Dermatite Ne İyi Gelir: Dermatit İçin Bitkisel Tedavi

Cilt Hastalıkları kategorisine 14 Mart, 2016 tarihinde eklendi, 734 defa okundu

Dermatite Ne İyi Gelir: Dermatit İçin Bitkisel Tedavi

dermatit için bitkisel tedavi

dermatit için bitkisel tedavi

Dermatit neden olur?

Dermatit diğer adıyla deri iltihabı farklı çeşitlerde oluşabilir. Kontakt dermatit, atopik dermatit ve seboreik dermatit deri iltihabı çeşitleridir. Dermatit belirtileri; şişme, kaşıntı, yanma hissi ve kızarıklık gibi belirtileri kapsar. Dermatit ciltte kabarcıklar, kabuklaşmalar ve kızarıklıklara neden olabilir. Dermatitin başlıca nedenleri alerjik reaksiyonlar, belirli çevre koşulları, tahriş edici kimyasallar, toksinler, beslenme eksikliği ve genetik faktörlerdir. İnce ve kuru ciltli kişilerde dermatit daha yaygındır. Dermatit belirtilerini rahatlatmak için ilaç tedavisinin yanı sıra bazı bitkisel ve doğal çözümler de uygulanabilir.

Dermatit nasıl geçer: Dermatite bitkisel çözüm

1. Seboreik dermatit hindistan cevizi yağı tedavisi

Hindistan cevizi yağı mükemmel antimikrobiyal özelliğinin yanı sıra nemlendirici özellikleri de içinde barındırır. Dermatit sorunun üstesinden gelmeye yardımcı olabilir. Kızarıklık ve kuruluk gibi cilt sorunlarının birkaç gün içinde yatıştırılmasını sağlar.
– Yavaşça deriyi yumuşatmak için etkilenen alanlar üzerin sıcak Hindistan cevizi yağı uygulanabilir. En iyi sonucu elde etmek için uygulama günlük olarak yatmadan önce yapılmalıdır.

2. Dermatit yulaf tedavisi

Yulaf banyosu cildi tahriş olmasını engellerken, kaşıntı ve kızarıklık tedavisinde da yardımcı olabilir. Ayrıca cildin nemli tutulmasına yardımcı olur.
– Bir fincan ince toz yulaf ezmesi ılık banyo suyuna karıştırılır.
– Bu banyo suyunda 15 ila 20 dakika beklenir.
– Bu uygulama bir ay boyunca her gün tekrarlanır.

3. Dermatit elma sirkesi tedavisi

Elma sirkesi dermatit tedavisinde kullanılabilecek başka bir etkili maddedir. Ciltte oluşan inflamasyon ve kaşıntıyı rahatlatır.
– Elma sirkesi ve su eşit parçada karıştırılır. Bir pamuk yardımcı ile etkilenen deri alanlarına uygulanır. Yaklaşık 30 dakika bekletildikten sonra nemli bir pamuk yardımı ile cilt temizlenir. Olumlu sonuçlar almak için her gün, bir kaç hafta boyunca işlem tekrarlanmalıdır.
– Başka bir seçenek de iki çay kaşığı elma sirkesinin bir bardak suda karıştırılarak günde 2 kez içilmesidir.

4. Dermatite aloe vera

Aloe vera enflamatuar özellikleri ile dermatit tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Aloe vera cildin pH dengesini korur ve ciltte oluşan tahrişi azaltır. Kaşıntının azaltılmasında da etkilidir. Ayrıca cilde ihtiyacı olan nemi sağlar. Antimikrobiyal özellikleri de vardır.
– Taze aloe vera jeli dermatitten kurtulmak bir kaç ay boyunca her gün cilde doğrudan uygulanabilir.
– Aloe vera suyu da kullanılabilir.

5. E vitamini

E vitamini yağı dermatit için en iyi ve en kolay çözümlerden biridir. Bu yağ cildi beslerken nemlendirir. Aynı zamanda kaşıntı ve iltihabı da azaltır.
– E vitamini yağı cilt üzerine özellikle gece yatmadan önce uygulanmalıdır. E vitamini kapsüllerinin yanı sıra E vitamini krem ve losyonlar da kullanılabilir.
– Ayçiçeği tohumu yağı, buğday tohumu yağı, fıstık ezmesi ve mısır gibi E vitamini açısından zengin gıdalar da bol bol tüketilmelidir. E vitamini egzama gibi cilt hastalıklarında da kullanılmaktadır.

