kadar yayılan bakteriler kemiklere etki ederek ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu durumda diş hekimleri genellikle antibiyotik tedavisine başlar. Diş çürüğüne müdahale etmeden önce diş apsesinin iyileştirilmesi gerekir. Eğer diş apsesi ve buna bağlı olarak ağrı oluşumu varsa antibiyotik tedavisine başlamak için mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

– Penisilin

Yapılan araştırmalara göre penisilin oral flora olarak en çok tercih edilen antibiyotiktir. Bakterilerin oluşumunu engeller ve var olan bakterileri öldürür. Diş eti dokusunda oluşan şişlik, ağrı ve ateş durumlarını azaltmaya yardımcı olur. Penisilin genellikle kişiye 1 haftalık süreç için verilir. Astım, böbrek hastalıkları ya da alerji öyküsü olan kişilerde antibiyotik kullanılmaması gerekir. Diş apsesine dair belirtiler antibiyotik kullanımına rağmen devam ederse ya da daha kötüye giderse mutlaka hastaların diş veya sağlık profesyoneline başvurması gerekir.

– Klindamisin

Klindamisin, diş enfeksiyonları için penisiline alternatif bir antibiyotiktir. Ayrıca MedlinePlus’a göre bakteriyel enfeksiyonların deri, akciğerler ve iç organlarında görülmesi durumlarında da kullanılır. Antibiyotik linkomisin grubuna aittir ve kapsül veya sıvı formda alınabilir. Günde 3-4 kez kullanılabilir. Her ne kadar genellikle 1 haftalık süreç için reçete edilse de diş enfeksiyonu geçene kadar içilmeye devam edebilir. Ancak bu antibiyotik bazı yan etkiler yaratabilir. Mide bulantısı, kusma ya da eklem ağrısı görülürse hastanın hemen bir hekime başvurmanız gerekir.

– Amoksisilin ve Clavulanate

Amoksisilin penisilin ilaç grubunun bir parçasıdır ve clavulanate beta-lactamase inhibitörleri ailesine aittir. Enfeksiyonun büyümesini önlerken, bakterilerin de ölmesini sağlar. Oral antibiyotik olarak alınan bu ilaç ABD Ulusal Sağlık Enstitüsüne göre dirençli bakteriler üzerinde bile işe yaramaktadır. Ancak her antibiyotik gibi amoksisilin ve clavulanate’in de bazı yan etkileri olabilir. Özellikle ishal, mide bulantısı ve kusma gibi yan etkiler görülüyorsa bir doktora danışmakta yarar olacaktır.

Diş iltihabına doğal çözüm önerileri iltihabın azaltılmasına yardımcı olur. Ancak tam tedavi için mutlaka diş doktoruna gidilmelidir.

Yorum Yaz