Dermovate Merhem Ne İçin Kullanılır-Dermovate Krem Yan Etkileri Nedir Fiyatı Ne Kadar

İlaç Tedavisi kategorisine 19 Nisan, 2012 tarihinde eklendi, 45.493 defa okundu

Dermovate Merhem Ne İçin Kullanılır-Dermovate Krem Yan Etkileri Nedir Fiyatı Ne Kadar

Dermovate krem merhem

Dermovate krem merhem

Benim gibi egzama şikayeti olan kişilerin kronik deri kabuklanmaları, kızarıklıkları ve kaşıntıları için oldukça işe yarar bir krem olan dermavat krem, hem fiyatının ucuz olması hem de reçetsiz bir egzama ve sedef hastalığı kremi olması nedeniyle kolayca elde edilebilecek bir krem olarak dikkat çekmektedir. Dermovate krem sadece egzama türü kaşıntılı ciltler için değil, dermovate alopecia areata, akne izleri,

Dermovate merhem %0.05 klobetazol 17-propiyonat içerir. Parafin bazlı merhem beyaz renkte olup, lanolin veya parabenleri içermez.

Farmakolojik özellikleri:
Farmakodinamik Özellikler: Klobetazol propiyonatın derideki en önemli etkisi vazokonstriksiyon ve kolajen sentezinde azalma ile sonuçlanan spesifik olmayan antiinflamatuar cevaptır.
Farmakokinetik Özellikleri: Absorpsiyon: Klobetazol propiyonatın perkütan penetrasyonu bireyler arasında değişir ve oklüzif örtü kullanıldığında veya cilt iltihaplı veya hasta olduğunda artabilir. Dağılım: Bir çalışmada 30 g klobetazol propiyonat %0.05 merhemin, sağlıklı derili normal bireylere ikinci uygulanmasından 8 saat sonra (ilk uygulamadan 13 saat sonra), klobetazol propiyonat ortalama doruk plazma konsantrasyonu 0.63 ng/ml olmuştur. 30 g klobetazol propiyonat krem %0.05’in ikinci doz olarak uygulanmasını takiben ortalama doruk plazma konsantrasyonu merhemden hafifçe daha yüksektir ve uygulamadan 10 saat sonra oluşmuştur. Ayrı bir çalışmada psoriasis ve egzemalı hastalarda 25 g klobetazol propiyonat %0.05 merhemin tek bir uygulamasından 3 saat sonra sırasıyla yaklaşık 2.3 ng/ml ve 4.6 ng/ml ortalama doruk plazma konsantrasyonları oluşmuştur. Metabolizma: Klobetazol propiyonatın perkütan absorpsiyonunu takiben ilaç olasılıkla sistemik olarak uygulanan kortikosteroidlerin metabolik yolunu takip eder. Bununla beraber klobetazol sistemik metabolizması hiç bir zaman tam olarak karakterize edilmemiş ve miktar olarak ölçülmemiştir.

Dermovate Endikasyonları:
Klobetazol propiyonat, psoriasis (yaygın plak psoriasisi hariç), inatçı egzamalar, liken planus, diskoid lupus eritematozus daha az aktif steroidlere yeterli cevap vermeyen diğer durumların tedavisinde kullanılır.

Dermovate Kontrendikasyonları:
Rozasea, akne vulgaris ve perioral dermatitte, perianal ve genital pruritusta, derinin primer viral enfeksiyonlarında (örneğin herpes simpleks, su çiçeği), preparata aşırı duyarlılık durumlarında, mantar veya bakterilerin neden olduğu primer enfekte deri lezyonlarında; 1 yaşın altındaki çocuklarda dermatit ve bebek bezi pişikleri dahil dermatozlarda kullanılması kontrendikedir.

