Çillere Neler İyi Gelir: Çiller İçin Doğal Yöntemler

Cilt Lekeleri kategorisine 16 Ocak, 2016 tarihinde eklendi, 678 defa okundu

Çillere Neler İyi Gelir: Çiller İçin Doğal Yöntemler

çiller için doğal yöntemler

çiller için doğal yöntemler

Çiller neden çıkar?

Çiller genellikle beyaz tenlilerde daha çok rastlanan estetik bir sorun olarak kabul edilir. Ciltte kahverengi ve sarı küçük lekeler halinde oluşan çiller, genellikle güneş ışığının etkisi ile özellikle yaz aylarında ortaya çıkar. Yüzde burun üzeri ve elmacık kemiğinde görülürken omuz, eller ve diğer vücut bölgelerinde de görülebilir.

Çil nasıl oluşur?

Çillerin ana oluşum nedeni güneş ışınlarıdır. Cildin altında renk üreten pigment melanin adlı bir yapı vardır. Bu yapı güneş ışığı aldığında koyu lekeler oluşarak çiller ortaya çıkabilir. Hormon bozuklukları da çillere neden olabilir. Östrojen hücresel materyalleri ve pigmentlerin üretimini aşırı uyarır.

Çil nasıl geçer: Çillere bitkisel kesin çözüm

1. Güneş korucuyu losyon kullanımı

Güneş koruyucu losyonlar çillerin çıkmaması için mutlaka kullanılmalıdır. Yüze özel losyonlar güneşe çıkmadan önce sürüldüğünde çillerin çıkma ihtimali oldukça azalır. Bu tür güneş koruyu krem ve losyonlar güneşin zararlı ışınlarını keserken aynı zamanda cilt yapısını korur ve kırışıklıkları da önler. Yüz için cilt tipine göre 20 ila 40 SPF bir koruyucu kullanılması tavsiye edilir.

2. Kıyafetlere dikkat edilmeli

Çiller sadece yüzde çıkmaz. Omuz ve göğüs bölgesinde hatta kollarda da çıkabilir. Bu alanlardaki çilleri engellemek için öncelikle güneşten koruyucu losyon kullanılmalıdır. Aynı zamanda kıyafetlere de önem gösterilmelidir. Çil oluşumunun görülebileceği kol, göğüs ve omuz gibi bölgeleri kapatacak kıyafetler giyilmesi önerilir. Bu kıyafetler naylon ya da hava geçirmez olmamalıdır. Pamuklu kıyafetler seçmekte yarar olacaktır.

3. Şemsiye ve güneş gözlükleri:

Güneş ışınlarından korunmak için bir başka çözüm de güneş gözlükleri ve şemsiyedir. Bu tür aksesuarlar zararlı ışınların tene temas etmesini engeller ve çil oluşumunun da önüne geçer. Göz çevresi oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Omuz ve göğüs gibi alanlardan çok daha çabuk etkilenir. Bu nedenle güneş gözlüğü kesinlikle takılmalıdır. Aksi takdirde göz çevresinde yoğun bir şekilde çil oluşumu gözlemlenebilir. Çil oluşumunu önlemenin çil tedavisinden çok daha kolay olduğu unutulmamalıdır.

4. Makyaj:

Çilleri kapatmak ve gizlemek için kullanılan geçici bir çözüm de makyajdır. Kapatıcılar ve fondötenler kolaylıkla kullanılabilir. Ayrıca pudra da kapama özelliği ile oldukça etkilidir. Ancak bu çözümün geçici ve anlık olduğu unutulmamalıdır. Aynı zamanda çok yoğun makyaj yapılması da önerilmez. Makyaj gözenekleri kapatacağı için genel cilt sağlığını bozabilir. Bu nedenle ince bir tabaka haline sadece çillerin üzerine kapatıcı uygulanması önerilir.

5. Çil için limon suyu:

Limon suyu da çiller üzerinde oldukça etkili bir çözümdür. Beyazlatıcı ve ağartıcı özellikleri ile limon suyu asit içerir. Bu nedenle çiller üzerinde ve diğer cilt lekelerinde rahatlıkla kullanılabilir. Ancak hassas ciltlere uygulanmadan önce su ile seyreltilmesi önerilir.

Çil için doğal maskeler

1. Çillere muz ve nane yaprakları

İhtiyacınız olanlar:

– 1 muz püresi
– 2 çorba kaşığı ezilmiş nane yaprakları
Malzemeler iyice karıştırılır. Çillerin olduğu alanlara uygulanır. Yaklaşık 20 dakika bekletildikten sonra cilt normal su ile durulanır ve iyice kurulanır.

2. Çiller için doğal maske: Limon suyu, tuz ve bal

İhtiyacınız olanlar:

– 1 çorba kaşığı limon suyu
– Bir tutam tuz
– 1 çorba kaşığı bal

Çiller üzerine uygulamak için tüm bu malzemeler iyice karıştırılır. Bu karışım lekeler üzerinde renk açıcı bir madde gibi etki yaratır. 10 dakika kadar çiller üzerinde bekletilir. Ardından su ile durulanır. Ancak karışımın gözlere kaçmamasına özen gösterilmelidir.

3. Çil için maske yapımı: Patates ve ayran

İhtiyacınız olanlar:

– 1 dilim patates
– Ayran

Patatesler ayran içerisinde bekletilir. Ardından patates dilimleri cilde uygulanır. Bu işlemin düzenli olarak en az 3 hafta yapılması gerekmektedir.

Yorum Yaz