Cilt Kanserinin Yüzdeki Belirtileri Nelerdir?

Hastalıkların Belirtileri kategorisine 29 Aralık, 2014 tarihinde eklendi, 1.256 defa okundu

Cilt Kanserinin Yüzdeki Belirtileri Nelerdir?

Genel bakış

cilt kanseri nasıl görünür

cilt kanseri nasıl görünür

Cilt kanseri kanser türleri arasında en yaygın formlardan biridir. Eğer kişi ultraviyole ışınları gibi zararlı güneş ışınlarına maruz kaldıysa cilt kanseri riski artar. Cilt kanseri her yaşta gelişebilir. Erkeklerde ve kadınlarda eşit oranda görülmektedir. Ayrıca cilt kanserinin erken belirtileri bir dermatoloğa ya da doktora gitmeden önce fark edilebilir. Yüz bölgesinde oluşan erken belirtileri fark etmek hastalığın erkenden teşhis edilmesi için oldukça önemlidir. Erken teşhis ve erken tedavi ile hastalık ilerlemeden durdurulabilir.

– Cilt kanserleri türleri nelerdir?

Deri kanseri melanom ve keratinosit denen iki ana türden oluşur. Melanom cilt kanserinin en ölümcül şeklidir. Melanomlar pigmentleri etkileyerek ciltte renk değişikliğine neden olurken benlerin çoğalmasına neden olabilir. Benlerin çoğalması melanosit denilen madde nedeniyle gerçekleşir. Melanomlar özellikle güneşe maruz kalan yerlerde görülürken güneş görmeyen yerlerde de oluşabilir. Melanomlar erken tespit ile eğer tedavi edilirse kanserin gelişmesi erkenden durdurulabilir. Aksi takdirde kanserli hücreler vücudun diğer bölgelerine atlayarak metastaz yapar ve ölümcül kanser türleri oluşabilir. Keratinosit kanser ise skuamöz hücre ve bazal hücre kanseri olarak da adlandırılır. Bu cilt kanseri türü melanom türündeki gibi hızlı büyümez ve agresif değildir. Sadece bulundukları hücrelerde bozulmaya ve ciltte şekil bozukluğuna neden olurlar.

– Cilt kanserinde cildin görünümü nasıldır?

Skuamöz hücreli ve bazal hücre kanseri, yüzde bazı belirtiler gösterir. Ciltte renksiz ya da her zamankinden koyu lekeler oluşabilir. Yeni cilt lekelerinin oluşması yaygın olarak görülen bir durumdur. Deride kırmızı, pembe ya da şeffaf lekeler cilt kanserinin erken belirtileri olarak kabul edilir. Bu lekelerin üzeri genellikle parlak bir yapıdadır.

– Lekelerin şekli nasıldır?

Ciltte oluşan yeni benler ya da genişleyen ben lezyonları cilt kanseri belirtisi olabilir. Benlerin boyutlarının artması, dağınık bir yapıda büyümesi kanserin geliştiğini gösterebilir. Özellikle köstebek (eğrili) şeklindeki kanserler asimetrik nitelikleri ile karakterizedir. Bu tür benlerin renkleri daha farlı ve kenarları tırtıklı olabilir. Eğer cily yüzeyinde yeni benler oluşuyorsa ya da eski benler tırtıklı kenarlar şeklinde büyüyorsa mutlaka bir doktora görünülmelidir.

– Cilt değişiklikleri nelerdir?

Ciltte değişiklikler fark edildiyse öncelikle bir dermatoloğa danışılmalıdır. Benlerde büyüme ve ben çıkan bölgelerde kaşıntı (kaşınma isteği) deri kanserinin başka bir belirtisi olabilir. ciltte diken diken kırmızı ve şekilsiz lekeler de oluşabilir. Bu bazal hücre ya da skuamöz hücreli karsinomun bir göstergesi olabilir. Cilt kanserinin belirtileri arasında yüzde görülen yaradaki  hassasiyet veya ağrı, kabuk bağlama gibi değişiklikler ve belirtiler dikkat çekmektedir.

– Cilt kanserinde tedavi seçenekleri nelerdir?

Cilt kanseri en yaygın görülen kanser türü olarak öncelikle fiziksel muayene ile teşhis edilir. Yüzdeki lekeler ve lenf düğümleri kontrol edilir. Doktor eğer gerekli görürse cilt kanseri için benlerden ya da lekelerden doku örneği alarak biyopsi yapabilir. Erken başlangıçlı melanom ve lokalize cilt kanserlerine ait diğer formların muhtemelen çok daha ilerlemeden tedavi edilmesi gerekmektedir. Cilt kanserinde erken tanı oldukça önemlidir. Özellikle melanom tedavisinde kemoterapi ya da radyasyon tedavisi uygulanabilir. Cilt kanseri belirtilerinin erkenden teşhis edilmesi hastalığın tedavisinde oldukça etkilidir. Tedavi edilmediğinde cilt kanseri vücudun diğer bölgelerine yayılarak metastaz yapabilir. Bu durumda kanser önüne geçilmeyen bir durum alarak ölümcül sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle ciltte herhangi bir değişiklik görüldüğünde, benlerin sayısı arttığında ya da çok fazla ben çıkmaya başladığında mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Doktor gerekli tetkikleri yaparak kanser varsa hangi aşamada olduğunu analiz edecektir. Bu doğrultuda oluşturulan tedavi seçenekleri kanserli hücrelerin yok edilmesi için uygulanacaktır.

 

Etiketler : , , ,

Yorum Yaz