Cildin Sıkılaşması İçin Ne Yapılmalı: Cilt Sıkılaştırmak İçin Doğal Yöntemler

Cilt Bakımı kategorisine 20 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 1.740 defa okundu

Cildin Sıkılaşması İçin Ne Yapılmalı: Cilt Sıkılaştırmak İçin Doğal Yöntemler

cilt sıkılaştırmak için doğal yöntemler

cilt sıkılaştırmak için doğal yöntemler

Cilt nasıl sıkılaştırılır?

Cilt ilerki yaşlarda sıkılığını kaybedebilir. Özellikle hava kirliliği ve diğer dış etkenlerin etkisiyle tüm cilt elastikiyetini kaybeder. Esnekliğin kaybedilmesi sonucu ciltte sarkmalar ve ince çizgiler oluşmaya başlar. Piyasada cilt sarkmasını ve kırışıkları önlemek için pek çok kozmetik ürün bulunmaktadır. Fakat cilt kimyasal içeren kozmetik ürünler nedeni ile ileriki zamanlarda daha sağlıksız bir hale gelebilir. Hem sağlıklı hem de kalıcı çözümler için doğal yöntemler tercih edilmelidir.

Cilt sıkılaştırmanın doğal yolları:

– Cilt sıkılaştırıcı doğal maskeler:

Bazı maddeler cildi besler ve daha sıkı, daha düzgün görünmesini sağlar. Nemlendirici özellikteki gıdalar cildin dolgunlaştırılması ve eski esnekliğine kavuşması için kullanılabilir. Avokadoda bulunan E vitamini cilt için oldukça yararlıdır. Ayrıca bal, zeytinyağı, aloe vera ve shea yağı da cildin ihtiyacı olan nemini karşılamak için kullanılabilir. A ve C vitamini açısından zengin bir besin olan kabak cildi korurken aynı zamanda pürüzsüz bir cilt oluşmasına katkıda bulunur.

– Cilt tonunu dengeleyen maske önerileri:

Ciltte oluşan ton farklılıkları ve gözeneklerdeki değişiklikler ciltte kırışıklıkların oluşmasına neden olabilir. Cilt tonunu dengelemek için süt ya da ayran kullanılabilir. Hem ayranda hem de sütte bulunan laktik asit ölü deri hücrelerinin temizlenmesini sağlarken aynı zamanda cildi yenileyen alfa hidroksi asit türü içerir. Yumurta akı, yeşil çay ve kahve telvesi kullanılan geçici cilt sıkılaştırıcılar arasındadır. Bu besinler gözeneklerin sıkılaşmasını sağlarken cilde yumuşaklık verir. Ayrıca yeşil çay ve yüz maskesi karışımı antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Cilt için kullanılan kil bazlı maddeler de vardır. Özellikle kaolin kili, bentonit veya kırmızı kaolin hem yağlı hem de kuru ciltlerde kullanılabilir.

– Cilt sıkılaştırıcı yumurta maskesi:

Cilt bakımı için kullanılan yumurta akı veya yarım muz veya avokado tek tek kullanılması gereken maddelerdir. 1/4 su bardağı ayran ile 1/2 su bardağı pişmiş yulafı karıştırarak basit bir yüz maskesi uygulaması yapabilirsiniz. Alternatif olarak, bal ve zeytinyağı, 1 adet yumurta beyazı veya 1/4 fincan kahve telvesi karıştırılabilir. Ayrıca cilt maskesi için yarım yemek kaşığı konserve veya pişmiş kabak, 1 çay kaşığı bal ve yarım fincan süt de karıştırılabilir. Kil karışımını kullanmak için ise 1’er bardak su, süt veya yeşil çay bir kaseye dökülür. Üzerine 2 fincan kil eklenir ve hamur kıvamına gelene kadar karıştırılır.

– Sıkılaştırıcı maske nasıl yapılır?

Sıcak, ıslak bir havlu yüz bölgesine yerleştirilir. Gözenekleri açan bu işlemden sonra sıcak cilt ve yüz maskesi yüze uygulanabilir. Sıcak havlu uygulamaları maskenin cilde derinlemesine etki etmesini ve çabuk sonuç alınmasını sağlar.

Sıcak havlu uygulamasının ardından havlu kaldırılır ve yüz maskesi için hazırlanan karışım kalın bir tabaka halinde cilde uygulanır. Yüz maskesi ciltte 15 dakika kadar bekletilir. Ardından cilt ılık su ile durulanır. Maskeyi uyguladıktan sonra gözeneklerin kapanması için cilt soğuk su ile son kez durulanır. Yüz bölgesi yumuşak bir havlu ile yavaş hareketler ile kurulanır. Gül suyu gibi yumuşak ve doğal yumuşatıcılar kullanılabilir. Gül suyu cildi sıkılaştırırken aynı zamanda cilt tonunu da dengeler. Gül suyu uygulamasının ardından bitkisel bir nemlendirici ile yüz ve boyun bölgesi nemlendirilir.

– Yağlı ciltlere sıkılaştırıcı uygulamalar nasıl yapılmalı?

Çok yağlı ciltler için bitkisel yağlar kullanılmamalıdır. Özellikle yoğun kıvamlı yağlar cildin daha çok yağlanmasına neden olarak akne oluşmasına sebebiyet verebilir. Ayrıca cildin doğal dengesini korumak için maskeler her gün uygulanmamalı; haftada 1 uygulanmalıdır. Cilt nemlendiricileri yağlı bölgelere değil ciltte kuruyan bölgelere uygulanmalıdır.

Yorum Yaz