Çatlamış Ellere Ne İyi Gelir: Çatlayan Eller İçin Bitkisel Çözümler

Cilt Bakımı kategorisine 20 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 1.189 defa okundu

Çatlamış Ellere Ne İyi Gelir: Çatlayan Eller İçin Bitkisel Çözümler

çatlayan eller için bitkisel çözümler

çatlayan eller için bitkisel çözümler

El çatlaması için ne yapılmalı?

El üzerinde oluşan çatlaklar kaşıntıya neden olurken oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bazı durumlarda çatlaklar çok derinleştiğinde ağrıya da neden olabilir. Kuruyan ciltte ölü derilerin atılamaması ve yeterli sebumun üretilememesi çatlakların daha da derinleşmesine neden olabilir. Bazı doğal yöntemler el çatlaklarını gidermek için kullanılabilir. Ancak egzama gibi ciddi sağlık sorunlarında mutlaka doktora danışılmalıdır.

El çatlaması nasıl anlaşılır:

El çatlaması deride çatlamalara neden olur. Kızarıklık ve ciltte sertleşme de görülür. Cilt nemini kaybettiğinde çatlaklar daha da derinleşir.

– Ellere badem maskesi nasıl yapılır?

Badem maskesini yapmak için öncelikle badem parçaları öğütülmelidir. Badem yağı da kullanılabilir. Badem tozu ya da yağı süt ile karıştırarak krem kıvamına getirilir. İçerisinde 1 adet yumurta sarısı eklenir ve hamur haline getirilir. Karışım yavaşça ellere uygulanır. Her iki ele yedirilen karışımın cilt tarafından kendi kendine emilmesi beklenir.

– El çatlaklarına bitkisel yağlar:

El çatlakları için yatmadan önce ılık yağ masajı önerilir. 1 çay kaşığı badem yağı ve 1 tatlı kaşığı zeytin yağı karıştırılır. İçerisine papatya, lavanta ve benzoin içeren uçucu yağlar da eklenebilir. Mümkünse E vitamini kapsülü de eklenerek iyice karıştırılır. Bu karışım oda sıcaklığında saklanabilir. Geceleri yatmadan önce karışım ile ellere masaj yapılır. Özellikle tırnaklara ve derideki çatlak bölgelere yağ iyice yedirilir. Aşırı yağ bir havlu yardımı ile alınır ve geri kalan yağı cildin emmesi beklenir. Bu uygulamadan sonra istenirse pamuklu bir eldiven giyilebilir. Pamuklu eldiven yağın cilt tarafından daha kolay emilmesine yardımcı olur.

– Yulaf ezmesi uygulaması

Cilt el ve tırnak çevresinde pürüzlü bir tabaka oluşturan ölü deriler yulaf ezmesi ile vücuttan atılabilir. 1 fincan yulaf ezmesi iyice ezildikten sonra bir kaseye alınır. Eller kasenin içine yerleştirilir ve yulaf ezmesi püresi ile iyice ovulur. Daha sonra durulanır ve kağıt bir havluyla yavaşça kurulanır. Yulaf ezmesi cildin kurumasına yol açabilir. Bu nedenle uygulama ardından ellere nemlendirici bir krem uygulanabilir.

– Manikür uygulaması

El çatlaklarını gidermek için manikür uygulaması da yapılabilir. Sığ bir tabağa 1 bardak ılık su konulur. Kullanılan herhangi bir vücut yağından 1 tatlı kaşığı kadar suya eklenir. 10 ila 15 dakika boyunca eller bu suda bekletilir. Uygulamanın ardından eller durulanır ve yumuşak bir havlu ile kurulanır. Nemlendirici losyon ile cilt nemlendirilir.
El çatlaklarının farklı nedenleri olabilir. Alerjenler, aşırı yıkama veya kalıtsal özellikler ellerde çatlak ve kızarıklık oluşmasını tetikleyebilir. Kullanılan bazı maddeler de çatlamaya neden olabilir. Dikkat edilmesi gereken durumlar şunlardır:
– Bulaşık yıkama sırasında lastik eldiven giyilmeli
– Alkol bazlı temizlik malzemeleri çıplak elle kullanılmamalı
– Güneşin zararlı ışınlarından kaçınılmalı
– Eller sık sık nemlendiriciler ile nemlendirilmeli
– Sulandırılmış da olsa çamaşır suyuna temas edilmemeli

El çatlaklarına evde çözüm:

El çatlaklarına bepanten ve benzeri kremler sürülebilir.

Tıbbi tedaviler nelerdir?

El çatlakları zaman zaman kaşıntıya neden olurken cildin daha çok kurumasına sebebiyet verir. Çok ağrı veren ve sertleşen cilt ile karşılaşıldığında mutlaka doktora başvurulmalıdır. Doktor bazı merhem ve losyonları önerebilir. Kortikosteroid krem ve merhemler ilk tedavi seçeneğidir. Bu ilaçlar genellikle şişliği, kızarıklığı azaltır ve cildi nemlendirir. Bazen, topikal antibiyotikler de tedavide yer alabilir. Ciltte kanamalar varsa stafilokok bakteriler tarafından enfekte olunabilir. Enfeksiyon durumlarında oral ilaçlara da başvurulacaktır. Steroidlerin yanı sıra, derin çatlaklar için dyshidrosis içeren peeling uygulamaları da tercih edilebilir. Tedavi sırasında krem ve ilaçlar günde 1 ya da 2 kez uygulanır. Birkaç hafta içinde ya da en geç 1 ayda ellerdeki çatlaklarda gözle görülür bir azalma olur.

Yorum Yaz