Bronşite Ne İyi Gelir: Bronşit İçin Bitkisel Çözümler

Akciğer ve Solunum Yolları Hastalıkları kategorisine 4 Haziran, 2016 tarihinde eklendi, 517 defa okundu

Bronşite Ne İyi Gelir: Bronşit İçin Bitkisel Çözümler

bronşit için bitkisel çözümler

bronşit için bitkisel çözümler

Bronşit nasıl anlaşılır?

Akut bronşit sık sık soğuk algınlığı, grip virüsü gibi hastalıkların geçirilmesiyle ortaya çıkan ve beraberinde ateşlenmeyi de getiren bir hastalıktır. Akut bronşite bir bakteri veya bir mantar neden olabilir iken akciğerlere grip virüsünün yerleşmesi ile de görülebilir. Bağışıklık direnci düşük veya kronik akciğer tahrişi ve yaralanması yaşayan kişilerde sigara dumanı ve hava kirliliği gibi nedenler ile de ortaya çıkmaktadır. Altta yatan kronik hastalık bir hastalık olarak astım, alerji, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ya da herhangi başka rahatsızlık varsa ve bronşit hastalığına yakalanıldıysa mutlaka bir doktora başvurmak gerekebilir. Bronşit belirtileri görülen bebekler, yaşlı ya da zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olan kişiler özellikle doktor tarafından tedavi edilmelidir. Antibiyotikler, viral enfeksiyonlara karşı işe yaramadığı için öksürük aylar sürebilir. Fakat geçici bronşitte bir kaç güne ya da 1 haftaya hastalık geçmektedir.

Bronşit nasıl geçer: Bronşit için doğal yöntemler:

Çevreyi nemlendirin.

Evinizde ya da çalıştığınız ortamı havalandırarak enfeksiyonun oluşmasını engelleyebilirsiniz. Böylelikle bronşit yollarına giden havanın nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Öksürük enfeksiyonu ortadan kaldırmak için oluşan bir reflekstir. Balgam oluşumunu dışarı atmaya yardımcı olur.

Bronşite buhar tedavisi.

Bir tencerede suyu kaynatın. Kaynayan suyu bir masaya yerleştirin ve tencereye doğru eğilin. Bir havlu ile tencereyi de kapatacak şekilde kafanızı örtün. Bu şekilde 10 dakika bekleyin ve buharı içinize çekin. 10 dakika mola verdikten sonra işlemi tekrar uygulayın. Dilerseniz suyun içerisine birkaç damla nane ya da okaliptüs yağı ekleyebilirsiniz. Bronşit buhar makinesi ile kontrol altına alınabilir.

Bol sıvı tüketin.

Ekstra sıvı alımı balgam ve mukus oluşumunu dışarı atmak için yardımcı olur. Çay, çorba ve diğer sıcak sıvılar tüketerek bronşlarda oluşan enfeksiyonun geçmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca sıcak içecekler öksürükten kaynaklanan tahrişin de yatıştırılmasını sağlar.

Ilık tuzlu su ile gargara yapın.

Tuzlu su ile gargara yaparak boğazınızda olan iltihabı ve tahrişi yumuşatabilirsiniz. Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı kadar tuz koyun ve bu su ile gargara yapın. Tuz boğazınızdaki yanmayı alarak oluşan mukus yapısını engelleyecektir.

Bol bol dinlenin.

Grip ve nezle gibi hastalıkların yanı sıra bronşit hastalığında da dinlenmeniz gerekmektedir. Enfeksiyon ile vücudun mücadele etmesi için gerekirde iş yerinizden 1 ya da 2 gün izin alarak evde yatmalısınız. Beslenmenize dikkat ederek ve dinlenerek bronşitin daha hızlı geçmesini sağlayabilirsiniz.

Bronşit için aspirin ve diğer ilaçları kullanın.

Bronşit bir süre sonra göğüslerdeki kasların ağrımasına neden olabilir. Bu nedenle anti-enflamatuar ilaçlar hastanın rahatlamasını sağlayabilir. Özellikle aspirinde bulunan acetaminophen maddesi antienflamatuar etkisini yoğun şekilde gösterir. Fakat aspirini çocuklar için kullanmamalısınız. Çünkü Reye Sendromu denilen ölümcül reaksiyonlara neden olabilir. Bunun yerine bir çocuk doktoruna başvurarak alınması gereken ilaçları doktor kontrolünde almanız daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca aspirin dışında diğer bronşit ilaçlarını kullanmadan önce her bronşit hastasının doktora danışması gerekmektedir.

Bronşit öksürüğü nasıl geçer?

