Cilt Kanseri Nasıl Olur: Cilt Kanserinin Türleri

Cilt Saç ve Tırnak Hastalıkları kategorisine 9 Mayıs, 2016 tarihinde eklendi, 687 defa okundu

Cilt Kanseri Nasıl Olur: Cilt Kanserinin Türleri

cilt kanserinin türleri

cilt kanserinin türleri

Cilt kanseri nedir nasıl oluşur?

Cilt kanseri dünyada en sık görülen kanser çeşididir. İki milyondan fazla kişi her yıl cilt kanseri tanısı ile karşı karşıya kalır. Meme, prostat, akciğer, kolon ve cilt kanserinin bir arada olduğu vakalar da görülmektedir. Cilt kanseri genellikle ilk aşamalarında fark edilir. Fakat tedavi edilmezse öldürücü olabilir. Bazı insanlarda güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak ve solaryum seansları ultraviyole (UV) radyasyon ışınlarına maruz kalındığı için cilt kanserinin oluşmasına neden olabilir. Ultraviyole ışınları cilt hücrelerine zarar verir ve cilt kanserine yol açan anormalliklere yol açabilir. Tüm cilt tonlarında yani tüm ırklarda cilt kanseri riski aynı seviyededir ve cilt kanseri herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Ayrıca cilt kanseri erkeklerde kadınlara oranla 2 kat daha fazla görülür.

Cilt kanseri çeşitleri nelerdir?

Cilt kanserini birkaç farklı türü vardır. Hastalıklı deri hücreleri yer aldıkları bölgelere göre sınıflandırılır. Cilt kanserinin türleri şunlardır:
– Prekanseröz lezyonlar / Aktinik keratoz
Aktinik keratoz cilt kanserinin ilk adımı yani başlangıç olarak kabul edilir. Cilt kanserine neden olabilen lezyonlardır. Aktinik Keratozlar genellikle iyi huylu olarak tabir edilir; fakat bazı durumlarda skuamöz hücreli karsinomlarda % 10 oranında ilerlem olduğu görülmüştür. Hemen hemen tüm cilt kanseri vakalarının tümünde aktinik keratoz yani prekanseröz lezyonlar görülmektedir.

– Bazal Hücre Karsinomu

Bazal hücre karsinomu derinin epidermis diye bilinen en yüzeysel tabakasındaki hücrelerinde anormal büyümede sonucunda oluşur. Bu en yaygın cilt kanseri türüdür ayrıca her yıl yaklaşık 2.8 milyon cilt kanseri teşhisi bu kanser türünde oluşmaktadır. Nadiren ölümcül olan bazal hücre karsinomu zaman zaman metastaza neden olabilir ve mutlaka bir hekim tarafından tedavi altına alınmalıdır.

– Skuamöz Hücre Karsinomu

Skuamöz hücreli karsinom, skuamöz hücresi olarak bilinen epidermisin orta tabakasında oluşur. Burada bulunan hücreler kanser belirtileri göstererek büyür. Cilt kanseri türleri içinde en yaygın ikinci tür olan skuamöz hücre karsinomu mutlaka tedavi edilmelidir. Çünkü tedavi edilmediği takdirde ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

– Melanom

Melanom cilt kanserinin en tehlikeli türüdür. Melanin denilen cildin pigment üreten hücreleri melanosit içinde oluşturulur. Melanom daha az salgılandığında bazal değerinden küçük ya da pullu hücreler veya hücre karsinomu oluşarak durum ölümcül bir hal alabilir. Melanom cilt hastalıkları içinde ölüm oranı en yüksek olan hastalıktır. Yaşlılarda da gençlerde de görülebilir. Fakat özellikle genç erişkinlerde görülür. Melanom en yaygın olarak 25 ila 29 yaş arası genç yetişkinlerde görülürken ikinci risk grubunda ise 15 ila 25 yaş arası gençler vardır. Melanomlar genelde var olan bir ben ya da bende oluşan yeni değişiklikler ve garip görünümlü bir büyüme ile kendini gösterir. Melanom genellikle vücudun güneş ışığına maruz kalan bölgelerinde görülür. Bazı vakalarda ise melanom cinsel organda hatta bağırsaklarda bile görülebilmektedir. Ciltte herhangi bir değişiklik olursa; yeni ve kenarları düzensiz benler çıkarsa ya da var olan benlerde büyüme, içinde tüy çıkması gibi durumlar ile karşılaşılırsa mutlaka bir doktora başvurmak gerekir.

– Kaposi sarkomu
– Merkel Hücresi Karsinomu
– Sebasöz bezi Karsinomu

Cilt kanseri farklı türlerde ortaya çıksa da aslında ölümcül bir kanser türü değildir. Yine de bazı vakalarda metastaz görülebilir ve kanser vücudun diğer alanlarına yayılabilir. Her kanserde olduğu gibi cilt kanserinde de erken teşhis çok önemlidir. Bu nedenle cilt üzerinde oluşan her değişiklik izlenmeli, garip ve yeni ben oluşumları için muayene olunması gereklidir.

Cilt kanseri nasıl anlaşılır: Cilt kanseri belirtileri

Cilt kanseri ilk zamanlarda belirti göstermez. Ciltteki değişiklikler takip edildiğinde fark edilebilir. Ciltte yeni benlerin çıkması, var olan benlerdeki değişiklikler ve ciltte çürükler ya da yaralar cilt kanseri belirtisi olabilir. Cilt kanseri kırmızı lekelere de neden olmaktadır.

Cilt kanseri tedavisi nasıl olur?

Cilt kanseri belirtileri ortaya çıktığından erken tedaviye başlanır. Kemoterapi ve radyasyon tedavileri uygulanabilir. Ayrıca cilt kanseri için şifalı bitkiler de alternatif tedavi olarak kullanılabilir.

Cilt kanseri ağrı yapar mı: Cilt kanseri kaşıntı yapar mı?

Cilt kanseri herkeste değil ama kimi vakalarda kaşıntı ve ağrı yapmaktadır.

Cilt kanseri öldürür mü?

Cilt kanseri her kanser türünde olduğu gibi tehlikeli ve ölümcül bir hastalıktır. Tedavinin başarısı için erken teşhis şarttır.

Yorum Yaz