Dermovate Uyarılar/Önlemler:
Lokal steroidlerin, nüksler, tolerans gelişmesi, yaygın püstüler psoriasis riski ve cildin bariyer fonksiyonunun azalmasına bağlı olarak lokal ve sistemik toksisite gelişmesi gibi çeşitli nedenlerle psoriasiste kullanılması riskli olabilir. Psoriasiste topikal steroid kullanan hastaların yakından takibi gereklidir. Enfekte olmuş inflamatuar lezyonlar lokal kortikosteroidler ile tedavi edilirken, uygun antimikrobik tedavi de uygulanmalıdır. Enfeksiyonda herhangi bir yayılma görülürse, kortikosteroid tedavisi hemen kesilmeli ve sistemik antimikrobik ajanlar verilmelidir. Oklüzif örtünün meydana getirdiği ılık ve nemli ortam bakteriyel enfeksiyonu hızlandırabilir, bu bakımdan yeni bir oklüzif örtü uygulanmadan önce deri temizlenmelidir. Uzun süreli devamlı tedaviden mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Özellikle bebek ve çocuklarda oklüzyon uygulanmasa bile adrenal supresyon oluşabilir. Eğer Dermovate’ın çocuklarda kullanılması gerekiyorsa, tedavinin her hafta gözden geçirilmesi önerilir. Bebek bezinin oklüzif etki yapacağı unutulmamalıdır. Güçlü lokal kortikosteroidlerle uzun süreli tedavide vücudun diğer bölümlerinden çok yüzde atrofik değişiklikler görülebilir. Bu durum psoriasis, diskoid lupus eritematozus ve şiddetli egzemaların tedavisinde gözönünde bulundurulmalıdır. Glokoma neden olabileceğinden göz kapaklarına uygulanacaksa göze kaçmamasına dikkat etmelidir.

Gebelik ve emzirme döneminde kullanım: Gebelik Kategorisi: C Kortikosteroidlerin hayvanlara topikal uygulanması fetüsün gelişmesinde anormalliklere yol açabilir. Bu bulgunun insanlarla ilişkisini saptayan iyi kontrol edilmiş çalışmalar henüz yapılmamıştır. Topikal kortikosteroidlerin gebelik döneminde büyük miktarlarda ve uzun süre kullanımından kaçınılmalıdır. Emzirme döneminde klobetazol propiyonatın güvenli kullanımı saptanmamıştır.

TIBBI ZARURET DIŞINDA GEREKMEDIKÇE HAMILELERDE KULLANILMAMALIDIR.

Araç ve Makina Kullanmaya Etkisi: Herhangi bir etki yapması beklenmez.

Dermovate Yan etkileri/Advers etkiler:
Aşağıda, advers etkiler sistem, organ sınıfı ve sıklığına göre sıralanmıştır. Sıklıklar; çok sık (≥1/10), sık (≥1/100,

İmmün Sistem Bozuklukları: Çok seyrek: Aşırı duyarlılık Eritem, döküntü, kaşıntı, ürtiker, lokal cilt yanmaları gibi lokal aşırı duyarlılık reaksiyonları ve uygulama yerinde alerjik temas dermatiti meydana gelebilir ve bu bulgular tedavi edilen durumun semptomlarına benzeyebilir. Eğer aşırı duyarlılık belirtileri görülürse uygulama hemen durdurulmalıdır.

Endokrin Bozukluklar: Çok seyrek: Hiperkortizolizm belirtileri Diğer topikal kortikosteroidlerde olduğu gibi, uzun süre büyük miktarlarda kullanılması veya çok geniş bölgelerin tedavisi hiperkortizolizm belirtilerini meydana getirmeye yetecek miktarlarda sistemik absorpsiyona neden olabilir. Eğer oklüzif tedavi uygulanırsa, bu etkinin bebek ve çocuklarda görülmesi daha muhtemeldir. Bebeklerde, bebek bezi oklüzif (örtücü) etki yapabilir. Yetişkinlerde kullanılan haftalık dozaj 50g’dan daha az ise, hipotalamus-hipofiz-adrenal eksenin baskılanması genellikle geçici olup, kısa süreli kortikosteroid tedavisi sona erdiğinde hızla normal değerlere dönüşür.

Vasküler Bozukluklar: Sık olmayan: Yüzeyel kan damarlarının genişlemesi Yüksek derecede aktif kortikosteroid preparatları ile uzun süreli ve yoğun tedavi uygulandığında, özellikle oklüzif tedavi yapılırsa veya deri kıvrımlarına uygulanırsa yüzeyel kan damarlarında genişleme görülebilir.

