Depresyona İyi Gelen Yiyecekler, Bitki Çayları ve Şifalı Bitkiler

Bitkisel Çözümler kategorisine 17 Şubat, 2015 tarihinde eklendi, 735 defa okundu

Depresyona İyi Gelen Yiyecekler, Bitki Çayları ve Şifalı Bitkiler

depresyona sarı kantaron otu

depresyona sarı kantaron otu

Kişi birçok faktör nedeni ile psikolojik çıkmaza girebilir. Bu çıkmazların ruhsal sağlığı etkilemesi depresyon olarak adlandırılmaktadır. Kişinin kendini üzgün, bunalmış hissetmesi ve çaresiz görmesi gibi belirtiler depresyon ile alakalıdır. Bunun dışında hormonal bozukluklara neden olan durumlar da kişinin depresyona girmesine neden olabilir. depresyona yol açan sebepler arasında depresyona yatkın kişilik özelliklerini taşımak, gün ışığından gerektiği gibi faydalanmamak, aşırı kilo sorunu, sınav kaygısı ve yoğun iş stresi gibi etkenler günümüzde bir çok kişinin depresyona girmesine neden olabilmektedir. Günümüzde depresyon tedavisinde kullanılan birçok depresyon ilacı mevcuttur, ancak bu ilaçların vücut dengeleri üzerinde ciddi yan etkileri bulunmaktadır. Bu yüzden depresyona en iyi gelen şey ve en etkili, sağlıklı tedaviler bitkisel olanlardır. Depresyonun tedavisi için uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

1. Elma

Elma içerisinde bulunan düzenleyici bileşenler kişinin vücut dengelerinin korunmasını sağlar. Vücudun sağlığının da korunmasını sağlayan elma, meyve olarak direk tüketilebilir. Bunun yanı sıra kullanılabileceği en ideal şekli; yarım elma rendelenir ve sütün içerisine konur. Elmalar ezilerek süt iyice karıştırılır ve ardından içerisine 1 çay kaşığı bal eklenerek karıştırılmaya devam eder. Bu karışım günde bir kez içilirse depresif belirtilerden kurtulmak mümkündür.

2. Safran

Safran beyindeki serotonin seviyesinin artmasını sağlar, böylece hafif depresyon belirtileri tedavi edilebilir. Bu madde yemeklere lezzet katmak için kullanılan bir baharattır. Günde bir öğünün içerisine bir tutam eklenebilir.

3. Gül yaprakları

25 30 adet taze gül yaprağı bir cezvenin içerisine konur. 12 15 dakika kadar kaynatılır. Soğumaya bırakılır ve ardından içerisine şeker eklenir. Bu karışımın günde iki ya da üç kez içilmesi gerekmektedir. Bu doğal tedavi yöntemi depresif nöbetlerin sıklığını azaltır.

4. Kakule

Kakule hoş kokusu ve yatıştırıcı bileşenleri ile beyin sinirleri yatıştırmaya yaramaktadır. Birkaç kakule yaprağının kaynatılması ile hazırlanan çay işe yarayacaktır. Bu çay hazır satılan ince kakule tohumu tozu ile de yapılabilir. Çay sıcakken yavaş yavaş içilir.
Eğer tadı beğenilmez ise içerisine 1 çay kaşığı bal karıştırılır. Bu çayın tadını içilebilir hale getirecektir.

5. Kahve

Güne ferahlayarak başlamak için sabah bir fincan kahve içmek yeterli olacaktır. Kafeinin yoğun olarak bulunduğu kahve, kişinin yatışmasını ve streslerinden arınmasına yardımcı olur. Günlük olarak 1 ya da 2 bardak kahve tüketilmesi depresyon belirtilerinin yok edilmesine ve kişinin rahatlatmasına yardımcı olur. Ancak fazla tüketildiğinde tam tersine depresif hallerin artmasına da neden olabilir.

Not: Kahvenin şeker seviyesi önemli değildir. Eğer enerji düşüklüğü ve uyku hali mevcutsa az şekerli içilmesi daha etkili olacaktır.

6. Zerdeçal

Mevsimsel değişiklikler nedeniyle kaynaklanan depresyon belirtilerinin engellenmesinde zerdeçal önemli bir rol oynamaktadır. İçerisinde mevcut bulunan curcumin adlı madde, beyindeki serotonin üretimini hızlandırır ve bu şekilde depresyon belirtilerinin azaltılmasını sağlar.

7. Yeşil çay

Gün içerisinde 2 ya da 3 bardak yeşil çay içilmesi depresyon belirtilerini azaltmak için birebirdir. Yeşil çaydaki amino asitler beyin yatıştırıcı özellikler göstermektedir.

8. Zencefil çayı

1 çay kaşığı zencefil tozu sıcak suyun içerisine konularak beş dakika boyunca kaynatılır. Karışımın dayanılabilecek seviyeye kadar soğutmasına izin verir ve içilir. Günde iki kez tüketilmesi gerekmektedir. Bu işlem depresyon için mükemmel bir tedavi yöntemidir.

9. Sarımsak

Depresyon, yorgunluk ve uykusuzluk ile ilgili belirtilerden kurtulmak için yemeklerin içine eklenerek ya da yemeklerle beraber sarımsak tüketilmesi faydalı olacaktır.

