Cilt Rengi Bozukluklarına Ne İyi Gelir: Cilt Lekeleri için Bitkisel Çözümler

Cilt Lekeleri kategorisine 7 Şubat, 2015 tarihinde eklendi, 15.143 defa okundu

Cilt Rengi Bozukluklarına Ne İyi Gelir: Cilt Lekeleri için Bitkisel Çözümler

aloe vera ve cilt lekeleri

aloe vera ve cilt lekeleri

Cilt tonu bozukluğu, hiperpigmentasyon veya cilt rengi bozuklukları olarak da bilinir. Bu durum cildin düzensiz renk tonlarına ve koyu cilt lekelerine sahip olması durumudur. Aşırı melanin üretiminin neden olduğu bu durum yüz, boyun, eller, kollar ve bacaklar gibi vücudun herhangi bir parçasında ortaya çıkabilir. Aşırı melanin üretimi genellikle hormonal değişiklikler, gebelik ve çeşitli sağlık sorunlarının sonucunda oluşur. Aşırı güneşe maruz kalmak, cilt hasarı, yanma, duygusal stres gibi dış faktörler ya da bazı kimyasal maddeler de hiperpigmentasyona neden olabilir. Cilt tonu bozuklukları için bazı bitkisel ve doğal çözümler uygulanabilir.

Limon ile cilt lekesi kürü
Limon cilt bakımı için en popüler çözümlerden biridir. İçerisindeki sitrik asit sayesinde cildin renk tonunu dengelemeye yardımcı olur. Doğal bir beyazlatıcıdır. Koyu kahverengi cilt lekeleri üzerinde oldukça etkilidir.
– Taze limon suyu bir pamuk topağı yardımı ile cilde uygulanır. Yaklaşık 10 ila 15 dakika ciltte bekletilir ve ardından su ile yıkanır. Bu ilaç iyileşme fark edene kadar birkaç ay boyunca günde iki kez uygulanır.
– Alternatif olarak, eşit miktarda ham bal ve limon suyu karıştırılarak yüz maskesi hazırlanabilir. Malzemeler karıştırılır ve sonra etkilenen cilde uygulanır. 15 dakika boyunca sıcak bir havlu ile cilt kapatılır. Ardından cilt ılık su ile durulanır. Haftada bir kaç ay boyunca işlem tekrarlanır.
Not: Hassas cilde sahip olanlar kullanmadan önce limon suyunu biraz suyla seyreltmelidir.

Çiğ patates cilt lekelerine iyi gelir mi?
Çiğ patates cilt lekelerine doğal tedavi sunan bitkisel bir takım maddelere sahiptir. Deride var olan siyah noktaların yanı sıra cilt lekelerini de hafifletmeye yardımcı olur. Patates cilt tonunu açan enzimler içerir.
– Patates soyulur ve kalın parçalar halinde kesilir. Bir patates parçası yüzeyine birkaç damla su konur ve sonra 5 ila 10 dakika boyunca cilt ovulur. Sonra ılık su ile durulanır. Bu işlem günde üç ya da dört kez; en az bir ay boyunca uygulanmalıdır.
– Bir tane orta boy patates rendelenir ve suyu sıkılır. Eşit miktarda limon suyu eklenerek iyice karıştırılır. Karışım lekeli ve kahverengi cilt alanlarına uygulanır. 20 ya da 30 dakika bekletildikten sonra cilt ılık su ile yıkanır. İşlem bir ay boyunca günde iki kez tekrarlanır.

Elma sirkesi ile cilt lekelerine kesin çözüm
Elma sirkesi cilt sağlığı için mucizevi bir çözümdür. Aynı zamanda hiperpigmentasyon nedeniyle deride oluşan esmer cilt lekeleri ve hamilelik lekeleri, melazma, yaşlanma sonucu ortaya çıkan cilt lekeleri, güneş lekeleri vb değişik lekelerin görünümünü azaltır. Cildi aydınlatır ve cildin doğal rengini geri getirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda sıkıştırıcı özelliklere sahiptir.
– Elma sirkesi ve su eşit miktarda karıştırılır. Bu karışım etkilenen bölgeleri durulamak için kullanılır. Cilt üzerinde 2 ila 3 dakika bekletilir ve sonra ılık su ile durulanır. İşlem günde birkaç defa en az 2 hafta tekrar edilmelidir.
– Alternatif olarak, iki çay kaşığı elma sirkesi, yarım bardak ılık su içine eklenir. Sonra içine bir çay kaşığı bal eklenerek karıştırılır. Bu karışım günde 2 kez bir sabah bir akşam olmak üzere içilir. Birkaç hafta boyunca iyileşme görülene kadar uygulanabilir.

