Cilt Lekeleri Nasıl Geçer: Cilt Lekelerine Çözüm

Cilt Lekeleri kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 1.276 defa okundu

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer: Cilt Lekelerine Çözüm

cilt lekeleri tedavisi

cilt lekelerine çözüm

Ciltteki beyaz lekeler neden olur?

Cilt lekeleri yaklaşık 1 cm genişliğine vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan beyaz lekelerdir. Genellikle ciltte çıka beyaz lekeler fiziksel bir travma sonucunda oluşur. Vitiligo (deri üzerinde beyaz yamalar ile karakterize bir deri hastalığı) ve kızamık (kırmızı maküller içeren bir enflamatuar deri hastalığı) gibi hastalıklar nedeni ile deride lekelenmeler oluşabilir. Cilt lekeleri bebeklerde dahil olmak üzere her yaştan insanda oluşsa da en sık olarak ileriki yaşlarda ortaya çıkar. Genellikle oluşan bu lekelere maküller denir.

Maküller teşhisi nasıl yapılır?

Vücudun herhangi bir bölümünde görülen maküller özellikle sırt, göğüs, kollar ve yüz üzerinde daha sık görülmektedir. Cilt lekeleri hafif olduğunda hipopigmente koyu olduğunda ise hiperpigmente olarak adlandırılır. Doğum lekeleri de küçük bir maküller yapıdır. Döküntü rengi vücudun cilt renginden farklı ise bu da bir tür maküller tipi cilt lekesi olabilir. Ayrıca enfeksiyon ve pigment ölümü ile oluşan hastalıklarda da beyaz cilt lekeleri oluşur. Eğer ciltte beyaz ve kaşıntılı beyaz lekeler oluşuyorsa bir doktora görünmek gerekir. Çünkü kaşıntı bir enfeksiyon belirtisi olabilir.

Ciltteki beyaz lekelerin sebebi:

Maküller cilt görünümünü etkileyen birçok farklı koşullar tarafından oluşabilir. Bu değişiklikler cilt üzerinde görünür renk değişimlerine neden olduğu için çabuk fark edilir. Maküllerin oluştuğu bazı durumlar şunlardır:

– Vitiligo

– Cilt kanseri

– Ultraviyole ışık sonucu oluşanlar (yaşlılık lekeleri)

Maküller için mevcut tedavi seçenekleri nelerdir?

Maküller tipinde cilt lekeleri tanısı konulduğunda ciddi bir durum yoksa tıbbi bir tedavi gerekmeyebilir. Eğer ciltte oluşan lekelerde büyüme, kaşıntı ya da yayılma görülürse tedavi gerekebilir.

– Vitiligo nasıl geçer?

Vitiligo ciltte beyaz lekelerin oluştuğu bir cilt hastalığıdır. Hastalık özellikle güneş ışığı ile yayılır ve gelişir. Erken tedavi ile lekelerin yayılması engellenebilir. Işık tedavisi, immünsupresif ilaçlar ve deri nakli gibi tedavi yöntemleri de denenebilir. Çoğu durumda hastalar beyaz lekeleri kapatmak için kozmetik ürünleri kullanırlar. Pigment eksikliği nedeni ile oluşan vitiligo hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Bu nedenle sadece lekelerin yayılması durdurulabilir ve oluşan lekeler biraz daha küçültülebilir.

– Doğum lekesi nasıl gider?

Doğum lekeleri genellikle maküller yapıdadırlar ama çoğalmazlar ya da yayılmazlar. Sadece deri büyükçe o oranda leke de genişler. Ve kesin bir tedavisi yoktur. Bu lekeler sağlık sorununa neden olmazken kötü bir görüntü oluşturduğu için rahatsız edici olabilir. Bu nedenle estetik uzmanlarına başvurulabilir ve lekeler çeşitli tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılabilir.

– Cilt kanseri nasıl geçer?

Cilt kanseri lezyonlarının neden olduğu maküller cilt lekeleri kemoterapi veya radyasyon terapisi kullanılarak tedavi edilebilir. Herhangi bir kanserli büyüme anormal boyutlara ulaştığında ve ciltte çıkıntı oluştuğunda bu tümörler cerrahi müdahaleler ile çıkartılabilir.

Cilt lekeleri uzun vadede nasıl sonuçlara neden olur?

Maküller tipi cilt lekeleri cildin görüntüsünde bozulmalara neden olurken genellikle herhangi ciddi bir sağlık sorununa sebebiyet vermez. Ancak ciltte oluşan beyaz lekeler görüntüyü etkileyebildiği için bazı insanlarda ruhsal ve duygusal bozukluklara neden olabilir. Başlıca ruhsal sıkıntı belirtileri şunlardır:

– Anksiyete

– Depresyon

– Sosyal anksiyete

Cilt lekelerinin çoğalması ile oluşan ruhsal sıkıntılar hayatı etkileyen bir hale gelirse konuşma terapileri yapılması gerekebilir. Bu nedenle hastanın bir psikoloğa başvurması yararlı olacaktır. Terapi seansları iyi gelmediğinde hastaya antidepresanlar verilebilir.

Ayrıca cilt kanseri nedeniyle oluşan maküller cilt lekeleri hasta iyileştiğinde ciltte iz ve kalıcı renk değişikliklerine neden olabilir. Bazı durumlarda cilt kanseri tekrar nüksedebilir.

Cilt lekeleri için bitkisel çözümler kullanılabilir. Ancak doğal çözümler kullanılmadan önce mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Yorum Yaz