Burun Tıkanıklığını Açmak İçin Ne Yapılmalı: Bitkisel Çözüm Yolları

Burun ve Boğaz Hastalıkları kategorisine 18 Ağustos, 2015 tarihinde eklendi, 487 defa okundu

Burun Tıkanıklığına Bitkisel Çözüm Yolları

burun tıkanıklığına ne iyi gelir

burun tıkanıklığına ne iyi gelir

Burun tıkanıklığı genellikle nezle, grip ya da herhangi bir sinüs enfeksiyonu sonucunda oluşur. Burun tıkanıklığı nefes almayı zorlaştırır. Bazı ilaç tedavileri kullanılsa da burun tıkanıklığına bitkisel ve doğal çözümler de uygulanabilir. Hatta internette burun tıkanıklığına bitkisel çözüm manasında doğru dürüst şeyler olabildiği gibi insan sağlığına zararlı olabilecek saçma sapan kür tarifleri de mevcut. Ekşi sözlük gibi sitelerde bu tariflerin her türlüsü yer alıyor. O nedenle sizlerin hem sağlığını riske atmayacak hem de burun tıkanıklığını açan etkili çözümler içerisinde en işe yarayanları sizler için derledik.

Burun tıkanıklığından kurtulmak için bitkisel çözümler

1. Fesleğen:

Tıkalı burun için en etkili çözüm fesleğen yapraklarıdır. Her sabah kahvaltıdan önce ve gece yatmadan önce 3 ya da 4 fesleğen yaprağı çiğnenebilir. Fesleğen yaprağı su içerisinde demlenerek çay şeklinde de tüketilebilir.

2. Sıcak çorba:

Burun tıkanıklığına hızlı bir çözüm olarak sıcak çorba da içilebilir. Özellikle karışık sebze, mercimek ya da tavuk çorbası her gün 2 ya da 3 kez tüketilmelidir.

3. Aroma:

Burun tıkanıklığı için bazı aromalar da işe yaramaktadır. Genellikle okaliptüs yağı önerilir. Mendil üzerine biraz okaliptüs yağı damlatılır ve
arada bir bu koku teneffüs edilir.

4. Bitkisel çay tüketmek:

Papatya ve böğürtlen çayı gibi bitkisel çaylar tıkanmış burun kanallarının açılmasına yardımcı olabilir. Nane çayı da tüketilebilir. Ayrıca şiddetli burun tıkanıklarında zencefil ve biberiye yapraklarından yapılan çay tavsiye edilir.

5. Bal:

2 çay kaşığı bal sıcak suya eklenerek her gün tüketilebilir. Su yerine süt ile de içilebilir.

6. Elma sirkesi:

Tıkalı burun için 2 çay kaşığı elma sirkesi her gün yaklaşık 3 ya da 4 kez sıcak suyla tüketilebilir. Sinüslerin açılması için elma sirkesinin düzenli tüketilmesi önerilir.

7. Zencefil:

Bir bardak ılık su ile birlikte taze rendelenmiş zencefil de tüketilebilir. Zencefil, limon ve bal birlikte karıştırılarak gün içinde çay şeklinde içilebilir.

8. Hardal yağı:

Hardal yağı doğrudan burun kanallarına uygulanabilir. Bu işlem burun kanallarının açılmasını sağlarken var olan mukusu dağıtmaya yardımcı olur.

9. Okaliptüs yağı:

Burun tıkanıklığını hafifletmek için okaliptüs yağı kokusu da oldukça etkilidir. Banyo suyuna 2 ya da 3 damla yağ eklenebilir.

10. Limon:

2 yemek kaşığı limon suyu çeyrek çay kaşığı karabiber tozu ile karıştırılarak tüketilebilir.

Burun tıkanıklığını gidermek için ne yapılmalıdır?

– Sigara içilmemelidir. Sigara dumanının olduğu ortamlarda dahi bulunulmaması gerekir.
– Tıkanıklığa müdahale etmek için burun spreyleri kullanılabilir. Ancak 4 günde fazla süre kullanılmamalıdır. Bağımlılık yapabilir.
– Bol bol çorba ve diğer sıvılar tüketilmelidir.
– Kafeinli ve gazlı içeceklerden kaçınılması gerekir.
– Bitkisel ve aromalı çaylar içilebilir.
– Bol bol C vitamini içeren besinler tüketilmelidir.

Diğer tedaviler

– Burun tıkanıklığını gidermek için tuzlu su ile burun yıkama işlemi yapılabilir. 1 fincan suya yarım çay kaşığı tuz koymak yeterli olacaktır. Bu karışım ile burun kanalları yıkanabilir. Aynı şekilde bu karışım ile derinlemesine bir gargara yapılması da oldukça işe yarayacaktır. Tuzlu su sinüslerin açılmasını sağlarken aynı zamanda solunum yollarında bulunan bakterilerin de ölmesine yardımcı olur.
– Sıcak havlu ile kompres de yapılabilir. Isıtılan havlu yüz ve özellikle burun bölgesine uygulanabilir. Günde 3 ya da 5 kez uygulanması önerilir. Havlu bir süre burun bölgesinde bekletilmelidir. İçeride buhar oluşması ile birlikte mukus çözülecek ve hava kanalları açılacaktır.
– Burun tıkanıklığı eğer sinüzit nedeni ile yaşanıyorsa kesinlikle biberiye yağı kullanılmalıdır. Taze biberiye yağı sıcak suya eklenerek buhar uygulaması yapılabilir. Biberiye çay şeklinde tüketilebileceği gibi sadece teneffüs edilerek de kullanılabilir.
Burun tıkanıklığı başka bir hastalığın belirtisidir. Genellikle soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıklarda ortaya çıkar. Ancak nedeni sinüzit ve alerji de olabilir. Eğer rahatsız edici düzeyde ise ve geçmiyorsa altta yatan hastalık için doktora danışılması önerilir.

Yorum Yaz