Öksürüğün nefes geçişlerini temiz tutulma ve enfeksiyonu vücuttan atmak için doğal bir refleks olduğunu unutmayın. Bu nedenle öksürük sizi çok yıpratmadığı sürece öksürük şurubu kullanmamalısınız. Bronşit için kullanılan en iyi öksürük şurupları balgamı dışarı atmaya yardımcı olan guaifenesin maddesi içerir. Bu bir bakıma iyi bir şeydir. Fakat öksürük şurubu öksürüğü engelleyeceği için nefes borusundaki iltihabın dışarı atılımını da engelleyecektir. Eğer çok acı veren öksürük krizleri geçiriyorsanız en son çare olarak sadece dextromethorphan içeren öksürük şuruplarını kullanabilirsiniz. Yine de şurubu kullanmadan önce doktorunuza başvurmanızda fayda olacaktır. Eğer başka bir ilaç kullanıyorsanız şurubun içeriğindeki maddeler ile etkileşime geçebilir ve hayati sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle kombinasyon ürünleri kullanmaktan kesinlikle kaçınmalısınız. Özellikle dekonjestanlar, antihistaminikler ve alkolü bir arada kullanmamanız gerekir. Şeker türü pastillerin ise hiçbir ilaçla yan etkileşimi yoktur ve vücutta herhangi bir yan etki göstermezler. Pastiller boğaz üzerinde demulcents olarak hareket ederek yatıştırıcı özellik gösterirler.

Bronşite bitkisel çözüm:

1. Badem ve fındık bronşite iyi gelir mi?

Badem ve fındık içerisinde bir çok vitamin barındırır. Ayrıca potasyum, kalsiyum ve magnezyum bakımından zengin besinlerdir. Bu nedenle üst solunum yolu hastalıklarını iyileştirmede etkili bitkisel bir çözüm oluşturur. Bronşite yakalandıysanız bol bol badem ve fındık tüketebilirsiniz. Dilerseniz şeker ya da çikolata kaplı badem ve fındık da yiyebilirsiniz. Ayrıca badem parçalarını sebzelerin ve garnitürlerin üzerine dökerek de tüketebilirsiniz. Akşam yemeğinden sonra kendinize bir meyve salatası yapın ve üzerine biraz badem parçası ile biraz tarçın ve bal ekleyin. Her gün böyle bir meyve salatası yiyerek bronşitin etkilerini azaltabilirsiniz.

2. Bronşit için soğan suyu

Bronşitten kaynaklanan öksürüğü rahatlatmak için önce bir soğanı dilimleyin. Ardından bir kabın içinde soğan dilimlerini bal ile karıştırarak kasenin ağzını kapatın. Gece beklettikten sonra sabah kahvaltıdan sonra 1 çay kaşığı kadar tüketin. Bu karışımı günde 4 kez kullanabilirsiniz. Soğan yatıştırıcı özelliktedir ve mukus akışını durdurur. Soğanı çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi pişmiş olarak çorba ve yemeklerde de kullanabilirsiniz.

3. Limonu bronşite karşı kullanmak

Limon solunum yollarındaki bakteri ve mukustan kurtulmak için kullanılan en etkili bitkisel yollardan biridir. 1 tatlı kaşığı limon kabuğunu 1 fincan kaynar suya ekleyerek limonlu çay yapın. 5 dakika dinlenmesini bekledikten sonra süzün ve için. Dilerseniz içine bal da ekleyebilirsiniz. Karışımın tadı ağır gelirse 1 su bardağı ılık suya 1 çay kaşığı limon suyu ekleyin ve gargara yapın. Bu karışım çok iyi doğal bir balgam sökücüdür.

4. Defne yaprağı bronşite iyi gelir mi?

Defne yaprağı üst solunum yolu enfeksiyonları için Yunanlılar ve Romalılar tarafından antik çağlardan beri kullanılan doğal bir çözümdür. Bronşit için defne yaprağını çay şekliden tüketebilirsiniz. Çay yapmak için 1 yaprak taze ya da kurutulmuş defne yaprağını 1 bardak suyun içerisinde kaynatın. Yaklaşık 5 dakika kadar kaynattıktan sonra demlenmesi için 10 dakika kadar bekleyin. Ilık halde içerisine biraz bal koyarak içebilirsiniz.

Defne yaprağı çayının tadı hoşunuza gitmezse göğsünüze direkt olarak da uygulayabilirsiniz. Defne yaprağını bir tencere suyun içerisinde kaynatın. Lapa olana kadar kaynatmaya devam edin. Elde ettiğiniz lapayı soğuduktan sonra göğsünüze uygulayın ve 10 ila 15 dakika kadar bekletin. Daha sonra lapayı uyguladığınız bölgeyi yıkayın. Bu uygulama bronşlarınızın rahatlamasını sağlayacaktır.

Bronşit doğal tedavi yöntemleri:

Birkaç adet soğan kabuğunu suda kaynatın. Tadı biraz kötü olabilir bu nedenle içerisine karanfil ekleyebilirsiniz. Soğan suyunu gün içinde ihtiyaç duydukça içebilirsiniz.

Ayva bronşit için oldukça yararlı bir meyvedir. Ayva yapraklarını kaynatarak her gün 1 bardak kadar içebilirsiniz.

Kiraz saplarını kaynatarak elde ettiğiniz suyu için. Kiraz sapı suyu bronşite iyi gelirken aynı zamanda ödem atıcı bir özellik gösterir.

Bronşit nasıl tedavi edilir?

Doğal ve bitkisel çözümler tek başına yeterli değildir. Bronşit için doktor tedavisi şarttır.

Yorum Yaz