Deri Altında Kanama Neden Olur: Deri Altı Kanaması Belirtileri

Cilt Saç ve Tırnak Hastalıkları kategorisine 20 Ocak, 2017 tarihinde eklendi, 16.082 defa okundu

Deri Altında Kanama Neden Olur: Deri Altı Kanaması Belirtileri

deri altı kanaması tedavisi

deri altı kanaması tedavisi

Deri altı kanaması neden olur?

Damar patlamaları, az miktarda kan sızıntısına neden olarak deri içinde kanamalara neden olabilir. Cilt altında küçük kanamalar ve çatlamalar bu görüntüye neden olur. Cilt altındaki kanama deri üzerinden görülür. Çoğu durumda deri içinde kanama bölgesel yaralanmalardan kaynaklanmaktadır. Deri içinde kanama daha geniş, düz yamalar (purpura olarak adlandırılır) veya küçük noktalar (peteşi denir) şeklinde görülebilir. Bazı doğum lekeleri, cilt içinde kanamaya neden olabilir. Normalde cilde baskı yapıldığında o alan solar, ancak cilt altı kanamalarında baskı uygulandığında kızarıklık ve kanama daha çok ortaya çıkar. Cilt altında kanama genellikle morarma gibi izler bırakabilir. Genelde basit olan cilt altı kanamaları bazı durumlarda ciddi bir tıbbi durumun belirtisi olabilir. Cilt altında yoğun bir kanama fark edildiğinde bir dahiliye uzmanına danışılmalıdır.

Cilt altı kanama nedenleri:

Deri içinde kanamanın en sık karşılaşılan nedenleri şunlardır:

– Yaralanma

– Alerjik reaksiyon

– Kan enfeksiyonu

– Otoimmün hastalıklar

– Doğum

– Çürükler

– İlaç yan etkileri

– Kemoterapi yan etkileri

– Radyasyon yan etkileri

– Yaşlanmanın normal süreci olarak

Bazı enfeksiyon ve hastalıklar da cilt altında kanamaya neden olabilir. Bu durumlar şunlardır:

– Menenjit (beyin ve omurilik zarı iltihabı)

– Lösemi (kan hücrelerinin kanseri)

– Streotekok faranjiti

– Sepsis (tüm vücut enflamasyonu, bakteriyel enfeksiyon nedeniyle)

Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri yaşanıyorsa hemen tıbbi bakım yapılması gerekir:

– Kanayan alanda ağrı

– Derinin içinde yayılan kanama

– Etkilenen cilt bölgesinde koyulaşma

– Kol ya da bacaklarda şişme

Deri altı kanaması belirtileri?

Deri içinde oluşan kanamalar kolayca fark edilebilir. Cilt üzerinde yamalar şeklinde oluşan kanamalar oluştuğundan mutlaka doktora danışılmalıdır. Doktor fiziksel muayenenin ardından hastaya bazı sorular sorarak teşhisi kuvvetlendirecek bilgileri toplar. Doktorlar genelde deri içinde kanama olduğunda şu soruları sorarlar:

– İlk kanamayı ne zaman fark ettiğiniz?

– Kanamaya eşlik eden başka bir semptom var mı?

– Bu belirtilerin ne zaman başladı?

– Herhangi bir spor aktivitesinde sakatlanma yaşadınız mı?

– Ağır bir makine kullandınız mı?

– Etkilenen bölgelerde yaralanma yaşadınız mı?

– Kanama alanında ağrı ya da acı var mı?

– Kanayan alan kaşınıyor mu?

– Kanama bozuklukları ile ilgili bir aile geçmişi var mı?

Doktor ayrıca herhangi bir tıbbi durum var mı ya da kullanılan stabil ilaçlar var mı sorar. Herhangi bitkisel bir takviye ya da aspirin, steroidler veya kan sulandırıcı ilaçlar alınıyor mu bu da sorulacak sorular arasındadır. Çünkü bu tür ilaçlar kanamaya neden olabilir. Doktorun sorduğu sorulara doğru cevaplar verilmelidir. Kanamanın nedeninin anlaşılması ve doğru tedavi yollarının izlenmesi için bu gereklidir. Doktor enfeksiyonu ve olası diğer tıbbi durumları tespit etmek için kan ve idrar testi isteyerek analiz edebilir. Gerekiyorsa, görüntüleme taraması veya ultrason gibi yöntemler ile bölgedeki doku ve kemikler incelenebilir.

Deri kanaması nasıl durdurulur?

Kanamanın nedenine bağlı olarak tedavi yöntemleri farklılık göstermektedir. Ciltte kılcal damar çatlaması tedavisi için mutlaka doktora gidilmelidir. Doktor kanamanın nedenini tespit ettikten sonra en doğru tedaviyi uygulayacaktır. Herhangi bir enfeksiyon veya tıbbi durum varsa reçeteli ilaç tedavisi ya da bu koşulları kontrol etmek ve vücuttaki enfeksiyon kurtulmak gerekebilir. Enfeksiyonu durdurmak kanamanın da durmasını sağlayabilir. Kullanılan ilaçlardan bazıları kanamaya neden oluyorsa bu ilaçların alımı durdurulur ve başka ilaçların kullanılması önerilir. Tedavisi kolay olan cilt altı kanamaları ara ara nüksedebilir. Bu durumda tekrar doktora görünmek gerekmektedir. Cilt altında küçük kanamalar genellikle zararsızdır. Ancak bazı durumlarda ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle eğer cilt altındaki kanama çok uzun zamandır geçmiyorsa mutlaka en kısa zamanda bir doktora gidilmelidir.

Yorum Yaz

3 Yorum

 • Figen seferCevapla

  Böyle bir durum söz konusu olduğunda branş olarak hangi doktora gidilmeli acaba lütfen bilgilendirebilirmisiniz ?

  Eki 24, 2017 11:43
  • adminCevapla

   Selam Figen hanım. Dermatoloji ye gitmeniz gerekir.

   Ara 21, 2017 13:03
 • RabiaCevapla

  Mrhaba ben 20 aralık 2017 de doğum yaptım aradan 14 ay geçti karnımda doku kanaması vardı ben geçtiğini sanıyodum ama hala varmış karnım yanmaya başladı cilt üstünde kizariklik yok.kendiliginden gecmesinimi beklemeliyim yoksa doktora gitmelimiyim.

  Şub 22, 2018 08:39