10. Dengeli beslenme

Dengeli bir beslenme planının uygulanması neredeyse her hastalığın önlenmesine yardımcı olan bir etkendir. Özellikle folat, B vitamini (özellikle B6 kompleksi) ve C vitamini açısından zengin bir beslenme planı olması gerekmektedir.
– Tüm koyu yapraklı sebzeler folat açısından zengindir.
– Ispanak, kuşkonmaz, ayçiçeği tohumu, yabani havuç (beyaz havuç), narenciye meyveleri ve pancar B6 bakımından zengin gıdalar olarak listenin üst sırasında yer almaktadırlar. Bunun dışında diğer kompleksleri de bulunduran besinler şunlardır: kümes hayvanları, balık, tavuk, yağsız sığır eti, ıspanak, avokado ve muz.
– Vücudun C vitamini ihtiyacını karşılamak için bol bol domates, portakal, taze meyve suyu, kahverengi pirinç, yeşil sebzeler ve Hint bektaşi üzümü tüketilmesi gerekmektedir.
– Magnezyum içeren gıdalar, intihar eğilimleri ile başa çıkmak için gereklidir. Kabak, ayçiçeği, susam, badem, fındık ve kaju fıstığı, siyah fasulye, soya fasulyesi, ıspanak, lahana ve tahıllar bu gıdalar arasında sayılabilir.
– Selenyum içeren gıdalar da şu şekilde sıralanabilir: ton balığı, kılıç balığı, istiridye ve ayçiçeği tohumu.

11. Yulaf ezmesi

4 5 yemek kaşığı soya sütü ya da pirinç sütü, 1 fincan yulaf ezmesi ile karıştırılarak pişirilir. İçerisinde badem ya da ceviz ve bunun yanı sıra bal ya da akçaağaç şurubu eklenir. Bu karışım her gün bir kez tüketilmesi depresif belirtilerin yok olmasını sağlayacaktır.

12. Kaju fıstığı

B vitamini ve B2 vitamini açısından zengin olan kaju fıstığı, kalp sağlığını korumak için önemli bir besindir. Aynı zamanda yatıştırıcı etkileri sayesinde depresyon durumundan kurtulmaya da yardımcı olur. Her gün 8 ya da 10 adet kaju fıstığının bir bardak süt ile birlikte tüketilmesi gerekmektedir.

13. Kabak çekirdeği

Kavrulmuş kabak çekirdeği lezzetli olmanın yanı sıra içerisindeki glutamik asit, arginin, fosfor gibi besleyici elemanlar ve magnezyum, bakır, demir, lif, protein ve bir dizi mineral bulundurmaktadır. Fıstığa benzeyen bir tadı vardır ve birçok da tüketme yöntemi uygulanabilir. Çorbalarda ve salatalarda kullanılabileceği gibi aynı zamanda çerez olarak da tüketilebilir. Diğer magnezyum bakımından zengin gıdalar ise şu şekilde sıralanabilir:
– Susam
– Ayçiçeği çekirdeği

14. Omega-3 yağ asitleri

Omega-3 yağ asitleri eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) gibi beynin optimal işleyişini ve depresyon riskini azaltan bileşenler içermektedir. Omega-3 yağ asitlerinin bir başka etkisi ise metabolizmanın hızlanmasını sağlamaktır. Bu yüzden fazla kiloların atımı için de beslenme planına eklenebilir. Bu yağ asitleri en çok bazı balık türlerinde bulunmaktadır.

Bu balık türleri ve diğer omega-3 yağ asidi zengini besinler şu şekilde sıralanabilir:
– Somon
– Ton balığı
– Morina balığı
– Pollock (Morina balığına benzeyen bir balık türü)
– Dere pisisi
– Soya bitkisi
– Ceviz

Bu özellikleri nedeni ile bir kişinin beslenme planı düzenli olarak mutlaka omega-3 yap asidi içermelidir.

14. Sarı Kantaron Otu

Depresyon için sarı kantaron özellikle ABD, Kanada ve AB ülkelerinde oldukça revaçta bir bitkisel depresyon tedavisi seçeneği olarak kullanılmaktadır. Bilhassa orta ve ağır şiddette seyreden depresyon şikayetlerini hafiflettiği ve hatta kendiliğinden geçirme özelliği olduğu için sarı kantaron otu ABD’nin ünlü alternatif tıp alanındaki ünlü araştırma enstitüsü NCCAM tarafından da önerilen bir depresyona bitkisel çözüm tedavi seçeneğidir. Sarı kantaron otunu kapsül ve tablet formunda tüketebileceğiniz gibi kurutulmuş otundan çay yaparak ta depresyona kesin çözüm arayabilirsiniz.

Depresyonu önlemek için alınabilecek tedbirler şu şekilde sıralanabilir:

– En az 7 8 saat uyunması gerekmektedir.
– Olumsuz düşüncelerin sürekli düşünülmemesi için kişi kendine bir uğraşı bulması gerekmektedir.
– İyimse tutum geliştirilmelidir. Olaylar karşısında kötü olan değil mutlaka iyi olan sonuçların olacağı düşünülmelidir.
– İş yükü insanlara çok büyük oranda zarar vermektedir. Kişinin strese girmesine neden olur ve stres de depresyona girmenin en güçlü nedenlerinden birisidir. Bu yüzden stresten mutlaka uzak durulması gerekmektedir. Stresli ortamlardan kaçınılmalı ve yalnız kalarak beynin dinlendirilmesi gerekmektedir.

Yorum Yaz