Bronşit Nasıl Geçer: Bronşite Bitkisel Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 315 defa okundu

Bronşit Nasıl Geçer: Bronşite Bitkisel Çözüm

bronşite bitkisel çözüm

bronşite bitkisel çözüm

Bronşit nasıl olur?

Bronşit, bronş geçişlerinde ve ciğerlerde oluşan iltihabi bir hastalıktır. Bronşitin birkaç ana türü bulunmaktadır. Akut bronşit genellikle virüs veya bakteri enfeksiyonu, kronik bronşit ve çok sigara içilmesi gibi nedenler ile oluşabilmektedir. Kronik bronşit, amfizem varsa kronik obstrüktif akciğer hastalığına veya KOAH’a dönüşebilir. Bronşit ve diğer solunum hastalıklarının tedavisinde tıbbi ilaçların yanı sıra bitkisel tedaviler de uygulanabilir.

Bronşite ne iyi gelir: Bronşite iyi gelen bitkiler:

– Hint ekinezyası

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre hint ekinezyası bronşite yakalanma riskini azaltırken aynı zamanda solunum hastalıklarının belirtilerini hafifletir. Hint ekinezyası ayrıca soğuk algınlığının yarattığı öksürük, burun akıntısı ve nefes darlığı gibi sorunları da yatıştırır.

– Ekinezya

Ekinezya soğuk algınlığı, bronşit için en etkili bitkisel tedavidir. Bağışıklık sistemini uyararak enfeksiyonlar ile mücadele için yardımcı olur. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre nezle ve soğuk algınlığında hastalığın iyileşme sürecini hızlandırmak için günlük olarak 300 mg alınabilir. Ekinezya bronşit için oldukça etkilidir.

– Bronşite iyi gelen yağlar

Uçucu yağlar akut ve kronik bronşit tedavisi için kullanılmaktadır. Okaliptüs ve narenciye gibi temel yağların yanı sıra çam özü yağı da kullanılabilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi okaliptüsün geleneksel tıpta enfeksiyonlar ile mücadelede kullanıldığını savunmaktadırlar. Çalışmalar, bu yağların bronşit tedavisinde antibiyotik etki yarattığını göstermektedir. Bazı uçucu yağlar sinüzit, bronşit ve diğer solunum koşullarında da oldukça etkilidir.

– Bronşite sarımsak

Soğuk algınlığı süresini azaltmak ve soğuk algınlığını önlemek için sarımsak kullanılabilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi 12 hafta boyunca sarımsak kullanan kişilerde soğuk algınlığı riskinin yüzde 63 daha az oluğunu söylemektedir.

Bronşit için bitkisel çözümler: Bronşit için şifalı bitkiler

– Ginseng

Ginseng bronşiti önlemek için kullanılabilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi ginseng takviyelerinin günde 400 mg kadar alınabileceğini söylemektedir.

– Sarmaşık yaprağı

Sarmaşık yaprağı, bronşit tedavisinde kullanılan bir başka bitkisel çözümdür. Sarmaşık yaprağı bronşit gibi kronik enflamatuar hastalıklarda da etkilidir. Aynı zamanda anti-inflamatuar ve nondemulcent bir etki gösterir.

– Kardinal çiçeği

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi bronşit de dahil olmak üzere birçok farklı solunum hastalıkları için bitkisel bir tedavi olarak kardinal çiçeğinin kullanılabileceğini söylemektedir. Hint tütünü olarak da bilinen kardinal çiçeği akciğerlerin temizlenmesine de katkıda bulunur. Balgam söktürücü etkisi de vardır. Kardinal çiçeği aynı zamanda bir anti-inflamatuardır. Öksürük ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.

– Sığırkuyruğu

Kardinal çiçeği gibi sığırkuyruğu da geleneksel solunum hastalıkları tedavisinde kullanılan doğal bir balgam sökücüdür. Bronşit tedavisi için kullanılmasının yanı sıra akciğer tıkanıklığı ve diğer solunum rahatsızlıkları tedavisinde da kullanılır. Mukusun burun ve boğazdan atılmasına yardım eder.

– Nane

Nane bronşit belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Nanenin aktif maddesi mentol balgam söktürücü bir etki bırakır. Nane, soğuk algınlığı belirtilerini tedavi ederken olası bronşit gelişimini de engeller. Her ne kadar bilimsel kanıtlar zayıf olsa da nane yağı solunum rahatsızlıkları için inhalasyon tedavisi olarak kullanılmaktadır. Nane limon bronşit için oldukça etkilidir.

– Sardunya

Akut bronşit varsa sardunya da oldukça faydalı bitkisel bir çözüm olacaktır. Sardunya veya ıtır özü akut bronşitten şikayetçi hastalar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Sardunya aynı zamanda içerisindeki bileşikler sayesinde antibiyotik etkisi yaratır. Sardunya ektresinden her gün 30 damla kadar kullanılabilir. Uygulamaya en fazla 1 hafta devam edilmelidir.
Bronşit gibi solunum hastalıklarında bitkisel çözümler kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Bazı bitkiler alerjik reaksiyona neden olabilir. Ayrıca bazı bitkiler kullanılan ilaçlar ile etkileşime geçebilir. Eğer doğal çözümlere rağmen hastalık belirtileri giderek artıyorsa bir sağlık kuruluşuna başvurarak muayene olunmalıdır. Çünkü solunum hastalıklarının altında yatan ciddi başka hastalıklar olabilir.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • EsefCevapla

    İyi akşamlar hocam oğlum 1 yaşında sürekli hastane ye götürüyorum bitkisel çözüm yolları nelerdir

    Şub 09, 2017 16:31