Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri Tedavisi ve Nedenleri

Anne ve Bebek kategorisine 21 Aralık, 2014 tarihinde eklendi, 389 defa okundu

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri Tedavisi ve Nedenleri

  Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu


Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) hiperaktif ve yıkıcı davranışlara neden olan ruhsal bir hastalıktır. Konsantrede zorluk, dikkat dağılması, talimatları izleyememe, ayrıntıları hatırlayamama gibi belirtiler gösterebilir. Tedavi edilmediği takdirde iş, aile ve iş ilişkilerinde ciddi iletişim sorunlarına neden olabilir. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu genellikle çocuk yaşta ortaya çıkar. Çocuklarda sınıf ortamında başarısızlık ve öğrenme düzeyinde aksamalar görülebilir. Aileler başlarda çocuklarını tembellikle suçlayabilirler. Fakat bunun bir hastalık olduğu göz ardı edilmemelidir. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu her yaştan insanı etkilese de sıklıkla 4 ila 17 yaşlarında ortaya çıkar. Ne yazık ki dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunu teşhis etmek oldukça zordur.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu türleri nelerdir?

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun semptomatik davranışları çok çeşitlilik gösterir. Teşhis ve tedavi daha kolay hale getirilmek için ruhsal bozukluklar tarafından üç kategoride gruplandırılmıştır: dikkatsiz davranışları, normalin üzerinde aktivite düzeyi (hiperaktivite) ve dürtü kontrolü eksikliği. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanısı üç alt türde incelenebilir:

– Ağırlıklı olarak dikkatsizlik durumu

Eskiden dikkat eksikliği bozukluğu olarak bilinen dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu türüdür. Adından da anlaşılacağı gibi konsantre olmada aşırı zorluk yaşanır. Ayrıca odaklanma ve talimatları dinlemede de eksiklikler görülür. Uzmanlar bu tipe sahip çocukların sınıf ortamını bozma eğilimi gösterdiklerini söylemektedirler. Bu tür daha çok kız çocuklarında ortaya çıkar.

– Ağırlıklı olarak hiperaktiflik durumu

Bu tür dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda ise hiperaktivite daha ön plandadır. Çocuk hareketsiz duramaz. Dürtüsel davranışlar üst düzeydedir.

– Dürtüsel hiperaktivite ve dikkatsizlik

Bu tür dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda en yaygın görülen tiptir. Çocuklarda 3 davranışsal kategoride de aşırılıklar görülür. Düşünmeden hareket etme ve üst düzey enerji ön plandadır.

– Yetişkinlerde görülen dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu

Yetişkin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda bu bozukluk genellikle çocukluktan beri vardır. Sadece geç teşhis edilebilmiştir. Yetişkin bireyin eş, aile yada iş arkadaşları tarafından fark edilen durum tüm sosyal hayat yansır. Ancak, göreceli olgunluk ve yetişkinlik nedeni ile ileriki yaşlarda teşhis edilen dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun farklı belirtileri olabilir. Örneğin, ağırlıklı olarak yetişkinlerde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda çocuklara oranla çok daha hafif belirtiler görülür. Çemrediklerin bu belirtileri tanımlaması zorlaşabilir.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun çocuk yaşlarda teşhis edilmesi çok önemlidir. Hayatı ve ileride özellikle sosyal hayatı tehlikeye atan bu durum mutlaka tedavi edilmelidir. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğuna sahip çocukların anne babasına hastalık süresince birçok görev düşmektedir. Öncelikle çocuğu tembellikle ya da hiçbir şeyi anlamamakla suçlamak hastalığın belirtilerinin artmasına neden olabilir. Bu davranışlar yerine biraz sabırlı ve anlayışlı olmak gerekmektedir. Çocukta bazı belirtiler görülüyorsa mutlaka bir uzmandan yardım almak gerekir. Bu belirtiler şunlardır:

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri

– Bir aktivite üzerinde odaklanmada yetersizlik
– Bir görevi tamamlamadan önce sıkılmak
– Dinlemede zorluk çekme
– Talimatları izlemede zorluk çekme
– Aşırı titiz olmak
– Aşırı konuşmak ve gürültü yapmak
– Oyuncaklarla oynarken sürekli hareket halinde olmak
– Sakin yapılması gereken aktivitelerde yerinde duramamak

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda görülen dürtüsel ve fevri davranışlar şunlardır:

– Olaylar ve yapılacaklar konusunda aşırı sabırsızlık göstermek
– Sıra beklerken aşırı sıkılma durumu
– Başkaları konuşurken rahatsız olmak
– Söylenmemesi gereken şeyleri her ortamda söylemek
– Duyguları kontrol altına alamamak (Ağlama krizleri ya da öfke krizleri)
– Toplu oyunlara katılmak istememek

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Nedenleri

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunun en önemli nedenleri arasında kalıtsal etkenler, beyin kimyasının değişik işlemesi, çevresel etkenler, doğum öncesi (hamilelik döneminde annenin sigara veya alkol, ilaç kullanması) ve doğum sırasında bebeği etkileyen bir takım aksilikler (prematüre doğum, doğum sırasında bir takım komplikasyonlar), doğum sonrası bir takım etkenler (bebeklik veya çocukluk döneminde geçirilen hastalıklar veya kazalar, kullanılan ilaçların yan etkileri) sayılabilir.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Tedavisi

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunun tedavisinde ebeveynlere çok iş düşmektedir. Özellikle okul öncesi dönemde mümkün olduğunca ilaç tedavisinden kaçınılmalıdır. Doktor tavsiyesi ile ailenin de yardım ve katılımlarıyla uygulanan psikolojik danışmanlık ve destek sürecinde Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu önemli ölçüde tedavi edilebilmektedir.

Yorum Yaz