Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir: Cilt Lekeleri İçin Bitkisel Çözümler

Cilt Lekeleri kategorisine 12 Ekim, 2015 tarihinde eklendi, 802 defa okundu

Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir: Cilt Lekeleri İçin Bitkisel Çözümler

cilt lekeleri için bitkisel çözümler

cilt lekeleri için bitkisel çözümler

Cilt lekeleri neden olur?

Deride gözlemlenebilecek lekelerin bilimsel adı achrochordon olarak bilinir. Ciltteki bu lekeler iyi huylu, kanser olmayan gelişmeler şeklinde tanımlanabilirler. Bu cilt rahatsızlığı için kullanılan en basit terim asıl olarak “Kutanöz papilloma” olarak bilinmektedir.

Cilt lekelerinin yerine kullanılabilecek diğer terimler şu şekilde sıralanabilir:

– Kutanöz lekesi

– Fibro epitel polip

– Mukoza molluscum

– Fibroma papilloma colli

– Yumuşak mukoza

– Templeton cilt lekeleri

Cilt lekelerine genel olarak bakıldığında zararsızdırlar.

Cilt etiketleri sinir hücreleri, yağ hücreleri, kristalize kimyasallar ve liflerin epidermis kaplanması ile oluşur. Lekeler genelde vücut parçaları kırışıklık formu bulunan bölgelerinde ortaya çıkar.

Bu yerlerin, yani lekelerin en çok gözlemlendiği yerler şu şekilde sıralanabilir:

– Göğüsler

– Kasıklar

– Üst göğüs

– Boyun

– Ense

– Göz kapakları

– Koltukaltları

– Dirsekler

Cilt lekeleri renk açısından koyu pigmentlere sahiptir. Bulunduğu deri bölgesinde kahverengi renkte oluşumlar gözlemlenmektedir. Boyutu büyük olanlarında renklerde açılma ya da daha koyu olma durumu görülebilir. Normal boyuttaki cilt etiketlerinin çapı 2,5 mm iken bazılarının ise 1 cm büyüklüğünde bile olabilmektedir. Bazı kişilerin normalden farklı durumları nedeni ile çok büyük lekeler de görülebilmektedir. Lekelerin 5 cm çapına kadar çıktığı görülebilir.

Obezite, diyabet hastalıkları ve hamile kadınlar cilt lekelerinin oluşumu ihtimaline çok daha yatkındırlar. Bazı kişilerde ise kalıtımsal olarak görülebilmektedir. Ancak yine de genel olarak cinsiyete bakıldığında kadın ve erkeklerde görülme riski bilimsel olarak aynıdır.

Cilt lekelerinin nedenleri şu şekilde açıklanabilir:

Birçok neden sayılabilir ancak genellemek gerekirse söylenebilecek en doğru şey kolajenlerdir. Deri altında kan birikimi ile gözlenen yapı kolajen maddeler ile dolar ve durum ciltte lekelerin görülmesine nede olur. Temel nedeni olarak kolajen söylenebilir.

Cilt lekelerinin görülmesine neden olabilen en önemli nedenlerden bir tanesi de ciltlerin bir yere ya da birbirine sürtünmesidir. Deri parçalarının renk değiştirmesinde çok önemli etkenlerden bir tanesidir. Cilt lekelerinin görülmesine eğilimli iseniz, vücudun birçok kıvrım ve kırışıklık bölgelerinde cilt lekeleri gözlemlenebilmektedir.

Cilt vücudun en hassas organı olarak nitelendirilebilir. Herhangi bir komplikasyonda yan etkilerin görüleceği ilk yer cilttir. Bu yüzden kimyasal ilaçların da en çok etkileri cilt üzerinde görülmektedir. Bu yüzden cilt hastalıklarında en çok başvurulması gereken ilaçlar ev ilaçları olan bitkisel ilaçlardır.

Cilt lekeleri nasıl geçer: Cilt lekelerine bitkisel çözüm

Cilt lekelerinden kurtulmak için uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Cilt lekelerine çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı cilt lekeleri ve benler gibi birçok cilt hastalıklarının tedavisine ve kontrolüne yardımcı olur. Bu çözümü kullanmak için cilt lekelerinin suya batırılmış bir pamuk topu ile güzelce temizlenmesi gerekmektedir. 3 damla çay ağacı yağının üzerine damlatıldığı bir pamuk topağı ile cilt lekesinin üstü silinir. Bu silme işlemi daha etkili olması için yuvarlak hareketler ile masaj yapılması gerekmektedir. Bu işlemi bir hafta boyunca her gün 1 ya da 2 kez derideki lezyonlar kayboluncaya kadar uygulanması gerekmektedir.

 • Cilt lekeleri için hint yağı

Hint yağı, dahili ve harici olarak kullanılabilir. Bu harici merhem az miktarda kabartma tozu ile karıştırarak bir hamur gelene kadar yoğrulur. Hamur haline gelen karışımın kokusu genel olarak beğenilmez. Bu yüzden içerisine narenciye meyvelerinin suyu da eklenebilir. Bu hamur etkilenen alanda uygulanır. Hamur tüm sorunlu alanı ve hatta çevresini de tamamen kaplayacak şekilde uygulanmalıdır. Bu işlem 3 ya da 4 hafta boyunca uygulandığında cilt lekelerinin yok olduğu görülecektir.

