Burun Akıntısı Nasıl Geçer: Burun Akıntısına Bitkisel Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 18 Ekim, 2015 tarihinde eklendi, 1.833 defa okundu

Burun Akıntısı Nasıl Geçer: Burun Akıntısına Bitkisel Çözüm

burun akıntısına bitkisel çözüm

burun akıntısına bitkisel çözüm

Burun akıntısı neden olur?

Burun akıntısı çok yaygın olarak görülen sinir bozucu bir sorundur. Sinüs ve burun kanallarında artan mukus burun akıntısına neden olur. Artan mukus üretimi özellikle soğuk algınlığı veya grip gibi hastalıklarla oluşur. Tahriş edici alerjenler de neden olabilir. Burun akıntısının en yaygın nedenleri nezle, alerjik reaksiyon, sinüs enfeksiyonu ve ani hava değişiklikleridir. Eğer zamanında tedavi olunmazsa öksürük, kulak ağrısı, baş ağrısı ve başka komplikasyonlar görülebilir. Burun akıntısını gidermek için bazı bitkisel ve doğal çözümler uygulanabilir.

Burun akıntısına ne iyi gelir: Burun akıntısı için bitkisel tedavi

1. Burun akıntısına anında çözüm: Burun akıntısına tuzlu su

Tuzlu su burun akıntısı ile birlikte oluşan tahrişi hafifletir. Ayrıca balgam oluşumunu da engeller.
– 2 bardak sıcak suya yarım çay kaşığı tuz eklenir.
– Her burun deliğine birkaç damla karışımdan damlatılır.
– Karışım burun pasajlarından içeri doğru çekilir. Ardından akan mukus silinir.
– İşlem gün içerisinde birkaç kez oturarak tekrarlanabilir.

2. Burun akıntısı için ne yapılır: Burun akıntısına buhar uygulaması

Buhar da burun akıntısı için etkili bir çözümdür. Aşırı mukustan kaynaklanan hapşırma ataklarını da engeller.
– Bir tencere su kaynatılır. Başın arkasına tencereyi de kapsayacak şekilde bir havlu yerleştirilir. Sıcak sudan çıkan buhar 10 dakika boyunca teneffüs edilir. Bu uygulama günde 3 ya da 4 kez yapılabilir. Suyun içerisine istenirse birkaç damla okaliptüs yağı veya mentol eklenebilir.
– Alternatif olarak, sıcak bir duş da yapılabilir.

3. Burun akıntısı için çözüm: Hardal yağı 

Hardal yağı burun akıntısında anlık rahatlama sağlarken aynı zamanda antibiyotik, antiviral ve antihistaminik özellikleri de içerir.
– Az miktarda hardal yağı ısıtılır. Bir damlalık kullanarak, bir veya iki damla yağ her burun deliğine bir kere damlatılır. Bu burun kanallarının açılmasını sağlar. Uygulama günde 2 ya da 3 kez yapılabilir.
– 2 ila 3 yemek kaşığı hardal yağı ve bir çorba kaşığı kimyon tohumu suyu kaynayan bir tencereye eklenir. Buharı teneffüs edilir. Hardal yağı güçlü aroması ile solunum sistemini açar ve böylece burun akıntısı gibi sorunlardan da kurtulmaya yardımcı olur. Bu işlem günde 2 kere uygulanabilir.

Not: Yemeklerde de hardal yağı kullanılabilir.

4. Burun akıntısına doğal çözümler: Zerdeçal

Zerdeçal, burun akıntısı da dahil olmak üzere birçok hastalıkta bitkisel çözüm olarak kullanılmaktadır. Güçlü antioksidan, anti inflamatuar, anti bakteriyel ve anti viral özelliklerinin yanı sıra burun akıntısı gibi soğuk algınlığı belirtilerinin hafifletilmesinde de etkilidir.
– Yarım çay kaşığı keten tohumu yağı bir bardak kuru çekilmiş zerdeçal karıştırılır. Duman çıkana kadar karışım ısıtılır. Bu karışımdan çıkan duman teneffüs edilir. İşlem günde 2 kez uygulanabilir.
– Yarım çay kaşığı zerdeçal tozu da günde iki kez alınabilir. Biraz su ile içilmelidir. Bu vücudu gevşetirken aynı zamanda balgam oluşumunu engeller.
– Bir çay kaşığı zerdeçal tozu bir bardak ılık süt ile karıştırılır. Yatmadan önce içilir. Bu uygulama burun akıntısının yanı sıra öksürük, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve hatta astım belirtilerini rahatlatır. İçerisine bir tutam karabiber de eklenebilir.

5. Burun akıntısına iyi gelen şifalı bitkiler: Zencefil

Zencefil antioksidan olarak antiviral, antitoxic bir bitkidir. Ayrıca yardımcı antifungal özellikleri de vardır. Burun akıntısını kesmede oldukça etkilidir.
– Günde birkaç kez ham zencefil çiğnenebilir.
– Zencefil kökü ince dilimler halinde kesilir ve bir bardak suya eklenerek kaynatılır.
– İçerisine biraz bal eklenerek günde 3 ya da 4 kez tüketilebilir.
– Bir çay kaşığı zencefil tozu 2 su bardağı suda kaynatılır. Buharı teneffüs edilir.
– Zencefil aynı zamanda tablet şeklinde de tüketilebilir.

Yorum Yaz