Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır: Burun Tıkanıklığına Evde Çözüm

Burun ve Boğaz Hastalıkları kategorisine 3 Şubat, 2016 tarihinde eklendi, 679 defa okundu

Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır: Burun Tıkanıklığına Evde Çözüm

burun tıkanıklığına evde çözüm

burun tıkanıklığına evde çözüm

Burun tıkanıklığı neden olur?

Burun tıkanıklığı solunum yolları enfeksiyonlarında görülen bir belirtidir. Genizlerdeki kanallarda bulunan mukus üretiminden sorumlu hücrelerin işlevinin artması ile biriken yoğun mukus sıvısı kanalları tıkamaktadır. Bu durum burun tıkanıklığı olarak adlandırılır. Bu durumun oluşmasına neden olabilecek bazı faktörler bulunmaktadır.

Burun tıkanıklığı nedenleri:
– Soğuk algınlığı
– Grip
– Zatürre
– Diğer solunum yolları enfeksiyonları
– Alerji türleri
Bu sağlık sorununun hemen tedavi edilmesi çok önemlidir. Yoksa burun tıkanıklığının şiddetlenmesi ile çeşitli kulak enfeksiyonları ve huzursuz uyku sendromu gibi diğer sorunlar ortaya çıkabilir. Burun tıkanıklığı için birçok tıbbi ilaç bulunmaktadır. Bunlardan en çok kullanılanlarından bir tanesi de burun spreyidir. Ancak günümüzde spreylerin birçok zararlı etkisi görülmektedir. Bu spreyler içerdikleri bileşenler ile burundaki kılcal damarların genişlemesine neden olur. Genişleyen damarlar sayesinde mukus üretimi azalır. Aynı zamanda mukus çözücü bileşenleri ile de mukusun çözülmesine ve burun yollarının açılmasına yardımcı olur. Ancak sürekli kullanılan sprey burun damarlarında anomali olmasına neden olur. Sprey ile genişleyen damarlar sonrasında tekrar büzüşür. Bu işlem sürekli olduğunda büzüşme azalır ve damarlar geniş kalmaya başlar. Bu da kılcal damar yaralanmaları ve kronik burun kanamalarına neden olur. Genişleyen damarlar bir süre sonra burun yollarının tıkanmasına neden olabilir. Bu durumda spreyler ters etki yaratır. Çünkü spreylerin sadece genişletme etkisi yoktur. Burun damarlarını rahatlatma ve genişliğini dengeye sokma etkisi bulunmaktadır. Bu yüzden damarların genişlemesi nedeniyle tıkanan burun yine sprey kullanılarak açılmaktadır. Dolayısıyla burun spreyi zorunluluk haline gelmektedir. Zaman geçtikçe burun damarları daha çok genişlemekte ve spreyin kullanım sıklığı arttırılması gerekmektedir. Sonunda sprey olmadan yaşanamaz hale gelir. Bu yüzden tıbbi ilaçlar yerine bitkisel ilaçların kullanılması yan etkisi olmayan en sağlıklı tedavi yöntemleridir. Burun tıkanıklığı için uygulanabilecek en iyi 8 doğal tedavi şu şekilde sıralanabilir:

Burun tıkanıklığı nasıl açılır: Burun tıkanıklığına bitkisel tedavi

1. Burun tıkanıklığına sarımsak

Sarımsağın kendisinin ve suyunun burun tıkanıklığının azaltılmasında etkili olduğu kanıtlanmıştır.
– Gün içerisinde yemeklerle beraber ya da tek başına taze sarımsak dişlerinin tüketilmesi burun tıkanıklığının giderilmesi için etkili olacaktır.
– Alternatif olarak, bir bardak suyun içine 2-3 diş sarımsak eklenir ve su kaynatılır. Ardından yarım çay kaşığı zerdeçal tozu da karışımın içine eklenir. Burun tıkanıklığı geçene kadar düzenli olarak her gün bir bardak içmeye devam edilir.

2. Elma sirkesi burun tıkanıklığı tedavisi

Elma sirkesi mukus çözücü özelliği ile burun tıkanıklığının tedavisinde kullanılabilmektedir.
– Burun tıkanıklığı gözlemlenmesi durumunda, iki çorba kaşığı elma sirkesi ve bir çay kaşığı bal bir bardak ılık suyun içine dökülerek iyice karıştırılır.
– Bu karışım, burun tıkanıklığı geçene kadar günde iki ya da üç kere tüketilmelidir.

