Burun Kanaması Nasıl Olur: Burun Kanamasına Doğal Tedavi

Burun ve Boğaz Hastalıkları kategorisine 20 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 198 defa okundu

Burun Kanaması Nasıl Olur: Burun Kanamasına Doğal Tedavi

burun kanamasına doğal tedavi

burun kanamasına doğal tedavi

Burun kanaması neden olur?

Burun solunum sisteminde havanın ciğerlere girmeden önce ısınmasını ve nemlenmesini sağlar. Burun içinde bulunan kanallarda yüzeye yakın küçük kan damarları bulunur. Burun kanaması ise genellikle bu küçük damarlarda oluşur. Kılcal damarlarda oluşan kanamaların temel nedeni ise nazal pasajlarda oluşan kuruluktur. Kuruluğun nedeni kimi zaman fazla kafein tüketimi olabilir. Ancak burun kanamasının sebepleri arasında birçok faktör bulunmaktadır.

– Fizyolojik durum

Çok fazla kafein içeren içeceklerin yani kahve, soda, çay ve enerji içeceklerinin tüketilmesi mukoza yapısına sahip organlardaki nemin azalmasına ve bu bölgelerin kurumasına neden olur. Ağız kuruluğu da bu tip durumlara bir örnek teşkil ederken ilk olarak kuruma burun kanallarında görülür. Nazal pasajlar kuru olduğunda burun kanamasının dışında kanallar içerisinde iltihaplanma da görülebilir. Gerilen mukoza derisi v-çabuk tahriş olur ve çatlar. Bu çatlaklar yüzeye yakın olan kılcal damarların etkilenmesine neden olur. Kılcal damarlarında oluşan ufak tahrişler bile şiddetli burun kanamalarına neden olabilir. Burun kanallarının kurumasını önlemek ve nemli kalmasını sağlamak için kafein alımına sınır getirilmelidir. Ulusal Sağlık Enstitülerine göre günde 250 miligram kafein tüketilmesi yeterlidir. Bu da 2 bardak kafeinli içeceğe eşittir. 2 bardaktan fazla kafein tüketimi burun kanamasına neden olabilir.

– Burun kanamasında ilk yardım nasıl yapılır: Burun kanaması nasıl durdurulur?

Burun kanaması durumlarında öncelikle panik olmamak gerekir. Dik oturulmalı ve baş ile üst vücut bölgesi ileriye doğru eğilmelidir. Kafanın geriye itilmesi yaygın olarak yapılan bir yanlıştır. Yavaşça burun pasajlarını temizlemek için burun silinebilir. Burundan nefes almak yerine ağzından nefes almaya çalışılması ve 5 dakika boyunca bu pozisyonda durulmalıdır. 5 dakika sonra kanama hala devam ediyorsa burun hafif bir şekilde sıkılarak baskı uygulanmalıdır.

– Burun kanaması nasıl önlenir?

Kafeinli içeceklerden uzak durulması kafeinden kaynaklanan burun kanamaları için en geçerli yoldur. Burun kanaması yaşama riskini azaltmaya yardımcı olmak için burun kanallarının nemli tutulması gerekmektedir. Bu nedenle kahve, çay ve kola gibi içecekler yerine sıvı alımını artıran meyve suları ve su tüketilebilir. Bitki çayları da tercih edilebilir. Burun pasajlarını nemlendirmek için buhar uygulamasının yanı sıra sıcak bir duş sırasında derin nefes alınabilir. Nem ve buhar teneffüs etmek burun pasajlarını nemlendirmek için yardımcı olur. Yazın ya da kışın kuru havalarda uyumadan önce başucuna su dolu bir kap konulması suyun buharlaşmasını sağlayarak havanın nemli kalmasını sağlar. Bazı burun damlaları da burunu nemlendirmek için kullanılabilir. Fakat herhangi bir burun damlası kullanmadan önce doktora başvurmakta yarar olacaktır. Ayrıca burun damlalarının çok uzun süre kullanılmaması önerilir. Uzun süre kullanıldığında alışkanlık yapabilir. Kendi kendine nem dengesini koruyamaz hale gelen burun içerisindeki mukoza yapının daha da kurumasına neden olabilir.

– Burun kanamasına nasıl müdahale edilir?

Herkesin kafeine olan duyarlılık derecesi farklıdır. Bazı kişilerde çok az miktarlarda da olsa kafein alımı burun kanamasını tetikleyebilir. Kimilerinde ise kafeine duyarlılık derecesi oldukça yüksektir ve burun kanaması durumları yaşanmaz. Bu nedenle vücut iyi tanınmalı ve bu doğrultuda kafein tüketimine sınır getirilmelidir. Burun kanaması genel olarak ciddi bir sağlık sorunu değildir ve yaygın olarak görülebilir. Burun kanaması ve mide bulantısı aynı anda da oluşabilir. Ancak bu tip durumlarda altında başka hastalıklar olabilir. Tekrarlayan burun kanamaları kanda pıhtılaşma bozukluğu, nazal tümör veya lösemi gibi hastalıkların bir sinyali olarak ortaya çıkabilir. Tekrarlayan ve sıklaşan burun kanaması durumlarında ya da kanamanın 20 dakikadan fazla sürdüğü durumlarda mutlaka bir doktora danışılmalı, tıbbi müdahalede bulunulmalıdır.

Yorum Yaz