Çillerden Kurtulmanın Yolu: Çiller İçin Bitkisel Çözümler

Cilt Bakımı kategorisine 14 Mart, 2016 tarihinde eklendi, 998 defa okundu

Çillerden Kurtulmanın Yolu: Çiller İçin Bitkisel Çözümler

çiller için bitkisel çözümler

çiller için bitkisel çözümler

Çil neden çıkar?

Çiller; düz, yuvarlak ve kahverengi lekeler şeklinde ve farklı boyutlarda olabilir. Ciltte deri hasarı belirtisi olarak kabul edilen çiller aslında zararsızdır. Ancak kişiye estetik açıdan rahatsızlık verebilir. Çiller genellikle güneş ışığına fazla maruz kalındığında, genetik ve hormonal dengesizlikler söz konusu olduğunda ortaya çıkar. Çiller en sık burun üzerinde, yüzde görülür. Çilleri gidermek için kozmetik ürünler kullanılmaktadır. Ancak bu ürünler bazı yan etkilere neden olabilir ya da uzun vadede cilde zarar verebilir. Bu ürünler yerine doğal çözümlerin uygulanması daha sağlıklı olacaktır.

Çiller nasıl geçer: Çillere bitkisel kesin çözüm

1. Limon çil geçirir mi?

Limon suyu cilt için kullanılan en etkili bitkisel çözümlerden biridir. Kahverengi lekelerden kurtulmak için kullanılan limon suyu ağartıcı özelliği ile çillerin giderilmesi için de kullanılmaktadır. Limon suyu koyu cilt lekeleri üzerinde çamaşır suyu etkisi yaratarak cilt rengini açar.
– Etkilenen cilt alanlarına taze limon suyu uygulanır ve hafifçe masaj yapılır. Limon suyu cilt üzerinde 10 ila 15 dakika bekletildikten sonra ılık su ile durulanır. İşlem günde iki kez yapılabilir.
– Başka bir seçenek de limonu direkt olarak kullanmaktır. Limon yarıya bölünür ve iç kısmı cilde direkt olarak uygulanır. Uygulamadan önce limonun üzerine yarım çay kaşığı şeker de serpilebilir. Cilt bu limonla birkaç dakika boyunca hafifçe fırçalanır ve ardından ılık su ile yıkanır. İşlem haftada en fazla 2 kez yapılmalıdır.

2. Çillere kaymak maskesi

Laktik asit içeren ekşi sütten alınan kaymak çillerin üzerine uygulanabilir. Hassas ciltlerde de kullanılabilir.
– Biraz ekşi kaymak etkilenen cilt üzerine uygulanır ve birkaç dakika kadar kuruması beklenir. Su ile durulamak yerine yumuşak bir havlu ile cilt silinmelidir. Ardından cilde yağsız bir nemlendirici uygulanır. Bu uygulama cildin tahriş olmasını engellerken cilt kuruluğunu da engeller. Çiller gidene kadar her gün 1 kez uygulanabilir.
– Alternatif olarak, günlük olarak etkilenen cilt alanları ekşi süt ile durulanabilir. Süt yerine ekşi yoğurt da kullanılabilir.

3. Bal çilleri yok eder mi?

Bal çilli deri pigmentasyonunu hafifletmeye yardımcı enzimler içerir. Ayrıca, doğal bir nemlendirici olarak cildi nemlendirir.
– Bal ve su karışımı mikrodalgada biraz ısıtılır. Etkilenen bölge üzerine uygulanır ve birkaç dakika cilt üzerinde bekletilir. Son olarak alan ılık suyla iyice durulanır. Bu uygulama her gün ve birkaç hafta boyunca düzenli olarak yapılmalıdır.
– Biraz buğday tohumu sıcak bal ile karıştırılarak maske halinde cilde uygulanabilir. Bu maske uygulandıktan sonra ciltte yaklaşık 10 dakika bekletilir. Alan ılık suyla durulanır ve sonra tekrar soğuk su ile yıkanır. Birkaç ay boyunca, haftada 2 ila 3 kez tekrarlanır. Bu uygulama çiller için en etkili yöntemlerden biridir.
– Bal ve yoğurt karışımı da kullanılabilir. 30 dakika çillerin üzerinde bekletilir ve ardından cilt ılık su ile yıkanır.

4. Çillere papaya maskesi

Papaya suyu çillerden kurtulmak için etkili olan başka bir etkili çözümdür. Papaya papain adlı bir madde içerir. Bu madde çilleri hafifletmeye yardımcı enzimler içerir.
– Taze papaya suyu doğrudan bir pamuk yardımı ile çillerin üzerine uygulanabilir. Uygulama sırasında cilde masaj da yapılabilir.
– yaklaşık 10 dakika sonra cilt soğuk su ile durulanır.
– Bu uygulama sonuç alana kadar haftada 1 ya da 2 kez uygulanabilir.

