Çıban Neden Çıkar: Çıbana Bitkisel Çözüm

Cilt Saç ve Tırnak Hastalıkları kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 462 defa okundu

Çıban Neden Çıkar: Çıbana Bitkisel Çözüm

çıbanın tedavisi

çıbanın tedavisi

Çıban nasıl oluşur?

Çıban, derinin irin ile dolu olduğu bir enfeksiyon halidir. Bu enfeksiyon genellikle cildin derinlerinde oluşur ve kıl köklerinin çukurlarında toplanır. Bu hastalık cilt enfeksiyonları arasında sık görülen bir rahatsızlıktır.
Carbunculosis birden fazla çıbana verilen addır. Bu durum ciltte kalıcı yara izi oluşmasına neden olabilir. Vücudun diğer parçalarına ve diğer insanlara kolayca bulaşabilir.

Çıbanın nedenleri:

Çıban genellikle staphylococcus aureus (stafilokok) bakterilerinin kıl köklerinin birikerek gelişmesi ile çıkar. Genellikle bu bakteriler kir yüzünden veya ölü dokunun havasız kalması yüzünden oluşabilir. Bunlar dışında mikroplu cisimlerle temas halinde de çıktığı gözlemlenmiştir. Bu ölü dokuyu içeren kısımda zararlı madde üremesi çok daha hızlı olmaktadır.
Vücudunuzun nemli olan yerleri özellikle bu konuda hassastır. Bakterilerin gelişmesi için en uygun yerler nemli yerlerdir. Bu alanlarda (özellikle de burun, ağız, kasık, uyluk ve koltukaltı) bakteri üretimi hat safhada olabileceği gibi aynı zamanda çıban dışında diğer bakteriyel cilt hastalıklarının oluşması da gayet mümkündür.

Risk faktörleri

Çıban kimlerde sık görülür?

Çıban çıkarmış olan biri ile yakın temas içinde olmak sizde de çıban çıkma riskini çok yükseltir. Bu durum dışında aşağıdaki faktörler de çıban çıkma riskini arttırır:

– Kötü hijyen
– Diyabet
– Zayıf bir bağışıklık sistemi
– Dermatit
– Böbrek hastalığı
– Karaciğer hastalığı
– Cildi tıraş etme şekli, tıraş bıçağı türü ve cildin nemlilik oranı

Çıban belirtileri:
Çıban diğer cilt sorunlarından kolayca ayırt edilebilmektedir.

En belirgin çıban belirtisi cilt altındaki kırmızı ve tahriş olmuş bir yumru oluşmasıdır. Dokunmamanıza rağmen ağrı çekmenize neden olabilir. Genelde yaklaşık olarak bir mercimek tanesi boyutundadır. İçi çokça irin ile doludur ve üstüne parmağınızı koyduğunuzda içindeki irini hissedersiniz. Çıbanın etrafında şişkinlik görebilirsiniz.
Bunlar dışında aşağıda okuyacağınız belirtilerle de karşılaşabilirsiniz:

– Sürekli kaşınması
– Bedensel ağrı ve yorgunluk
– O bölgede ateş
– O bölgedeki cilt üzerinde kabuk oluşumu veya su toplama

Çıbanın ve içinde biriken irinin oluşumu genelde 1 gün içersinde gerçekleşir ve çıban bu günün sonunda tam bir şekilde olgunlaşmış olabilir.

Çıban nasıl anlaşılır: Çıbanın tanısı nasıl konur?

Doktorlar genellikle çıbanı göz muayenesi ile teşhis edebilir. İrin örnek de laboratuar analiz için alınabilir.
Çıbanın ne zamandan beri var olduğunu bilmek önemlidir. Eğer iki haftadan daha uzun süren bir çıban var ise mutlaka doktorunuza bu durumu söylemelisiniz. Ayrıca belirtilerini ve ortaya çıkışını da detaylı bir şekilde dile getirmelisiniz.
Sıkça çıban çıktığını gözlemlemek diyabet ve benzeri diğer sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Doktorunuzdan idrar tahlili ya da genel sağlık kontrolü yaptırmak için kan tahlili yapmasını isteyebilirsiniz.

Çıban tedavisi:

Çıban için birkaç olası tedavi vardır. Bu rahatsızlık göz ya da omurga üzerinde ise doktora görünmekte fayda vardır. Çünkü buralardaki çıbanlar daha ciddi sorunlara neden olabilir.

Çıban nasıl kurutulur?

