Çıban Nasıl Geçer: Çıbana Bitkisel Çözüm

Cilt Hastalıkları kategorisine 20 Aralık, 2015 tarihinde eklendi, 3.003 defa okundu

Çıban Nasıl Geçer: Çıbana Bitkisel Çözüm

çıban için bitkisel çözüm

çıbana bitkisel çözüm

Çıban neden çıkar?

Çıban, saç folikülü içinde derin bakteriyel bir enfeksiyon olduğunda oluşan cilt sorunudur. Çıban küçük, kırmızı ve ağrılı bir nodül ile başlar ve yavaş yavaş boyutu artar. Bazı durumlarda çok ağrılı olabilir ve bazen de çıbana ateş eşlik edebilir. Çıban ilk belirti verdiğinde ev tedavileri uygulanabilir. Ağrı ve rahatsızlık hissini azaltan bu b bitkisel ve doğal çözümler iyileşme sürecini de hızlandırır. Ayrıca bakteri ve enfeksiyon nedeni ile şişmiş bölgelerin yumuşamasını sağlar.

Çıbana ne iyi gelir: Çıban için bitkisel çözüm

1. Hint leylağı (Neem)

Hint leylağı diğer adıyla neem yaprağı; antiseptik, anti-mikrobiyal ve anti-bakteriyel özellikleri ile birçok türdeki deri enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır.
– Bir avuç neem yaprağında bir hamur elde etmek için yapraklar ezilir. Hamur etkilenen alan üzerine uygulanır.
– Neem yaprağı suya konarak kaynatılır. Suyun 3’te 1’inin buharlaşması beklenir. Soğuması beklendikten sonra bu su etkilenen bölgelere uygulanır.

2. Çörek otu

Çörek otu da deri enfeksiyonları için kullanılan en popüler doğal tedavilerden biridir. Tıbbi özellikleri ile çörek otu çıbanın neden olduğu ağrıyı azaltır.
– Çörek otu bir hamur elde etmek için ezilir. Bu hamur etkilenen alan üzerine uygulanır.
– Çörek otu yağı su içerisinde kaynatılarak elde edilen su cilde de uygulanabilir.
– Yarım çay kaşığı çörek otu yağı sıcak veya soğuk içeceklere eklenerek de tüketilebilir. Karışım günde birkaç kez içilebilir.

3. Ekmek lapası

Ekmek lapası çıban tedavisinde oldukça yararlıdır. Bir parça ekmek alınır ve ılık süt veya ılık suyla ıslatılır. Birkaç dakika bekletildikten sonra etkilenen alana uygulanır. Bu çıbandan kaynaklanan inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. İşlem tamamen iyileşene kadar iki kez yapılır.

4. Çay ağacı yağı çıban tedavisi

Çay ağacı yağının da antifungal, antibakteriyel ve antiseptik özellikleri vardır. Çay ağacı yağının düzenli kullanımı iyileşme sürecini hızlandırır ve çıbandan kaynaklanan rahatsızlık hissini yatıştırır.
– Temiz bir pamuk yardımı ile çay ağacı yağı doğrudan çıban üzerine uygulanır.
– Günde beş ya da altı kere işlem tekrarlanabilir.

5. Zerdeçal

Zerdeçal doğal bir kan temizleyicidir. Aynı zamanda çıban tedavisinde de çok yardımcı olur. Anti-enflamatuar özellikleri vardır.
– Bir bardak ılık su veya süte bir çay kaşığı zerdeçal tozu ilave edilir. Bu bitkisel karışım, dört ya da beş gün boyunca günde 3 kez içilir.
– Ayrıca, eşit miktarda taze zencefil ve zerdeçal karıştırılarak bir hamur haline getirilebilir. Bu hamur etkilenen alan üzerine uygulanır ve bir bezle kapatılarak 15 dakika ciltte bekletilir. Ardından cilt durulanabilir.

6. Çıbana soğan sarmak

Soğan içerdiği antiseptik kimyasallar ile çıban tedavisi için etkili bir antimikrobiyal çözümdür.
– Soğan kalın dilimler halinde kesilir. Çıbanın üzerine uygulanır ve üzeri bir bezle sarılır.
– İşlem günde 3 ya da 4 kez uygulanabilir.

7. Çıbana sarımsak sürmek

Sarımsak da çıban tedavisi için kullanılabilir.
– 2 ya da 3 diş taze sarımsak ezilerek hamur haline getirilir ve çıban üzerine uygulanır.
– Birkaç diş sarımsak en az 10-15 dakika su da kaynatılır. Bu su soğuduktan sonra bir pamuk yardımı ile çıban üzerine uygulanır.
– 2 ila 3 diş çiğ sarımsak gün içinde tüketilebilir.

8. Süt

Süt iyileşme sürecini hızlandırırken aynı zamanda olası ağrıları da azaltır.
– Bir bardak süt ısıtılır ve içerisine üç çay kaşığı tuz eklenerek karıştırılır. İçerisine biraz un veya karışım kalınlaşmasına yardımcı olacak ufalanmış ekmek parçaları eklenir. Elde edilen karışım etkilenen alana uygulanır. İşlem günde birkaç kez tekrarlanır.

Çıbana lokum sarmak da halk arasında sık olarak kullanılan bir yöntemdir. Lokum etkilenen alana uygulanır. üzeri bezle sarılır. Birkaç saat bekletilir. Daha sonra alan su ile durulanır.

Çıbana hangi antibiyotik iyi gelir?

Çıban için antibiyotik tedavisi de uygulanabilir. Antibiyotik tedavisi için mutlaka doktora danışılmalıdır. Çıbana iyi gelen merhemler de kullanılabilir.

Yorum Yaz