5. Çil için soğan suyu

Soğan çiller üzerinde sempatomimetik eksfoliyatif ve kükürt içeriği nedeniyle oldukça etkilidir. Ayrıca kahverengi lekeleri gidermek için de kullanılabilir. En iyi sonucu elde etmek için kırmızı soğan kullanılmalıdır.
– Bir adet kırmızı soğan kalın dilimler halinde kesilir ve dilimler ile çillerin bulunduğu alanlar hafifçe ovulur. Çiller kaybolmana kadar bu uygulamaya devam edilebilir.
– Bir kırmızı soğan rendelenir ve suyu sıkılır. Soğan suyu günde 1 kez etkilenen cilt alanlarına uygulanır. En iyi sonucu elde etmek için soğan suyuna bir çay kaşığı sirke eklenebilir. Bu uygulama her gün ve 2 hafta boyunca düzenli olarak uygulanabilir.

6. Çillere ayran

Ayran beyazlatma özelliği ile çilleri hafifletir ve lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca, cildin yumuşak ve esnek hale gelmesini sağlar.
– Ayran çiller üzerinde 10 dakika bekletilir ve sonra ılık su ile durulanır. Her gün haftada 2 hafta boyunca tekrar edilebilir.
– Toz yulaf ezmesi ve ayran kalın bir hamur yapmak için karıştırılır. Bu hamur etkilenen bölgeye uygulanır ve 30 dakika cilt üzerinde bekletilir. Günde 1 kez olmak üzere olumlu sonuç alınana kadar kullanılabilir.
– Alternatif olarak, bir çorba kaşığı ayran, bir çay kaşığı limon suyu ile karıştırılır. Cilde uygulanır ve yıkamadan önce 10 dakika ciltte bekletilir.

7. Çillere hint yağı

Hint yağı da çil tedavisinde kullanılan doğal bir çözümdür. Hatta cilt tonunu dengelemek için de kullanılır.
– Yatmadan önce hint yağı, etkilenen deri üzerine uygulanır. Ertesi sabah, yumuşak bir havlu ile cilt temizlenir. Ilık su ile cilt yıkanır. Çillerden kurtulana kadar bu tedavi her gün uygulanır. En iyi sonucu elde etmek için saf, soğuk preslenmiş tatsız ve kokusuz olan hintyağı tercih edilmelidir.
– Alternatif olarak, lekeleri ve çilleri azaltmak için E vitamini yağı veya zeytinyağı da kullanılabilir.

8. Çillere turp suyu

C vitamini açısından zengin olan turp suyu da çiller için kullanılabilir. Turp suyu aynı zamanda antioksidan içerir ve cilt bakımı için oldukça etkilidir.
– Etkilenen deriye turp suyu uygulanır ve 10 dakika cilt üzerinde bekletilir. Ardından cilt ılık su ile durulanır. Bu uygulama günde 1 kez yapılmalıdır.
– Alternatif olarak, bir çorba kaşığı turp kökü tozu bir fincan süte eklenir. Kaynatılan karışımın soğuması beklenir. Karışım cilde uygulanır ve yıkamadan önce 10 ila 15 dakika bekletilir. Sonuç almak için bu karışım haftada 4 ya da 5 kez cilde uygulanabilir.
– Başka bir seçenek de rendelenmiş turp ve limon suyu ile bir hamur yapmaktır. Bu hamur etkilenen cilt alanlarına uygulanır ve kuruması beklenir. Daha sonra soğuk su ile yıkanır. Bu uygulama her gün 1 defa sonuç alana kadar yapılabilir.

9. Çillere patlıcan 

Antioksidanlar açısından zengin olan patlıcan, çilleri gidermek için de kullanılmaktadır.
– Kalın parçalar halinde kesilen patlıcan dilimleri etkilenen deriye yerleştirilir.
– Patlıcan dilimleri ile dairesel hareketlerle cilde masaj yapılır. Patlıcan ciltte 10 ila 15 dakika bekletildikten sonra cilt yıkanır.

10. Susam

Susam yağı çillere oldukça faydalıdır. Susam ve zerdeçal da çiller için etkili bir çözüm sunar. Cildin renginin açılmasını sağlar.
– Bir çorba kaşığı susam tohumu ve bir tatlı kaşığı zerdeçal tozu su ile karıştırılarak pürüzsüz bir hamur haline getirilir.
– Bu hamur çillerin üzerine uygulanır. 10-15 dakika bekletildikten sonra soğuk su ile durulanır.

Yorum Yaz