E vitamini cilt lekelerine iyi gelir mi?
Genellikle cilt vitamini olarak adlandırılan E vitamini; cilt lekesi bitkisel tedavisi için de kullanılabilir. Bir antioksidan olan E vitamini güneşin zararlı UV ışınlarının etkilerini nötralize eder ve cildi onarır, esnekliğini korur.
– Bir E vitamini kapsülü bir kaseye kırılır. İçerisine 3 ya da 4 damla hint yağı eklenir ve iyice karıştırılır. Karışım yatmadan önce etkilenen cilt üzerine uygulanır. Ertesi sabah cilt durulanır. Bu ilaç iki ya da üç hafta boyunca her gün tekrar uygulanır.
– Yarım fincan kil, bir çorba kaşığı papaya püresi ve iki E vitamini kapsülü kırılarak karıştırılır. Kalın bir hamur elde edilir. Elde edilen hamur yüz maskesi olarak uygulanır. Cilt üzerinde 20 dakika bekletilir ve sonra ılık su ile yıkanır. Bu işlem düzenli olarak tekrarlanır. Haftada 1 kez yapılması tavsiye edilir.
– Cilt Lekelerini azaltmak için günde 10 dakika kadar (her gün iki kez) etkilenen cilt alanlarına E vitamini yağı ile masaj yapılabilir. Olumlu sonuçlar elde edene kadar birkaç hafta için bu uygulamaya devam edilir.

Cilt Lekeleri İçin Zerdeçal Maskesi
Zerdeçal, cilt lekelerinden kurtulmaya yardımcı olur. Aynı zamanda beyazlatma özelliği de vardır. Ayrıca, zerdeçal cilt enfeksiyonunu engeller.
– Bir çay kaşığı zerdeçal tozu ve bir çay kaşığı limon suyu ile karıştırılır. Etkilenen alan üzerine uygulanır. Yaklaşık 20 dakika boyunca etkilenen cilt alanlarında bekletilir. Ardında soğuk su ile durulanır. Bu uygulama esnasında kesinlikle güneşe çıkılmamalıdır. İşlem günde bir kez olumlu sonuçlar alınana kadar tekrarlanır.
– Alternatif olarak, 10 çorba kaşığı süt ile beş yemek kaşığı zerdeçal tozu karıştırılır. Elde edilen hamur etkilenen cilt alanlarına uygulanır ve 5 dakika boyunca hafifçe masaj yapılır. Ciltte 20 dakika bekletilir ve ardından ılık su ile yıkanır.

Aloe Vera Ciltte Nasıl Kullanılır?
Aloe vera, aşırı pigment üretmiş lekeli cilt üzerinde mükemmel bir etki sağlar. Bunun nedeni ise aloe vera yaprağının  jel mukozasında bulunan polisakkaritlerin varlığıdır. Aloe vera cilde faydaları bununla da sınırlı değildir. Aloevera bitkisi yüzdeki ölü deri hücrelerini kaldırır ve yeni cilt hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur.
– Yatmadan önce biraz taze aloe vera jeli cilt tonu farklılıkları görülen bölgelere uygulanır. Bir gece bekletilir ve ertesi sabah cilt durulanır. İşlem olumlu sonuçlar elde edene kadar birkaç hafta boyunca her gün uygulanır.
– İki yemek kaşığı aloe vera jel ve yarım çorba kaşığı çiğ bal karıştırılır. Karışım cilde uygulanır ve 10 dakika ciltte bekletilir. Karışımın ciltte kuruması beklenir. Ardından cilt ılık su ile yıkanır. Bu karışım günde bir kez, en az iki hafta tekrarlanır.

Portakal kabuğu ile Cilt Lekeleri Tedavisi: Cilt Beyazlatıcı Maske
Portakal ve portakal kabuğu cilt beyazlatıcı etki gösterir. Aynı limon gibi sitrik asit içerir ve koyu lekelerin hafiflemesine yardımcı olur.
– Bir çay kaşığı limon suyu, süt, bal ve bir çorba kaşığı kurutulmuş portakal kabuğu tozu ile karıştırılır. Karıştırılan malzemeler pürüzsüz hale getirilir.
– Elde edilen hamur etkilenen cilt üzerine uygulanır.
– Yaklaşık 20 dakika ciltte bekletilir ve hafifçe masaj yapılır.
– Son olarak ılık su ile yıkanır.
– Bu işlem koyu deri yamalarını azaltmak ve deri hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olmak için haftada dört kez tekrarlanır.

Kırışıklık ve Leke Giderici Avakado Maskesi
Yağ asitleri, C vitamini ve oleik asit içeren avokado; cilt tonu farklılıklarına karşı en etkili çözümlerden biridir. Çeşitli enzimler ve yüksek miktarda E vitamini içeren avokado cilt tonunu dengelemek için kullanılabilir.
– Olgunlaşmış bir avokado ezilir ve hamur haline getirilir. Hamur etkilenen alan üzerine uygulanır. Yarım saat ciltte bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır. Bu işlem olumlu sonuçlar elde edene kadar bir ay boyunca günde iki kez uygulanır.

Yorum Yaz