Burun Kanaması Neden Olur: Baş Ağrısı Ve Burun Kanaması Sebepleri

Beyin ve Sinir Sistemi Hastalıkları kategorisine 4 Haziran, 2016 tarihinde eklendi, 4.704 defa okundu

Burun Kanaması Neden Olur: Baş Ağrısı Ve Burun Kanaması Sebepleri

baş ağrısı ve burun kanaması sebepleri

baş ağrısı ve burun kanaması sebepleri

Burun kanamasının sebepleri:

Baş ağrısı, baş bir tarafında ya da her iki tarafında ağrı ve rahatsızlığa neden olan bir durumdur. Baş ağrısı, çene, omuz ve boyun gibi vücudun diğer alanlarında da gerginliği neden olabilir. Baş ağrısı ve karşılaştığınız ağrı türü yerine göre farklılık göstermektedir. Örneğin, migren baş ağrısı başın bir tarafında meydana gelirken aynı zamanda mide bulantısı ve kusma gibi belirtilere de neden olabilir. Ancak, gerilim türü baş ağrısı başın her iki tarafında da meydana gelir. Burun kan damarlarının patlaması ya da bu damarların çatlaması burun kanamasına neden olabilir. Burun kanaması ağrıya neden olmazken rahatsız edici bir durum oluşturabilir.

Baş ağrısı ve burun kanaması sebepleri:

Alerjik rinit burun kanaması

Alerjik rinit, “saman nezlesi” olarak da bilinir. Polen gibi belirli bir alerjene maruz kaldıktan sonra ortaya çıkar ve gözlerin ya da yüzün şişmesine neden olabilir. Ayrıca burun kanamasına da neden olabilmektedir.

Soğuk algınlığında burundan kan gelmesi

Üst solunum yolunda ortak bir viral enfeksiyon olan soğuk algınlığı boğaz ağrısına ya da burun tıkanıklığına neden olabilir. Burun tıkanması sırasında hapşırmak, öksürmek ve boğaz ağrısı nedeniyle burun kanaması da görülmektedir.

Yüksek tansiyon burun kanaması yaparmı?

Kalbin kan damarların daralması ile kalp kanı daha zor pompalar. Kanın daha hızlı pompalanması ile kan basıncı artar. Bu da yüksek tansiyon, kalp krizi riskini artırırken diğer iç organların zarar görmesine de neden olabilir. Ayrıca burun kanaması ya da baş ağrısı da yaratmaktadır.

Burnunda septum

Septum burunda kıkırdağı ve burun deliklerini ayıran yapıdır. Burunda görülen iç kanalların orantısızlığında septum sapmış kabul edilir. Bloke olan burun deliği zor nefes almaya ya da diğer sağlık komplikasyonlarına neden olabilir. Bu komplikasyonlar arasında baş ağrısı ve burun kanaması da bulunur.

Kafatası kırıkları

Kafatası kırığı herhangi bir kafatası kemiğinde ya da kafatasının kendisinde meydana gelir. Kanama, morarma, ağrı ve şişliğe neden olabilir. Daha az şiddetli belirtileri arasında ise baş ağrısı, mide bulantısı, şaşkınlık ve bulanık görme ve burun kanaması bulunmaktadır.

Lösemi belirtileri burun kanaması

Lösemi, kan hücrelerinde oluşan bir kanser türüdür. Geceleri aşırı terleme, uzun süreli yorgunluk, kilo kaybı, kemik ağrısı ve kolay kanama ya da morarma görülebilir. Ayrıca burun kanaması ve baş ağrısı da görülmektedir.

Glomerülonefrit

Böbreklerde bulunan kan damarlarının hasar görmesi durumunda glomerülonefrit oluşur. Bu da yorgunluk, uykusuzluk, kaşıntılı deri ve diğer belirtilere neden olabilir hatta böbrek yetmezliğine neden olabilir. Ayrıca baş ağrısı ile burun kanaması da görülen belirtiler arasındadır.

Aort disseksiyonu

Aortlarda bir daralma vücudun en büyük atardamarlarında kan akışının azalmasına neden olabilir. Bu vücudun ve vücudun alt bölümlerinin sınırlı kan akımı almasına neden olarak yüksek tansiyona sebebiyet verecektir. Bu durum nadir de olsa baş ağrısına neden olabilir.

Anemi burun kanaması

Anemi, vücudun sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin (RBCs) çok düşük düzeylerde olmasıdır. En sık nedeni demir eksikliğidir ve daha çok kadınlar risk altındadır. Nadir de olsa baş ağrısı ve burun kanamasına neden olabilir.

Karbon monoksit zehirlenmesi

Karbon monoksit zehirlenmesi ciddi bir durumdur. Doku hasarı ve muhtemelen ölüme yol açabilir. Sıkıcı bir baş ağrısı, mide bulantısı, kafa karışıklığı ve morarmış dudaklar ve burun kanaması gibi belirtiler gösterebilir.

Böbrek yetmezliği ve burun kanaması

Çoğunlukla böbrek tahrip olduğunda kronik böbrek hastalığı belirtileri ortaya çıkar. Deri reaksiyonları, kaşıntı, renk değişiklikleri ve kırılgan tırnaklar gibi belirtilerin yanı sıra baş ağrısı gibi belirtiler de gösterebilir.

Burun kanamasının zararları:

Burun kanaması genellikle zararsızdır. Ancak sık yaşanıyorsa ve kanama uzun sürüyorsa bu durum ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Burun kanamasının sık yaşanması aynı zamanda burun kanallarındaki kılcal damarların da zarar görmesine neden olur.

Yorum Yaz