Detoks Nasıl Yapılır: 5 Günlük Detoks

Beslenme kategorisine 27 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 199 defa okundu

Detoks Nasıl Yapılır: 5 Günlük Detoks

5 günlük detoks

5 günlük detoks

Detoks diyeti nasıl yapılır?

Detoks diyeti 5 günlük bir programdır. Beş günlük “Detoks Diyeti Planı” optimum hücre fonksiyonu geliştirmek için vücuttan toksinlerin atılmasını hedef alan kısa süreli bir programdır. Sigara dumanı, hava kirliliği, pestisitler ve gıda katkı maddeleri gibi toksinler bazı tıbbi durumlara neden olabilir. Örneğin kronik yorgunluk, depresyon, anksiyete, irritabl barsak sendromu ve böbrek taşı gibi sağlık sorunları bu toksinlerin birikmesi nedeni ile oluşmaktadır. Bu beş günlük detoks planı tamamladıktan sonra cilt tonu düzenlenir, daha enerjik hissedilir ve tüm vücut toksinlerden arıtılmış olur.

Detoks diyeti tarifleri:

Adım 1

Beslenme düzeni içerisinden işlenmiş gıdalar, süt, kırmızı et çıkarılarak yerine meyve ve sebzeler konacaktır. Mümkünse organik meyve ve sebzeler tüketilmelidir. Sağlıklı gıdalar, baklagiller, tahıllar, tohumlar, lahana ve kepekli tahıllar ile yapılan yemekler tüketilmelidir.

Adım 2

Çoğu meyve kabuğunda P vitamini bulunmaktadır. Bu vitamin metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Bu nedenle meyveler kabuğu ile birlikte sıkılarak tüketilmelidir.

Adım 3

Kahve, çay, şekerli içecekler ve diğer kafeinli içeceklerin tüketimine bir sınır getirilmelidir. Birkaç sürahi taze, süzülmüş su ve hızlı erişim için buzdolabında saklanabilir. Sadece su ve meyve ile sebze suları tüketilmelidir. Meyve sularının hazır değil taze olmasına dikkat edilmelidir.

Adım 4

Kahvaltından 1 saat kadar önce 1 bardak ılık limonlu su içilebilir. Gün boyunca çeyrek limondan yapılmış limon suyu içilebilir.

Adım 5

Kuru fırça ile cilt her gün fırçalanmalıdır. Kuru fırçalama ölü deri hücrelerin atılmasını ve toksinlerin ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda kan akışını artırarak cildin canlanmasına katkıda bulunacaktır. Özellikle kalp sağlığı için ayak bilekleri ve omuzlar iyice fırçalanmalıdır.

Adım 6

Sıcak su banyosu yapılabilir. Banyo suyu içerisine özellikle sülfat, gliserin,15 damla okaliptüs esansı ve 2 su bardağı karbonat eklenebilir. Bu karışımı 10 ila 20 dakika kadar bekletmek gerekmektedir.

Adım 7

Her gün en az 30 dakika hafif egzersizler yapılabilir. Özellikle yürüyüş, koşu, yüzme ya da bisiklet egzersizleri kullanılmalıdır. Kalp sağlığı açısından bu egzersizler oldukça önemlidir. Fakat bu egzersizler öncesinde en az 10 dakika ısınmak ve egzersizlerden sonra 5 dakika kadar kasların soğumasını beklemek önemlidir.

Adım 8

Her gece yatmadan önce bir bardak su içmek detoks için oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca detoks takviyeleri olarak otlar; dulavratotu, at kuyruğu, ekinezya, zencefil, meyankökü, süt mısırı, kızılcık, karahindiba, kaygan karaağaç, papatya, altın mühür veya zerdeçal gibi bitkisel çözümler de kullanılabilir. Bu otların yararları ve kullanılmaması gereken durumlar hakkında bilgi almak için bir aktara danışabilirsiniz.

Detoks diyeti zararlı mı: Uyarılar

Eğer bir sağlık sorunu varsa ya da kişi bazı hastalıklara sahipse detoks uygulamasından önce doktora danışmakta fayda olacaktır. Bazı şeker hastalığı veya dolaşım hastalıklarına sahip kişilerde beş günlük detoks diyeti ve özellikle okaliptüs banyosu tehlikeli olabilir.  Ayrıca alerjisi olanlar için kullanılan bazı otlar, temel yağlar veya diğer alternatif ilaçlar tahrişi artırarak alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle bitkisel çözümler uygulanırken dikkatli olmak gerekmektedir.

İhtiyacınız olacak şeyler

– Katı meyve sıkacağı (isteğe bağlı)

– Filtrelenmiş su

– Limon

– Kuru fırça

– Sülfat

– Kabartma tozu

– Okaliptüs yağı

– Gliserin

– Detoks takviyeleri (dulavratotu, at kuyruğu, ekinezya, zencefil, meyankökü, süt mısırı, kızılcık, karahindiba, kaygan karaağaç, papatya, altın mühür ve zerdeçal)

Detoks diyeti ile kaç kilo verilir?

Vücut detoksu toksinlerin vücuttan atılmasını sağlarken oldukça yararlı bir doğal uygulamadır. Fakat uygulamadan önce risk faktörlerini göz önünde bulundurarak doktora danışmakta fayda olacaktır. Detoksun etkileri kişiden kişiye göre değişir. Detoks diyeti diyetisyen kontrolünde yapılmalıdır. Diyetisyen tarafından detoks diyet listesi oluşturulacaktır.

Yorum Yaz