Diş Ağrısı Nasıl Geçer: Diş Ağrısına Doğal Çözüm

Ağız ve Diş Hastalıkları kategorisine 20 Aralık, 2015 tarihinde eklendi, 482 defa okundu

Diş Ağrısı Nasıl Geçer: Diş Ağrısına Doğal Çözüm

diş ağrısına bitkisel çözüm

diş ağrısına bitkisel çözüm

Diş ağrısı neden olur?

Diş ağrılarını ağrının nedenine göre çok şiddetli ya da hafif olabilir. Diş ağrılarının ana nedeni çürükler, enfeksiyon, diş kökü iltihapları, diş kırılması, diş eti hastalıkları, dolgu kırılması ya da çene eklemi bozukluklarıdır. Diş ağrısı müdahale edilmeden geçmez. Ancak dişçiye gidene kadar geçen sürede ağrı bazı bitkisel ve doğal çözümler ile hafifletilebilir.

Diş ağrısına ne yapmalı: Diş ağrısı için bitkisel çözüm

1. Diş ağrısına tuzlu su ve biber

Tuz ve karabiber karıştırılarak diş ağrısı için kullanılabilir.
– Karabiber ve tuz eşit miktarda suyla karıştırılarak bir hamur haline getirilir.
– Hamur doğrudan etkilenen diş üzerine uygulanır ve birkaç dakika bekletilir.
– Bu işlem günde birkaç kez uygulanabilir.

2. Diş ağrısı için çözüm sarımsak

Sarımsak da diş ağrısı tedavisinde kullanılmaktadır. Rahatlama sağlar. Sarımsak antibiyotik ve bakteriyel etkileri ile diş ağrılarını hafifletir.
– Ezilmiş sarımsak ya da sarımsak tozu sofra tuzu veya siyah tuz ile karıştırılır. Ağrıyı hafifletmek için etkilenen dişler üzerine uygulanır. İstenirse sarımsak çiğnenebilir.
– Birkaç gün işlem tekrarlanır.
– Sarımsak alerjisi olanlar kullanmamalıdır.

3. Diş ağrısı için karanfil

Karanfil de diş ağrılarında oldukça etkilidir. Karanfil anti inflamatuar, anti bakteriyel ve antioksidanlar açısından zengindir. Diş ağrısını hafifletmek ve enfeksiyon ile mücadele etmek için anestezik özelliklerinden yararlanılabilir.
– İki karanfil öğütülür ve biraz zeytinyağı veya herhangi bir bitkisel yağ ile karıştırılır. Bu karışım diş üzerine uygulanır.
– Karanfil yağı bir pamuk yardımı ile doğrudan ağrıyan diş üzerine de uygulanabilir.
– Alternatif olarak, bir kaç damla karanfil yağı yarım bardak su ile karıştırılır. Karışım ile ağız çalkalanır. Ancak kesinlikle yutulmamalıdır.

4. Diş ağrısına soğan suyu

Soğan anti bakteriyel ve anti septik özellikleri ile diş ağrısı için kullanılabilir. Enfeksiyona neden olan mikropları öldürerek ağrıyı hafifletir.
– Diş ağrısı başladığında ilk tedavi olarak ağrıyı engellemek ve gidermek için birkaç dakika soğan çiğnenebilir.
– Soğan püre haline getirilerek ağrıyan diş üzerine de uygulanabilir.

5. Diş ağrısına şeytantersi bitkisi

Diş ağrıları ve diş eti kanamaları için şeytantersi otu da kullanılabilir.
– Bir tutam toz şeytantersi otu limon suyu ile karıştırılır. Biraz ısıtıldıktan sonra soğuması beklenir. Ardından bir pamuk yardımı ile karışım etkilenen alan üzerine uygulanır. Bu işlem ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.
– Alternatif olarak, eritilmiş tereyağı ile biraz kızarmış şeytantersi de anlık rahatlama için dişlere uygulanabilir. Ancak biraz soğuması beklenmelidir.

6. Diş ağrısına ılık su ve tuz tedavisi

Diş ağrıları için basit bir çözüm de ılık tuzlu sudur. Bir bardak sıcak suya yarım kaşık tuz karıştırılır ve bu karışım ile ağız çalkalanır. Karışım dişlerdeki ağrıyı hafifletirken şişlikleri de azaltır. Aynı zamanda tuzlu su ile yapılan gargara enfeksiyona neden olan bakteriler ile mücadele eder. Ancak çok fazla tuz konmamalıdır. Aksi takdirde diş minesi ve diş etleri tahriş olabilir.

7. Guava yaprakları

Taze guava yaprakları da diş ağrısı hafifletmek için kullanılabilir.
– Bir ya da iki guava yaprağı çiğnenebilir. Ayrıca guava suyu da etkilenen diş üzerine uygulanabilir.
– Dört ya da beş guava yaprağı sıkılarak suya alınır ve kaynatılır. Karışım biraz soğuduktan sonra içerisine biraz tuz eklenir. Bu karışım ile gargara yapılır.
– Guava yaprakları temin edilemiyorsa bunun yerine ıspanak yaprakları da kullanılabilir.

8. Buğday çimi suyu

Buğday çimi ağrıyı giderirken aynı zamanda diş çürüğü ile mücadelede yardımcı olan doğal antibakteriyel özellikler içerir. Buğday çimi suyu sıkıldıktan sonra bu su ile gargara da yapılabilir. Bu işlem bakterilerin üremesini engeller ve enfeksiyonu kontrol altında tutar. Sadece ağrıyan diş üzerinde buğday çimi de çiğnenebilir.

Yorum Yaz