Çıban için hangi ilaç kullanılır:

Bazen antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyulabilir. Antibiyotiklerin vücuda zararlı olduğu bilinse de bazı durumlardaki çıbanlarda kullanılması zorunludur.
Ağrı kesiciler de gerektiğin zamanlarda kullanılabilir. Normalde reçetesiz olarak alınabilen ağrı kesici ilaçlar yeterlidir.
Anti-bakteriyel sabun kullanımı çok önemlidir. Bu tip mikrop ve bakteri önleyici sabunlar ile bakterilerin yaşama ortamı bozulur ve üreyemedikleri için zaman içinde çıban söner ve irin dağıtılarak çıban yok edilir.

Çıban ameliyatı

Bazı derin veya geniş çıbanlara cerrahi tedavi gerekir. Çıban, bistüri veya iğne ile delinerek içindeki irini alınır. Sonrasında işe derinin kendine gelebilmesinin sağlanacağı maddeler o bölgeye sürülerek oluşan ameliyat yarasının iyileşmesi beklenir. Bu işlem genellikle kritik yerlerde çıkan çıbanlara uygulanır (omurga üzerinden ya da ensede çıkan çıbanlar örnek olarak verilebilir.).
Asla kendiniz çıbanın irinini almaya çalışmamalısınız. Çıbanın içindeki irin vücuda zararlı atık maddeler ve bakteriler içerir. Bu durumda patlattığınızda çıkan irin enfeksiyon kapmanıza neden olabilir. Ayrıca irinin kana karışması da vücut sağlığı için çok zararlı bir durumdur. Bu yüzden asla kendiniz çıbanı patlatmayı denememelisiniz.

Evde yapılması gereken işlemler ve uyulması gereken bakım kuralları

Çektiğiniz acıyı ve enfeksiyon yayılma riskini azaltmak için:

– Temiz ve nemli bir bezi gün içinde birkaç kez yenisiyle değiştirerek çıbanın üzerine yerleştirin. Her bezde yerleştirdikten sonra 15 dakika bekleyin. Bu daha hızlı steriliz olmasına yardımcı olacaktır.
– Cildinizi temiz tutmak için anti-bakteriyel sabun kullanın.
– Ameliyat geçirdiyseniz sargı bezini mutlaka sık sık değiştirin.
– Çıbana dokunduktan sonra ellerini bol sabun ile mutlaka yıkayın.

Çıban için görülebilecek uzun vadeli tepkiler

Bir çıban genellikle medikal tedaviye iyi yanıt verir. Bazı durumlarda ise tıbbi müdahale ile iyileşmesi mümkün olmayabilir. Bu durumlarda mutlaka doktorunuzun sunduğu alternatif çözümdeki adımları harfi harfine izlemelisiniz.
İlk enfeksiyon gelecekte tekrarlayan enfeksiyonların nedeni olabilir. Bu durumda mutlaka doktorunuzdan tıbbi yardım isteyin. Çünkü sık sık tekrar eden çıbanlar daha büyük bir sağlık sorunun belirtisi olabilir.

Çıban nasıl önlenir?

Uygun hijyen koşullarının sağlanması, çıban çıkması riskini oldukça azaltır. Çıban genelde stresten oluşsa da sonuç olarak oluşumunu sağlayan etkenler bakterilerdir. Bu bakterilerin yaşam alanlarının kısıtlanması durumunda çıban oluşumunun önüne geçilebilir. Fakat tabii ki bunun için bir çok hijyen koşulunun mutlaka sağlanmış olması gerekmektedir.

Hijyen koşullarını başlıca söyle sıralayabiliriz:

– Yemeklerden önce ve tuvalet kullanımından sonra eller mutlaka yıkanmalıdır.
– Duş alırken anti-bakteriyel duş jelleri kullanarak bakterilere karşı vücudunuzu koruyabilirsiniz.
– Çıban çıkan kişilerle yakın temastan ne olursa olsun kaçının. Elle temas halinde ise ellerinizi sıcak su ve bol sabunla yıkayın.
– Giysilerinizi, çarşaflarınızı ve havlularınız düzenli olarak sıcak suda yıkayın.

Eğer her şeyi yapmanıza rağmen bu hastalıktan kurtulamıyorsanız mutlaka doktorunuza gözükmelisiniz. Genelde çıbanlar nedensiz çıkıyor ise mutlaka çok daha ciddi sağlık sorunlarının habercileri olarak anılır.

Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da en önemli şeylerden biri doktora başvurmaktır ve sorunların açıkça anlatılmasıdır. Açıkça anlatılan sorunlar sayesinde bu hastalık da çok daha rahat bir şekilde çözüme kavuşabiliyor. Sadece çıban neyse ama bu çıbanın başka ciddi bir sağlık sorununu etkileyip etkilemediği de meçhul olduğu için önceden doktora başvurmakta mutlaka fayda vardır. Eğer bir hastalık varsa onun erken teşhisi belki de hayat bile kurtarabilir.

Yorumlara Kapalı