3. Burun tıkanıklığı buhar banyosu

Buhar solunumu olarak da bilinen inhalasyon tedavisi, burun tıkanıklığı sorununa anında yardım edebilen bir özelliğe sahiptir. Bu terapi mukus birikiminin hızlıca yok olmasını sağlar ve burun yollarını açar. Ancak burun tıkanıklığına neden olan faktör için bir çözüm teşkil etmez. Bu yüzden kalıcı değil yüzeysel bir çözüm olarak nitelendirilmektedir. Genellikle nefes almakta ciddi anlamda güçlük çektiren burun tıkanıklıklarında uygulanan bir tedavidir.
– Bir çorba kaşığı ezilmiş carom tohumları (ajwain) kaynar suyun içerisine eklenir.
– Bu karışım kaynarken çıkan buharı nefes ile burunlardan içeri çekilir. Ancak bu yaparken dikkat etmek gerekmektedir. Yüzün buhara çok yaklaştırılması halinde yüzen ciddi yanıklar oluşabilir.
– Bu işlem günde iki kez tekrarlanmalıdır.
Ayrıca kaynar suya birkaç damla nane esansı eklenerek ve buharın içe çekilmesi çok daha etkili olacaktır. Ancak bu şekilde uygulanan tedavi günde bir kez yapılmalıdır.

4. Serum solüsyonu

Serum, bir tıbbi torba içerisinde vücuda gerekli mineral ve en önemlisi tuz verilmesi için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Serumun torbasının içinde bulunan serum solüsyonu içerisinde bol miktarda tuz içerir. İçerisindeki fazladan bulunan birkaç mineral dışında genel olarak tuzlu su olarak da adlandırılabilir. Bu solüsyonun tuzlu olması ve bu şekilde mukus çözmesi nedeni ile burun tıkanıklığı tedavisinde de kullanılması mümkündür.
– Bir çay kaşığı normal tuz iki bardak sıcak saf suyun içine dökülerek iyice karıştırılır.
– Küçük bir bardak yardımıyla karışım baş arkaya eğilerek burun deliklerinden içeri dökülür. Göze gelmemesi için çok dikkat edilmelidir. Bu yüzden başkalarından yardım alınarak uygulanması tavsiye edilir.
– Karışım mukus sıvısının çözünmesini sağlayarak burun tıkanıklığının giderilmesine yardımcı olabilir.

5. Burun tıkanıklığı okaliptüs yağı uygulaması

Okaliptüs yağı, burun tıkanıklığı olanlar için oldukça faydalı bir yağdır.
– Temiz bir mendile bir damla veya iki damla okaliptüs esans yağı damlatılır ve bu okaliptüs yağı kokulu mendil ile düzenli aralıklar nefes tazelemesi yapılır.
– Derin uykularda da kullanabilmek için bu yağdan birkaç damla yastığa da dökülebilir. Bu sayede gece boyunca okaliptüs tedavisi uygulanmış olur.

6. Burun tıkanıklığına sıcak su

Burun tıkanıklığı durumunda bölgedeki mukus birikimin çözülmesi için sıcaklık artışı etkili olacaktır. Bunun için ideal yöntem sıcak duş almaktır.
– Tıkalı burun kanallarını açmak için nemlendirici makina kullanılması sorunun çözülmesine yardımcı olacaktır.
– Bunun dışında makine kullanmıyorsanız sıcak duş da etkili olacaktır. Tedavinin mantığı sıcak su ile oluşan buharın burun ile teneffüs edilmesidir. Solunan buhar mukus birikiminin çözünmesine burun kanallarının açılmasına yardımcı olacaktır.
– Alternatif olarak, temiz bir havlu sıcak bir suyun içerisinde ıslatılır ve burun çevresine temas ettirilir. Sıcak suyla ıslatılan havlu elmacık kemikleri, burun köprü kemiği ve burun delikler etrafına yerleştirilerek 15 dakika kadar beklenir. Bu yöntem ile burun kanallarında biriken mukusun çözünmesi sağlanmaktadır.

7. Burun tıkanıklığı için bitki çayı

Sıcak bitki çayları içmek burun tıkanıklığı için çözüm teşkil edebilir. Sıcak olarak içilen bitki çayları hem antiseptik özellikleri ile hem de sıcak olmaları sayesinde burundaki birikmiş mukusu çözerek burun kanallarını tamamen açabilir. Aynı zamanda bu bitkisel çaylar vücudunuzun içinde bulunan toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olacaktır. Yani, bitkisel çay tüketerek hem burun tıkanıklığından kurtulabilir hem de burun tıkanıklığına neden olan faktörü de yok edebilirsiniz.

8. Çemen otu tohumu

Çemen otu tohumu burun tıkanıklığı tedavisi için çok etkili bir doğal maddedir. Burundaki mukus birikimini çözer ve burun tıkanıklığını ortadan kaldırır.
– Bir çay kaşığı çemen tohumu bir bardak suyun içine ilave edilerek iyice karıştırılır.
– Karışım kaynatılır ve yavaş yavaş yudumlayarak tüketilir.
– Bu tedavi, sorunun tamamı ile çözülmesi için 2 3 gün boyunca günde iki kez tekrarlanır. Eğer herhangi bir tedavi sırasında beklenmeyen yan etkiler görüldüyse hemen doktora başvurulmalıdır.

Yorum Yaz