6. Seboreik dermatit bal tedavisi

Bal ciltte oluşan inflamatuvar durumu azaltmaya yardımcı olur ve en sık tercih edilen çözümler arasındadır. Ayrıca antibakteriyel ve antiseptik özellikleri de vardır.
– Eşit parçalarda ham bal, balmumu ve zeytinyağı ile karıştırılır. Karışım hafif ısıtılarak bir merhem haline getirilir. Ardından soğuması beklenir ve cilde uygulanır. Birkaç saat cilt üzerinde bekletilir. Ardından cilt ılık su ile durulanabilir. Ciltte olumlu sonuçlar alınana kadar birkaç hafta boyunca bu her gün uygulanabilir.
– Radyasyona bağlı dermatit ile mücadelede bal oldukça etkili bir yöntemdir.

7. Dermatite papatya çayı

Papatya çiçeği terapötik özellikleri ile etkilenen cilt üzerinde yatıştırıcı bir etki yaratır. Sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etki yaratan papatya çayı cilt üzerinde de oldukça etkilidir.
– 2 ila 3 çay kaşığı papatya çiçeği bir bardak sıcak su içinde 10 ila 15 dakika bekletilir. Süzülür ve soğuması beklenir. Soğuduktan sonra 20 dakika cilt üzerinde bekletilir. Sonuçlardan memnun olana kadar her gün birkaç kez uygulanabilir.
– Alternatif olarak, günde birkaç kez papatya kremi kullanılabilir. Papatya uçucu yağı da 5 ila 10 damla kadar banyo suyuna karıştırılabilir. Yaklaşık 20 dakika boyunca bu suda beklenilmelidir.
Not: Bazı kişilerin papatyaya karşı alerjisi olabilir. Bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır. Kullanılmadan önce vücudun ufak bir bölümünde teste edilmesi ya da alerji testi yaptırılması önerilir.

8. Dermatite neem yaprağı

Hint leylağı olarak da bilinen neem yaprağı, dermatit sorununu büyük ölçüde tedavi eder. Cildi yatıştırır ve cildin başka enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olur.
– Bir çorba kaşığı neem yaprağı, bir çorba kaşığı susam yağı ve zerdeçal tozu ile karıştırılır. Bir hamur elde edilir ve elde edilen hamur etkilenen cilde uygulanır. Yıkamadan önce birkaç saat önce ciltte bekletilir. Günlük olarak 1 ay boyunca işlem tekrarlanabilir.
– Neem yağı birkaç damla kadar ılık banyo suyuna da eklenebilir. Rahatlama elde edene kadar her gün 20 dakika kadar bu suyun içerisinde durulur.

9. Dermatite zerdeçal

Dermatit tedavisinde kullanılabilecek başka bitkisel yol da zerdeçaldır. Zerdeçal anti enflamatuar ve antiseptik özellikleri nedeniyle cilt sorunlarının yatıştırılmasını sağlar.
– Bir litre kaynar suya yarım çay kaşığı zerdeçal tozu eklenir.
– Karışım iyice kaynatılır.
– Soğuması beklendikten sonra dermatitten etkilenmiş iltihaplı cilt lezyonlarına sürülür. Bu işlem günde birkaç kez tekrarlanabilir.

10. Kaygan karaağaç

Kaygan karaağaç, cildi nemlendirmeye yardım eder ve cilt sağlığını korur. Cilt iltihapları ve cilt sorunları için kaygan karaağaç rahatlıkla kullanılabilir.
– Kaygan karaağaç yaprakları bir hamur elde etmek için ezilir.
– Hamur haline getirildikten sonra etkilenen deri üzerine uygulanır.
– Tamamen kuruyana kadar beklenir. Ardından ılık su ile cilt yıkanır.
– Uygulama gelişme görene kadar her gün üç kez yapılır.
Dermatit genellikle ciddi bir sağlık sorunu değildir ve kolayca doğal yollar ile tedavi edilebilir. Bu doğal çözümler ile dermatitin ve iltihabın neden olduğu ağrı ve kaşıntı gibi belirtiler de azaltılır. Bitkisel çözümler evde kolaylıkla uygulanabilir. Ancak eğer deride oluşan döküntüler giderek artıyorsa ya da vücudun diğer bölgelerine yayılıyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. Cilt sorunları çok ciddi sorunlara neden olmasa altında yatan başka ciddi hastalıklar olabilir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise yapılan bitkisel çözümler ile geçici çözümler uygulanmış olur. Alttaki hastalık tedavi edilmediği sürece cilt iltihabı belirli zamanlarda tekrar edebilir. Doktora gidildiğinde konulan tanıya göre bir tedavi şekli belirlenir. Ancak tabi ki ilaç tedavileri ile birlikte bitkisel çözümler de uygulanabilir. Bu bitkisel çözümleri uygulamadan önce kullanılan ilaçlar ile herhangi bir etkileşim olmaması için doktora danışmak yararlı olacaktır. Ayrıca bu bitkisel çözümleri uygulayacak kişilerin alerjik reaksiyonlara karşı da dikkatli olmaları gerekmektedir.

Yorum Yaz