Cilt veya deri altı doku bozuklukları: Sık olmayan: Lokal atrofi, deride çatlaklar Çok seyrek: İncelme, pigmentasyonda değişiklikler, hipertrikozis, altta yatan semptomlarda alevlenme, püstüler psoriazis. Yüksek derecede aktif kortikosteroid preparatları ile uzun süreli ve yoğun tedavi uygulandığında, özellikle oklüzif tedavi yapılırsa veya deri kıvrımlarına uygulanırsa deride incelme ve çatlaklar gibi lokal atrofik değişiklikler görülebilir. Nadir vakalarda psoriasisin kortikosteroidlerle tedavisinin (veya tedavinin durdurulmasının) hastalığın püstüler şeklinin ortaya şıkmasına neden olduğu düşünülmektedir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İlaç etkileşimleri:
Herhangi bir ilaç etkileşmesi bildirilmemiştir.Kullanım şekli ve dozu:
(Hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde) Hastalıklı alana günde bir veya iki kez az miktarda sürülür. Hastalığın kontrolü sağlanırsa tedaviye son verilmelidir. Hastanın durumu tekrar değerlendirilmeden tedaviye 4 haftadan daha uzun bir süre devam edilmemelidir. Hastalığın alevlenmesini kontrol için kısa süreli Dermovate tedavisi tekrarlanabilir. Eğer devamlı bir steroid tedavisi gerekiyorsa, daha az aktif bir preparat kullanılmalıdır. Çok inatçı lezyonlarda, özellikle hiperkeratoz durumlarında, gerekli olduğunda tedavi edilen bölgeyi polietilen film ile kapatarak oklüzif tedavi uygulamak Dermovate’ın antiinflamatuar etkisini artırabilir. Geceleyin oklüzyon uygulanması genellikle yeterli yanıtın alınmasını sağlar. Takiben iyileşme oklüzyon uygulanmaksızın sağlanabilir.
Kullanım ve Uygulama Talimatları: Hastalar, tedavi edilecek yerleri elleri değilse; Dermovat’ı uygulamadan önce ellerini yıkamaları konusunda uyarılmalıdır.

Aşırı Dozaj Akut aşırı dozaj oluşması çok seyrektir, bununla birlikte, kronik aşırı dozaj veya yanlış kullanım sonucu hiperkortizolizm belirtileri görülebilir ve bu durumda topikal steroidler azaltılmalı veya adrenal yetersizlik riski nedeniyle tıbbi gözetim altında yavaş yavaş kesilmelidir.

Saklama Koşulları 250C’nin altındaki oda sıcaklığında saklanmalıdır.
ÇOCUKLARIN ULAŞAMAYACAĞI YERLERDE VE AMBALAJINDA SAKLAYINIZ.

Yorum Yaz

12 Yorum

 • huseyin ekiCevapla

  mrb iyi çalışmalar benim 20 yıldır süren kol ve sırt bölgelerimde kuru kuru kaşıntı olmakdadır aşırı derecede ama 10 yıldır dermovate krem kullanıyorum iyi geliyor ayda 4 ke sürüyorum 10 yıldır acaba bunun ilerde bana vucuda zararı ne olur cevap verisen,z sevinirim tek bu krem bana iyi geldi saygılar

  Eyl 27, 2012 07:52
 • oktayCevapla

  Dermovate kremi peniste beyaz mantar gibi seyler vardi birde kasinti vardi kremi kullandim bende cinsel isteksizlik ve sertlesme azaldi bu ilerde normale donermi.kremi kullanmiyorum artik

  Ara 02, 2014 17:49
  • adminCevapla

   Dermovate de kortizon var. Kortizonun damar büzücü etkisi var. O nedenle bir süre örneğin 3*4 gün böyle bir etkinin ortaya çıkması gayet doğal. Telaşe gerek yok. Kremi bırakır bırakmaz birkaç günde eski performansınıza kavuşacaksınız.

   Ara 02, 2014 21:00
 • MehmetCevapla

  Merhaba bu kremi şişme ve morarmalara kullanabilirmiyiz

  Oca 10, 2015 14:55
 • ErhanCevapla

  Egzama için benim doktorum dermovate krem verdi bir haftada kesti kaşıntı kalmadı. Doktor sadece gözle kontrol etti. Öyle tetkik tahlil yaptırmadan 1 yıldır bununla yaşadım. Çok şükür ben kurtuldum.

  Kas 19, 2015 08:41
  • ErayCevapla

   Ben 3 yıldır çekiyorum dostum hangi doktor bu adı sanı ne ? sadece bakmayla deva oldu derdine 🙂

   Ağu 14, 2016 14:17
 • ErenCevapla

  Merhaba Ben penfigus hastasiyim ve bugun kontrole gittim ve agiz icin de yaralar var boraks gargarasi yapiyordum.Yaralar azaldi ve cok az bi yara var doktorum bunun icin dermovate krem verdi.Eczaneye gittim oradaki bayan bu krem sadece cilt icin dedi ama doktor agiz ici yara icin onerdi bi sakincasi olur mu…

  Mar 04, 2016 11:32
 • Sultan kaygusuzCevapla

  Bacağımdaki kuru kaşıntı için Dermovate kremi 1 hafta kadar kullandım ve sanki kılcal damarlarım o bölgede çok yüzeye çıktı ve çatlak kuru bir görüntü oldu , kremi bir hafta kuklandım bıraktıktan sonra bu kılcal damar genişlemesi çatlak ve kuru pul pul görüntü oldu, bu yan etkilerin hepsi geçer mi ne yapmalıyım

