Burun Kuruluğu Nasıl Geçer: Burun Kuruluğuna Bitkisel Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 20 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 2.245 defa okundu

Burun Kuruluğu Nasıl Geçer: Burun Kuruluğuna Bitkisel Çözüm

burun kuruluğuna bitkisel çözüm

burun kuruluğuna bitkisel çözüm

Burun kuruluğu neden olur?

Burun kuruluğu soğuk hava gibi çevresel faktörler nedeni ile oluşurken solunum hastalıklar ve sıvı kaybı nedeni ile de oluşabilir. Burun kanallarında oluşan kuruluk için eski çağlardan beri kullanılan en geçerli bitkisel çözüm susam yağıdır. Özellikle Hindistan’da kullanılan susam yağının bilimsek açıdan da nazal kuruluğa iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Burun kuruluğuna ne iyi gelir: Burun kuruluğuna bitkisel çözümler:

– Burun kuruluğuna susam yağı

Susam yağı yemeklerde ve salatada kullanılarak lezzet katmak için kullanılır. Aynı zamanda ağız kokusunun oluşmasını engeller. Susam yağı esansiyel yağ olarak masaj için de yaygın olarak kullanılmaktadır.

– Burun kuruluğu nedenleri:

Nazal kuruluk genellikle kuru havalar sonrasında oluşur ve burun kanamalarına neden olabilir. Örneğin, evin dışında havada nem oranı düşükse özellikle kış aylarında evin sıcak olması nedeni ile burun mukozası kuruyabilir. Kuruyan burun kanallarında burun kanamasının yanı sıra rinit veya nazal mukoza iltihabı oluşabilir. Bu durumun başlıca belirtileri arasında burun tıkanıklığı, burun akıntısı, öksürme ve hapşırma gibi belirtiler vardır. Belirtiler genel olarak alerjik belirtilere benzer.

– Burun kuruluğuna tuzlu su:

Nazal kuruluğu gidermek için fizyolojik serum ve saf susam yağı kullanılabilir. Tuzlu su uygulaması vücutta tuz konsantrasyonunu sağlarken hücrelerin sodyum klorür ihtiyacının da karşılanmasını sağlar. Tuzlu su burun kanallarını nemlendirmede etkili iken susam yağı da aynı ölçüde etkilidir.
Nazala Kuruluk için Burun Spreyleri
Burun mukoz membranları ile kaplı olan iki kanaldan oluşur. Bu kanallar oldukça hassas bir cilt yapısına sahiptir. Özellikle sıcak havalarda burun iç yapısı yapışkan bir madde ile kaplanır ve toz, kir, virüs ve diğer partiküllerin ciğere inmesi engellenir. Burun içinde bulunan küçük kıllar mukus salgılanmasına yardımcı olur. Bazı durumlarda burnun içindeki yapının nemli kalmaması ve kuruması rahatsızlık hissi verirken; kaşıntı ve burun kanamalarına da neden olabilir. Ayrıca burun kanallarının fazla kuruması tahrişe neden olmakta ve burun bölgesine temas halinde acı verebilmektedir.

– Tıbbi burun spreyleri türleri nelerdir?

Tıbbi burun spreyleri nazal semptomları tedavi etmede sık sık kullanılmaktadır. Özellikle antihistaminikler burun drenajını engellerken hapşırma ve öksürük gibi alerjik reaksiyonları da hafifletir. Burun spreyleri özellikle polen alerjisinde kullanılır. Dekonjestan içeren burun spreyleri ise soğuk algınlığı, alerji ve diğer durumlarda kullanılabilirken burun içindeki kan damarlarındaki şişmeyi azaltmaya yardımcı olur. Şişme azaldığında daha rahat nefes alınabilir.

– Burun kuruluğu için sprey:

Serum fizyolojik burun spreyi, aslında steril tuzlu sudur. Mukusun kabuklaşmasına yardımcı olarak burun içi mukozasının kurumasına engel olur. Bu tür spreyler toz, küf ve diğer parçacıklar gibi alerjenlere karşı bağışıklık sisteminin yarattığı alerjik reaksiyonları da hafifletir. Kuruluğu gidermeye yardımcı olan fizyolojik serum tahrişi azaltırken burun kanaması riskini de düşürür. Amerikan Akademisine göre kulak burun boğaz ve burunda oluşan kuruluk için tuzlu su ya da fizyolojik serum rahatlıkla kullanılabilir. Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.

– Burun kuruluğu nasıl önlenir?

Burun kanallarında oluşan kuruma bir belirti göstermediği için genellikle fark edilmez. Burun kanaması ya da acıma gibi belirtiler kuruluk oluştuktan sonra ortaya çıkar. Özellikle seyahat sırasında kullanılan klima veya ısıtma sistemleri nazal kuruluğa neden olabilir. Bu nedenle mümkünse bu sistemler kullanılmamalıdır. Burun içerisinde kuruma varsa bazı spreyler kullanılabilir. Ancak çoğu sprey belli bir süre için kullanılmalıdır. Burun içinde rahatlık ve ferahlık yaratan spreyler kolay nefes alınmasını sağlarken alışkanlık yapabilir. Sık kullanımda vücut kendi kendine nem üretmeyi unutur ve sprey kullanımı sürekli hale gelir. Hızlı bir şekilde rahatlama sağlayan burun spreyleri özellikle 4 günden fazla kullanılmamalıdır.

Yorum Yaz