Cilt Lekeleri Nasıl Geçer: Cilt Lekelerine Doğal Çözüm

Cilt Bakımı kategorisine 4 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 2.386 defa okundu

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer: Cilt Lekelerine Doğal Çözüm

cilt lekelerine doğal çözüm

cilt lekelerine doğal çözüm

Cilt lekeleri neden oluşur?

Cilt lekeleri deride renk değişikliklerine ve koyu halkalara neden olabilir. Bu lekelerin nedeni genellikle sivilcelerdir. Bu lekelere bazı durumlarda hormonal dengesizlikler, genetik faktörler, uygun olmayan cilt bakımları, kötü beslenme, güneş ışığı ile yaşlanma gibi faktörler de neden olabilir. Cilt lekeleri vücut üzerinde herhangi bir yerde görünebilir ancak en sık yüz, boyun, omuz ve sırt bölgesinde görülmektedir. Piyasada cilt lekeleri için pek çok ürün bulunmaktadır ancak bu ürünler kimyasal içerir. Bu ürünler yerine, cilt lekelerinden kurtulmak için doğal ve bitkisel çözümler uygulanabilir.

Cilt lekelerine ne iyi gelir: Cilt lekelerine bitkisel çözüm

1. Cilt lekeleri limon sirke

Limon suyu, siyah nokta ve sivilce tedavisinin yanı sıra ağartma etkisi nedeniyle lekeler üzerinde de kullanılmaktadır. İçerdiği yüksek sitrik asit ile cildi temizler, aşırı yağı arındırır ve sivilceye neden olan bakterileri öldürür. Ayrıca iri gözenekleri küçültür ve cilt görünümünü düzgünleştirir.
– Taze limon suyu cilde direkt olarak uygulanabilir. 15 ila 20 dakika bekletildikten sonra cilt ılık su ile yıkanır.
– Alternatif olarak, bir çeyrek çay kaşığı limon suyu ve organik bal birleştirilir. Cilde masaj yapılarak uygulanır ve 15 ila 20 dakika bekledikten sonra cilt yıkanır. Haftada birkaç kez tekrarlanır. Düzenli olarak 1 ay boyunca uygulamaya devam edilmelidir.
– Limon suyu ve domates suyu eşit miktarlarda karıştırılır. Pul pul dökülme görülüyorsa biraz yulaf ezmesi de eklenebilir. Karışım etkilenen alan üzerine uygulanır. Yaklaşık 15 dakika bekletildikten sonra durulanır. Haftada 3 ya da 4 gün aynı işlem tekrarlanabilir.

2. Cilt lekelerine domates maskesi

C vitamini ve antioksidanlar açısından zengin olan domates suyu cilt lekeleri üzerinde oldukça etkilidir. İri gözenekleri küçültürken sıkıştırıcı özelliklere sahiptir. Domates likopen içeriği ile güneş lekelerinde de etkilidir.
– Domates ezilip hamur haline getirilir ve cilde masaj yapılarak uygulanır.
– 10 ila 15 dakika bekletildikten sonra cilt soğuk su ile durulanır.
– Uygulamaya birkaç hafta devam edilmelidir.
– Kullanılan domateslerin taze olması gerekmektedir.

3. Cilt lekelerine elma sirkesi

Elma sirkesi alfa hidroksi asitler açısından zengindir ve dolayısıyla siyah noktaları ve cilt lekelerinin giderilmesinde kullanılabilir. Ayrıca, cildin pH seviyelerini korur; aşırı yağı azaltır ve tıkanmış gözenekleri açar. Anti enflamatuar ve anti bakteriyel özellikleri nedeniyle elma sirkesi, akne tedavisinde de kullanılır.
– Organik elma sirkesi ve su karıştırılır. Bu karışımın etkisini artırmak için su miktarı azaltılabilir.
– Karışım bir pamuk yardımı ile etkilenen alan üzerine uygulanır.
– 10 ila 15 dakika bekletildikten sonra cilt yıkanır.
– İşlem günde 2 ya da 3 kez uygulanabilir.

4. Cilt lekelerine patates suyu

Patates suyu pigmentasyonu azaltmaya yardımcı olur ve nişasta içerir. Ayrıca, gözler altındaki koyu halkaların tedavisinde de kullanılmaktadır.
– Küçük bir patates rendelenir. Elekten veya tülbentten geçirilerek suyu alınır.
– Bir pamuk yardımı ile cilde uygulanır.
– 15 ila 20 dakika bekletildikten sonra cilt ılık su ile durulanabilir.
– Sonuç alana kadar uygulanabilir.

5. Cilt lekelerine aloe vera

Aloe vera jeli cilt hücrelerinin büyümesini sağlar ve yara izlerinde oldukça etkilidir. Cildin kendini yenilemesine katkıda bulunur. Ayrıca, akne tedavisinde fayda olan anti enflamatuar özellikleri de vardır.
– Taze aloe vera jel direkt olarak cilde uygulanabilir. Biraz bekletildikten sonra ılık su ile yıkanmalıdır. Yaklaşık bir ay boyunca işleme devam edilebilir.
– İki yemek kaşığı aloe vera jel ve bir çay kaşığı limon suyu karıştırılır. Yavaşça cilde uygulanır. 15 dakika bekletildikten sonra cilt durulanır.

Yorum Yaz