  Tem 18, 2016 21:10
  • Sultan kaygusuzCevapla

   Bu arada kremini değil merhemini kullandıım

   Tem 18, 2016 21:11
 • ZainaCevapla

  Cildimde beyaz bir leke var ve doktor bu kremi kullanmam icin verdi ve krem beyaz lekelerin bir ton koyusu şeklinde derimin rengini açtı sizce normal mi

  Ağu 08, 2016 04:42
 • cemoonCevapla

  ! DİKKAT BU HASTALIĞIN TEDAVİSİ MÜMKÜN ARKADAŞLAR !

  Vitiligo hakkında yıllarca okumadığım yazı ve tedavi yöntemi yok diyebilirim.
  (kısaca sizlere neler yaşayıp neler yaptığımı anlatarak size yardımda bulunmayı çok istiyorum)
  Arkadaşlar ben bu hastalıkla 12 yaşında tanıştım dudağımın hemen altında 1tl büyüklüğünde pigment kaybı yaşadım.ozamanlar benim için çok önemli değildi açıkcası.Lise son sınıfa geldiğimde çenem neredeyse tamamen beyazlamıştı ergenlik ve çevre faktörlerinide sayarsak bayagı bir bunalıma sokmustum kendimi.Üniversiteye başladığım sene Ankara Hacettepe hastanesınde dermotolojı bölümüne gittim ve uvb fototerapi olmak istediğimi söyledim.doktor uygun gördü ve haftada 3 gün hastaneye giderek yaklasık 5-6 ayda tedavim sonuçlandı.ama hem okuyan hem çalışan biri olduğum için gidip gelme saatleri beni daha çok yoruyordu.Daha sonra bu hastalık 4 sene hareketsiz kaldı.O zamanlarda sigara ve alkol kullanıyordum beslenmem düzenli değildi eskiden vitiligolu olduğum aklıma bile gelmiyordu.4 senenin sonunda çalıştığım iş yerinde çok sıkıntılı 2 ay geçirdim hayatımda hiç bukadar stresli günler yaşadığımı hatırlamıyorum.daha sonra yüzümde sağ yanagımda ve burnumla alnım arasında bir beyazlama farkettim ve eskiden vitiligolu olduğum aklıma geldi.korktuğum başıma gelmişti bu hastalık tekrar etti.ben işim icabı mekanık ve elektrik konularında kendimi iyi yetiştirmiştim ve çevremide kullanarak kendime hemen bi wood lambası buldum (wood lambası özel bi lambadır karanlıkta vitiligolu alanları belirginleştirir dermotoloji bölümünde teşhis bu şekilde konur).Karanlıkta lambayı yaktığımda yüzümüm yaklaşık %80’i vitiligolu olmuştu.Göz kapaklarım,alnım,burnum,dudak kenarlarım,ensemde ufak bir bölüm,yanaklarım ve elimin üzeri.o an herşey bitmiş ölü gibi olmustum tedavi olmaz diye yıkıldım o haftayı hiç unutmuyorum geceleri kabuslar başlamıştı.gün geçtikçe belirginleşmeye başladı bu hastalık ve evden sadece işe gider duruma geldim kimseyle konuşmuyor arkadaşlarımla buluşmuyordum bile (daha öncesınde çok aktif birisi olduğumu belirteyim 🙂 )sonra kendim UVB tedavisi yapmaya karar verdim.Ankara ulus konya sokakta medikal ampul satan Hayrettin diye bir esnafla telefonda konuştum.adamın elinde PHILIPS UV-B MEDICAL 9W ampul vardı şansıma elindeki tek lambaymış.adam pek ne işe yaradığını bilmiyordu ama benım aradığım lamba buydu.daha sonra eczaneden VITPSO JEL 0.01 yeşil kaplı ilacı aldım(hacettepe hast. bunu kullandırıyorlar).haftada 3 gün evde kendime uvb tedavisi yaptım ve 2-3 ay gibi bir sürede yüzümde ve ensemde hiç bir şey kalmadı.Arkadaşlar bu tedavi ile biraz bronzluk oluyor ve ilk aylarda vitili yerler iyice belirginleşiyor ama önemli olan inatla aksatmadan tedaviye devam etmek bu bizim ilk ve en önemli şartımız….
  Ellerimde uvb bir işe yaramadı krem olarak Elidel kullanıyordum ellerimde.Arkadaşlar malesef doktorlarımız vitili hastaları başından savıyor.aylarca elidel kullandım bir fayda göremedim doktorum daha sonra elidelin elde bi faydası yok demesi beni bitirdi 🙂
  Ellerim okadar kötü durumdaydıki 5 VAKİT namaz kıldığım halde elimin üzerine dövme yaptırmaya karar verdim pisikolojimi siz düşünün 🙂 Daha sonra hayatımda daha büyük sıkıntı yaratır diye son anda vaz geçtim.ve şu anda ALLAHA ŞÜKÜR elimdekiler DERMOVATE krem sayesinde bitti (bu arada kremi kendi araştırmalarımla buldum doktor sayesinde değil).Ben Allaha uyguladığım tedavi sonuç verirse bütün sıkıntı yaşayan kardeşlerime yardımcı olmaya çalışacagım diye söz verdim ve bütün sitelere bu yazıyı kopyalayacagım.Bu hastalıkta en zor olan yer ellermiş sahiden size yaptıklarımı yazmaya başlıyorum çok uzattım galiba kusura bakmayın…
  TEDAVİ ŞEKLİM ŞU ŞEKİLDE
  *DERMOVATE KREM (Yeşil renkte olanı kullanıyorum,Kahve rengi olan çok yağlı geldi bana) bu kremi 10 gün sürün 10 gün bırakın diyorlar.BEN 4 AY BOYUNCA HERGÜN 1 KERE ÖĞLEN NAMAZINDAN SONRA ABDESTLİ OLARAK VE ŞİFA DUALARI EDEREK SÜRDÜM.
  *KATRAN SABUNU (Hergün sabah akşam elimi yüzümü bu sabunla yıkadım duşa girdiğimde de bu sabunu kullandım ve hala kullanmaya devam ediyorum çok faydasını gördüm)
  *KİMYASAL hiç bir şeyi cildime sürmedim kolonya.traş losyonu,duş losyonu gibi
  *YEŞİL ÇAY (günde 4-5 bardak tükettim antioksidan oluşuyla çok faydalı)
  *ISIRGAN OTU (sabah ve akşam günde 1 bardak kurutulmuş ısırgan otunu kaynamış suyla demleyip düzenli içtim)
  *YEŞİL RENKTE olan sebze meyva ne varsa günlük tükettim
  *HAVUÇ betakarotenın baş tacı hergün düzenli yedim.