 • Cilt lekeleri için ne yapmalı: Cilt lekelerine elma sirkesi

Elma sirkesi cilt lekelerinin giderilmesinde oldukça etkilidir. Sirke bir pamuk üzerinde dökülerek pamuk ıslatılır. Bu pamuk ile cilt lekelerinin olduğu bölge güzelce silinerek temizlenir. Sirke uyguladıktan sonra birkaç dakika boyunca cilt lekelerinin üzerine batma ya da karıncalanma durumu yaşanabilir. Cilt lekelerinin kaybolması için bu tedavinin 3 ya da 4 hafta boyunca uygulanması gerekmektedir.

 • Cilt lekelerine limon suyu

Limon suyu cilt lekelerinin barındırdığı hücreleri ayrıştırmak ve bu hücrelerdeki pigment bozukluklarını gidermeye yardımcı olan sitrik asidi içerisinde barındırır. Bir pamuk topağı üstüne biraz limon suyu damlatılır. Bu şekilde ıslatılan pamuk doğrudan lekelerinin üzerine uygulanmalıdır. Bölge pamuk silinerek uygulanabilir. Bölge kurulanmaz, kendi kendine limon suyunun kuruması için beklenir. Bu tedavinin birkaç gün boyunca uygulanması ile lekelerde gözle görülebilecek bir fark oluşacaktır. Ancak lekelerin tamamen yok olması daha zor bir durumdur. Bunun için sabırlı olunması ve tedavi en az 3 hafta boyunca uygulanmalıdır.

 • Cilt lekeleri için maske: Cilt lekeleri için muz maskesi

Muz kabuğu, cilt lekeleri için kullanılabilecek iyi bir çözümdür. Etkili bir şekilde kullanmak için muz kabuğu küçük parçalar halinde kesilmelidir. Etkilenen alan üzerine kabuk konur ve güvenli bir bandaj ile bu şekilde sabitlenir. Kabuğun iç tarafında kalan kısmı cilt lekelerinin üzerine temas etmesine özen gösterilmesi gerekmektedir. Bir gece boyunca kabukların bu şekilde kalması önerilmektedir. Bu işlemin cilt lekelerin kurtulana kadar her gece yatmadan önce uygulanması gerekmektedir.

 • Diş ipi

Cilt lekelerinden kurtulmak için başka bir yöntem ise diş ipi olarak söylenebilir. Herhangi bir vücut parçası üzerinde kullanılabilir. Cilt lekelerinden kurtulmak için vücudunuzun cilt lekesi olan bölgesinin üzerine bu ip temas edecek şekilde yerleştirilir ve saatlerce bu şekilde kalabilmesi için sabitlenir. Diş ipindeki antibakteriyel ve antimikrobal bileşenler sayesinde bu etki sağlanır. Bu işlem ile birlikte cilt lekelerinden kurtulmak için sabırlı olmak gerekmektedir. Tamamen yok olması için işlemin en az 3 ya da 4 hafta boyunca uygulanması gerekmektedir.

 • Cilt lekelerine çözüm: Cilt lekelerine soğan suyu

Soğan suyu da cilt lekelerine iyi gelmektedir. Küçük parçalar halinde doğranır ve bir kase tuzlu su içerisine konularak bir gece boyunca bekletilir. Sabah bu karışım süzülür ve soğan parçaları bu şekilde ayıklanmış olur. Her gece yatmadan önce bu karışım bir pamuk yardımı ile cilt lekelerinin üzerine sürülerek uygulanır. Gece boyunca bu şekilde bırakılır. Bunun için bir sargı bezi ile sabitlenmesi gerekmektedir. Ertesi sabah sıcak su ile durulanması gerekmektedir. Bu işlem, bir hafta boyunca her gece devam ettirilir ise cilt lekelerinde 2 3 haftada kurtulmak mümkündür.

 • Cilt lekelerine doğal maske: Ananas suyu

Ananas, cilt lekelerinde kurtulmak için uygulanabilecek bir başka etkili çözümdür. Ananas suyu temin edilir ve tedavide bu su kullanılır. İçerisindeki onarıcı mineraller antibakteriyel bileşenler sayesinde cilt lekelerinin yok olmasını sağlamaktadır. Ananas suyu bir pamuk yardımı ile cilt lekesinin üzerine silinerek uygulanır. Her gün 2 ya da 3 kez olmak üzere 10 gün uygulandığında cilt lekelerinin silikleştiği görülecektir. Tamamen kaybolana kadar tedaviye devam etmek gerekmektedir.

Yorum Yaz

1 Yorum

 • HaticeCevapla

  Peki bu ciltteki benlere de etki eder mi rengini falan acar mi benlerin ?

  Mar 17, 2017 18:38