Cilt Kanseri Neden Olur: Cilt Kanserinin Nedenleri

Cilt Saç ve Tırnak Hastalıkları kategorisine 16 Ekim, 2016 tarihinde eklendi, 2.049 defa okundu

Cilt Kanseri Neden Olur: Cilt Kanserinin Nedenleri

cilt kanserinin nedenleri

cilt kanserinin nedenleri

Cilt kanseri nedenleri ve tedavisi:

Cilt kanseri farklı nedenlerden oluşabilir. Bazen dış faktörler bazen ise hastanın aile öyküsü hastalığın oluşmasında etkendir. Bazı faktörler ise cilt kanserine yakalanma riskini artırmaktadır.

Cilt kanseri nedenleri ve belirtileri:

– Güneş cilt kanseri yapar mı?

Cilt kanserine düzenli olarak güneşten gelen ultraviyole radyasyon ışınlarına maruz kalan cilt alanlarında çok daha sık rastlanır. Aslında, melanom olmayan deri kanserlerinin yüzde 90’ı güneşten gelen ultraviyole ışınlarına maruz kalmaya bağlı olarak ortaya çıkar. Ayrıca çocuklukta bir ya da daha fazla kavurucu güneş yanığı oluşumu yaşamış kişilerin ergenlik döneminde sonraki hayatında melanoma yakalanma riski iki kat daha fazla olabilir. Güneş ışınlarından korunmak için özellikle yaz ayları öğlen saatlerinde dışarı çıkmamalısınız. Dışarı çıkmanız gerekiyorsa güneşten koruyucu kremleri kullanmalı ya da şapka ve şemsiye gibi aksesuarları kullanmalısınız.

– Solaryum cilt kanseri yapar mı?

Cilt kanserinde tek suçlu güneş değildir. Solaryum makineleri de cilde ultraviyole ışınlar verir. Solaryum günümüzde herkes tarafından kullanılan bir bronzlaşma yöntemi olsa da aslında oldukça tehlikeli bir işlemdir. Her ne kadar bazı insanlar solaryum ile bronzlaşmanın sahilde güneşlenmekten daha güvenli olduğuna inansa da bronzlaşmak için yatakta 10 dakika harcamak Akdeniz’de yaz güneşinde on dakikalığına güneşlenmek ile aynıdır. Her ikisi de kanser açısından aynı etkiyi yaratır. Solaryum makineleri ile bronzlaşan insanlarda melanom oluşumu yüzde 1,75 oranında daha yüksektir.

– Cilt kanseri genetik mi?

Ailede bir önceki nesilde ya da yakın akrabalarda cilt kanseri hastalığına yakalanmış birinin olması diğer aile üyelerinde de cilt kanseri görülme riskini artırmaktadır. Sadece cilt kanseri değil diğer kanser türlerinden herhangi birinin aile bireylerinde olup olmaması da önem taşımaktadır.

– Cilt tonu

Her ne kadar insanlar farklı cilt tonlarında da olsalar doğuştan gelen cilt tonunu değiştirmeye çalışmak için kullanılan ürünler de cilt kanserine neden olabilir. Mesela beyaz bir teni kırmızıya çevirmek, saçları boyamak cilt kanseri riskini çok daha fazla artırmaktadır. Melanin eksikliği, cildi güneşin zararlı ışınlarından daha az korumalı hale getirir.

– Benler

Birçok bene sahip olmak aynı zamanda cilt kanserine yakalanma riskini artırır. Vücudunda birçok ben varsa, cildinizi düzenli olarak herhangi bir prekanseröz veya kanserli değişiklikleri denetlemek için bir dermatolog tarafından muayene özellikle önemlidir.

– Yaş

Cilt kanseri herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ama yine de kanser riski yaşlandıkça artış eğilimindedir. Melanom olmayan deri kanserlerinin 40 yaşından sonra daha sık görüldüğü bilinmektedir. 40 ve 50 yaş arasında yaşayan Amerikalıların yüzde 65’i çeşitli cilt kanserlerinden en az birine sahiptir.

– Zayıf bağışıklık sistemi

Eğer zayıf bir bağışıklık sistemi söz konusu ise cilt kanseri riski daha yüksektir. Cilt kanseri çerçevesinde gelişen lezyonlar bağışıklık sistemi zayıfladığında daha da büyüyebilir.

– Çevresel faktörler

Arsenik gibi bazı toksik maddelere maruz kalmak cilt kanserinin oluşmasına neden olabilir. Ayrıca günümüzde kullanılan kuvvetli temizlik maddeleri ve çamaşır suları yüksek miktarda kimyasal içerdiği için cilt kanseri riskini artırmaktadır.

Cilt kanseri nasıl teşhis edilir?

Cilt kanseri ciltte yeni benlerin oluşması, cilt tonunda bozukluklar ve ciltte yaralara neden olur.

Cilt kanseri nasıl geçer?

Cilt kanseri erken teşhis ile tedavi altına alınabilir. Ayrıca cilt kanserine iyi gelen besinler de bol bol tüketilmelidir. Kanser ilerki evrelere geçtiyse durum ciddileşebilir ve ölümcül sonuçlar ortaya çıkabilir.

Cilt kanseri dünyada en sık görülen kanser çeşitlerinden biridir. Tehlikeli ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen cilt kanserinde de diğer kanser türleri gibi erken teşhis çok önemlidir. Her yıl meme, prostat, akciğer ve kolon kanseri tahlillerini yaptırırken cilt kanseri için de muayene olmayı unutmayın. Cilt kanserinde hastalık tedavi edilmez ise ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir hatta cilt kanseri öldürücü bir hastalık haline bile gelebilir.

Yorum Yaz