  Arkadaşlar diyet yapmadım ama hazır gıdaları normalde de sevmem yediklerime dikkat ettim sebze meyva yemeye ağarlık verdim sıvı tüketimimi arttırdım.wood lambasıyla kendime baktığım ilk günün sabahı SİGARA ve ALKOLÜ bıraktım hala kullanmıyorum bence faydası büyük.
  VE EN ÖNEMLİSİ;
  Kötü alışkanlıkları bıraktığım andan itibaren NAMAZ kılmaya başladım kremlerimi hep kıldığım namazlardan sonra sürdüm.yediğim içtiğim ne varsa hep dua ve şifa olması adına niyet edip yedim.Her Namazımdan sonra ALLAH C.C. den kendim için ve diğer hasta kardeşlerim büyüklerim için yardım istedim.bu işin sırrı bence ibadette bitiyor.ALLAH C.C. herkese sağlık nasip etsin.bol bol dua edin arkadaşlar buralara yazılmış yazıları görüp iki gün tedaviye başlayıp üçüncü gün bişey olduğu yok diyerek bırakan ve insanları tedaviden soğutan insanlara kulak asmayın.3kuruşluk şeylerle insanları kandıran sahtekarlara aldanmayın.unutmayın arkadaşlar ALLAH kullarına böyle hastalık ve dert verip onları uyarıyor veya kendini hatırlatıyor.KESİNLİKLE 1ay 3ay kullanıp atmayın bu tedavileri inanarak saati saatine uygulayın ve ALLAHTAN yardım dileyin inanın bana sizde kurtulacaksınız.
  Yazım çok uzun oldu bana gülenler veya saçmalıyo diyenler olabilir ama ben bunu ALLAH rızası için yazdım.sorularınız olursa seve seve cevaplarım.
  Ben sızler için hep dua edicem sizlerde bana ALLAH razı olsun derseniz benim için yeterli…
  ALLAH HEPİNİZE ACİL ŞİFALAR NASİP ETSİN UMUTSUZLUKTAN KORUSUN AMİN…

  Oca 24, 2017 17:51
  • adminCevapla

   Allah herkese acil şifalar versin. Ne güzel yazmışsınız tebrikler

   Oca 25, 2017 02:40