Cilt Kanseri Nasıl Anlaşılır: Cilt Kanserinin Belirtileri

Cilt Saç ve Tırnak Hastalıkları kategorisine 16 Ekim, 2016 tarihinde eklendi, 2.401 defa okundu

Cilt Kanseri Nasıl Anlaşılır: Cilt Kanserinin Belirtileri

cilt kanseri belirtileri

cilt kanserinin belirtileri

Cilt kanseri nasıl olur?

Cilt kanseri en sık güneşin ultraviyole (UV) ışınlarına karşı maruz kalmanın sonucu olarak ortaya çıkar. Deri hastalığı genellikle yüz, göğüs, kollar ve ellerde görülür. Fakat bazı durumlarda cilt kanseri kafa derisi, kulaklar, dudaklar ve boyun üzerinde de görülebilir. Genelde cilt kanseri güneş ışığının geldiği her vücut bölgesinde görülebilir. Bu nedenle her vücut bölgesinde tırnak dipleri ve genital bölge de dahil olmak üzere deri kanseri görülebilmektedir. Deri kanserlerinde en çok şüphelenilen durumlar benler, çiller ve düzensiz cilt lekeleridir. Cilt kanseri türüne göre değişiklik gösteren belirtiler vermektedir.

Cilt kanserinin çeşitleri ve cilt kanseri belirtileri:

Aktinik keratoz

Aktinik keratoz dudaklar, eller ve ön kol, omuz ve boyun arkasında görülürken; kafa derisi, yüz, kulaklarda da rastlanabilir. En sık olarak pullu veya huysuz bir lezyon olarak görünür. Bu alanlar sık sık güneşe maruz kalan bölgelerdir. Bazen çok küçük olduklarından görülmeyebilirler. Ancak dokunarak anlaşılırlar. Ciltte oluşan bu lezyonlar birer yama gibi cildin bir ton koyu renginde olabilir.

Bazal Hücre Karsinomu

Bazal Hücre Karsinomu genellikle güneşin ultraviyole radyasyona en çok maruz vücut alanlarında görülür. Bu tür cilt kanserinde bölgede balmumu gibi bir şişlik oluşur.

Skuamöz Hücre Karsinomu

Skuamöz Hücre karsinoma daha çok güneşe maruz kalan vücut parçaları üzerinde meydana gelen ama nadiren de olsa ağzın içinde ya da genital bölgede de görünebilen bir türdür. Skuamöz Hücre Karsinomu kanserinden kaynaklanan tümörler farklı ve çeşitli formlar şeklinde görülebilir:

– Kırmızı bir nodül
– Pullu bir kabuk ile düz bir lezyon
– Ağız ülseri
– Anüs ya da cinsel organlar üzerinde kırmızı ve yükseltilmiş bir lekelenme durumu

Skuamöz Hücre Karsinomu da şiddetli kaşıntıya neden olabileceği için rahatsız edici olabilir. Ayrıca cilt üzerindeki sinirlerde görülmektedir. Cilt kaşınması sonucunda çizilen ciltte enfeksiyon oluşmasını önlemek için antibiyotik kullanılabilir.

Melanom

Melanom cilt kanseri, en ölümcül cilt kanseridir. Alt bacaklarda, göğüs, sırt, baş ve boyun bölgelerinde görülür. Hem erkeklerde hem kadınlarda eşit oranda görülmektedir. Benler, çil ya da düzensiz kenarlı cilt lekeleri melanom belirtisi olabilir.

Cilt kanserinin belirtileri şunlardır:

Melanom belirtileri:

– Asimetrik / düzensiz sınırlar

Ben ya da çil kenarları aslında daha düz yapılara sahiptir. Bu yapılarda düzensizlikler olması kanser habercisi olabilir.

– Rengini değiştirme

Ben ya da çillerin aniden renk değiştirmesi; renginin açılması ya da koyulması dikkatle izlenmesi gereken bir durumdur.

– Farklı tonları: Kahverengi veya siyah ya da bazı durumlarda kırmızı, beyaz veya mavi

– Karanlık içi çökük büyük bir kahverengi nokta

Avuç içi, ayak tabanı ayak, parmak veya parmak araları veya müköz membranlarda ağız, burun, genital veya anüs üzerinde bulunan karanlık lezyonlar da az rastlanan diğer potansiyel kanser riski taşıyan lezyonlar arasındadır.

– Çapı

Bazı durumlarda benin ya da çilin çapı giderek büyüyebilir. Bu da kanser olasılığını kuvvetlendirebilir.
Diğer cilt kanseri belirtileri nelerdir?

Nadir olmasına rağmen cilt kanserinde görülen diğer belirtiler şunlardır:

– Kaposi Sarkomu: Cildin kan damarları gelişir ve ağır kanser hücrelerine maruz kalır. Bu bölgeler kırmızı ya da mor lekeler şeklinde belirtiler verebilir.
– Merkel Hücresi Karsinomu: Güneşe maruz kalan deride ve saç köklerinde parlak nodüller oluşarak büyür. Daha fazla güneş ışığı alınması bu lezyonların daha da büyümesine neden olabilir.
– Sebasöz Bezi Karsinomu: Çoğunlukla göz kapağı üzerinde görülen, ağrısız, sert nodüllerdir ve agresif bir kanserdir.

Cilt kanseri ne kadar sürede yayılır?

Cilt kanserinin yayılma süresi cilt kanserinin evreleri ve kanserin durumuna göre değişiklik gösterir.

Cilt kanserine ne iyi gelir?

Cilt kanserine iyi gelen yiyecekler ve cilt kanserine iyi gelen bitkiler mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir. Beslenme düzeni kanser tedavisinde son derece etkilidir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenine uyulması kansere karşı koruma da sağlar. Yeşil çay en etkili kansere karşı koruyucudur. Cilt kanseri yeşil çay tüketimine ağırlık verilmesi gereken bir kanser türüdür. Yeşil çay içerisindeki antioksidanlar ile zararlı hücrelerin büyümesini yavaşlatır.

Yorum Yaz