Cilt Lekeleri ve Sivilceler için Bitkisel Çözümler

Cilt Lekeleri kategorisine 12 Ocak, 2015 tarihinde eklendi, 397 defa okundu

Cilt Lekeleri ve Sivilceler için Bitkisel Çözümler

cilt lekelerine domates maskesi

cilt lekelerine domates maskesi

Sivilce izleri ve cilt lekeleri tedavisinde genellikle aşındırıcı tedaviler uygulanır. Bu tedaviler kimyasal içeren ilaçlar ve kozmetik ürünler ile yapılır. Ancak kimyasal içeriğe sahip olan ürünler uzun vadede cildin yıpranmasına ve tahriş olmasına neden olabilir. Lekeler ve sivilceler; ölü deri hücrelerinin, bakterilerin ve yağların gözeneklerin içine birikmesi nedeni ile oluşur. Bu gözeneklerin temizlenmesi için bazı doğal çözümler uygulanabilir.

Cilt Lekelerine Domates Maskesi

 

İki adet taze domates püre haline getirilir. İçerisine biraz un eklenerek hamur haline getirilen karışım kalın bir tabaka halinde cilde uygulanır. 10 ila 15 dakika kadar cilt üzerinde bekletilir. Kuruduktan sonra ılık su ile yıkanılır.

– Cilt Lekelerine Domates ve Limon Suyu Kürü

Domates suyu ile limon suyu karıştırılır. Karışım lekelerin olduğu bölgelere uygulanır. 5 dakika kadar bekledikten sonra cilt ılık su ile yıkanabilir.

– Cilt Lekelerine Yulaf Ezmesi Maskesi

Kuru yulaf ezmesi biraz su ile karıştırılarak hamur haline getirilir. Özellikle siyah nokta ve sivilceli bölgelere uygulanır. Kuruması beklendikten sonra soğuk su ile yıkanır. Cilt iyice kurulandıktan sonra nemlendirici uygulanır.

– Cilt Lekelerine Kil ve Domates Maskesi

Kil ve domates suyu karıştırılır. Bu karışım cilt toniği olarak kullanılır. Ayrıca taze domates suyu hamur haline getirilerek maske şeklinde de kullanılabilir. Domates sitrik asit açısından zengindir. Bu madde cildin yenilenmesini sağlarken aynı zamanda yumuşak bir cilt görünümü kazandırır. Ayrıca domates hamuru siyah nokta tedavisinde de oldukça etkilidir.

– Cilt Lekelerine Kabartma Tozu Bal Karışımı

2 tatlı kaşığı kabartma tozu bal ile karıştırılır. Bu karışım lekeli cilt bölgelerine ya da sivilcelerin üzerine direkt olarak uygulanabilir. Bal cildin yumuşamasını ve renk dengesini korumasını sağlar.

İhtiyacınız olacak şeyler

– Kuru yulaf ezmesi
– Domates
– Limon suyu
– Kabartma tozu
– Bal

Cilt lekelerinden kurtulmak için doğal çözümler nelerdir?

Cilt lekeleri görünümü bozar ve oldukça rahatsız edicidir. Sivilceleri ve olası lekeleri gidermek için bazı doğal çözümler tercih edilebilir.

– Yüz temizliği

Günde iki kez yüz ılık su ile yıkanmalıdır. Sert bir temizleyiciye gerek yoktur. Ancak her gece makyaj temizlenmeli ve hafif bir temizleyici ile cilt ölü derilerden arındırılmalıdır. Ölü derilerin ve makyaj atıkların gözeneklerde birikmesi yağ salınımını artırır ve sivilce oluşumuna neden olur.

– Sivilcelere iyi gelen ilaçlar

Etkili bir sivilce ilacı kullanılabilir. Benzoil peroksit içeren bu ilaçlar sivilce oluşumunda önemli rol oynayan bakterilerin öldürülmesine yardımcı olur. Ayrıca salisilik asit içeren ilaçlar da leke tedavisinde oldukça etkilidir.

– Cildi nemlendirmek sivilce oluşumunu engeller

Cilt yağlı olsa bile nemlendirilmeye ihtiyaç duyar. Kullanılan ürünler gözeneklerin yapışmasına neden olmayacak bir yağ içermelidir. Bu nedenle içerikleri kontrol edilmelidir. Sivilce tedavisi için kullanılan kozmetik ürünler genellikle cildi tahriş eder, kurutur ve kızarıklıklara neden olur. Bu nedenle su bazlı alkol içermeyen nemlendiriciler tercih edilmelidir.

– Sivilce Lekesi Giderici İlaçlar

Sivilce şiddetli ise sonrasında ciltte izler ve lekeler oluşabilir. Bu lekelerin giderilmesi için reçeteli ilaçlar kullanılabilir. Ancak bu ilaçlar doktor onayı ile kullanılmalıdır. Hangi ilacın nasıl bir etki yaratacağı konusunda doktor kişiyi bilgilendirecektir.

– Sivilce izi ameliyatları

Ciltte oluşan büyük kusurları veya kistli büyük alanlara yayılmış sivilceleri gidermek için bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Büyük lekeler tedavi edilmediği takdirde tüm yüze yayılabilir. Enfeksiyon riski de artar. Bu nedenle eğer ciltte büyük ve irin dolu lezyonlar varda mutlaka bir dermatoloğa danışılmalıdır. Bu tür sivilcelere enjektör ile müdahale edilerek oluşan inflamasyonu azaltmak hedeflenir.

Yorum Yaz