Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir: Boyun Ağrısına Bitkisel Çözüm

Kemik Eklem ve Kas Hastalıkları kategorisine 13 Mayıs, 2015 tarihinde eklendi, 2.197 defa okundu

Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir: Boyun Ağrısına Bitkisel Çözüm

boyun ağrısı tedavisi

boyun ağrısı tedavisi

Boyun ağrısı pek çok nedenle ortaya çıkabilir. En sık nedeni tutulma ve kas gerilmeleridir. Boyun ağrısı zaman zaman günlük hayatı tehdit eden bir durum haline gelebilir. Bazı durumlarda ağrının yanı sıra uyuşukluk, baş ağrısı, kaslarda sertlik ve yemek yemede zorluk oluşabilir. Tutulma sırasında hareket etmekte zorlanılabilir.

Boyun ağrısına bitkisel ve doğal çözümler

1. Soğuk su ve buz kompresi:

Ağrıyan bölgelere soğuk su tutulabilir. Bu kompresiler de uygulanabilir. Soğuk, ağrıyan alanlarda inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca uyuşturucu özelliği ile ağrıyı azaltır. Gün boyunca 20 dakikalık periyotlar haline soğuk kompresler uygulanabilir. Soğuk su şişesi ya da buz torbası kullanılabilir. Dondurulmuş sebze paketleri de kompres için kullanılır.

2. Zencefil:

Zencefil, doğal bir anti inflamatuar ajan olarak çalışır. Kan akımını ve kan dolaşımını uyarır. Ayrıca boyun bölgesinde ağrı ve iltihaplanmayı da azaltır. Yarım çorba kaşığı toz zencefil her gün tüketilebilir. Ya da biraz zencefil sıcak suya karıştırılarak ılınana kadar beklenir. Soğuduktan sonra bir bez bu suda ıslatılır ve boyun bölgesine uygulanır. Ağrının hafiflemesine yardımcı olur.

3. Isı uygulaması (boyun fıtığına sıcak iyi gelirmi):

Isı uygulamaları, boyun bölgesindeki hasar gören kasların iyileşme sürecini hızlandırır. Ayrıca kan akışını hızlandırır. Sıcak kompresler ilk 8 saatte sık sık uygulanabilir. Sıcak su torbasının yanı sıra hazır ısıtma bezleri de kullanılabilir. Isıtma pedleri, yaklaşık 20 dakika kadar, her 2 ya da 3 saatte bir uygulanabilir. Çok sıcak kullanılmaması önerilir.

4. Masaj:

Masajlar kasların gevşemesine yardımcı olabilir. Ayrıca kan akşını teşvik ederken bölgede rahatlama sağlar. Masaj yapılırken çok baskı uygulanmamalıdır. Orta düzeyde baskı uygulanarak nazik hareketler yapılması önerilir.

5. Egzersiz:

Egzersiz de boyun ağrısının iyileşmesine yardımcı olur. Yapılan hareketler kasların gevşemesini sağlarken kas ağrılarının hafiflemesini sağlar. Ayrıca kaslarda oluşan sertliğin de yatışmasına yardımcı olur.

6. Dinlenmek:

En basit bir çözüm dinlenmektir. Boyun ağrısından şikayetçi olan kişilere yatarak dinlenmeleri tavsiye edilir. Kalın yastık kullanımı acının ve ağrının daha da şiddetlenmesine neden olabilir.

7. Rahatlamak:

Stres ya da gerginlik de kas gerginliğine ve ağrısına neden olabilir. Boyun ağrısından kurtulmak için stres kontrolü yapılmalıdır. Stresli durumlardan kurtulmak için gevşeme teknikleri, karın nefes egzersizleri, meditasyon, progresif gevşeme ya da yoga da uygulanabilir. Ayrıca hobiler de stres atmaya yardımcı olabilir.

8. Epsom tuzu:

Sülfat yani epsom tuzu kas ağrıları için sık kullanılan bir çözümdür. Banyo suyuna biraz epsom tuzu karıştırılabilir. Tuz ve sülfat vücudun çeşitli enzimlerinin düzenlenmesine yardımcı olan magnezyum içerir. Aynı zamanda kan dolaşımını artırır ve kas gerginliğini azaltır.

9. Doğru duruş pozisyonu:

Duruş pozisyonu kas ağrılarının temel nedenidir. Yanlış pozisyonda durmak kasların sıkışmasına neden olurken aynı zamanda ağrıyı artırır. Bu nedenle dik ve doğru durmaya özen gösterilmelidir. Sırt bölgesi duvara yaslanılır. Düz bir şekilde durulur. Omuz ve kalça duvara temas etmemelidir. Baş dik bir şekilde tutulmalıdır. Bu duruş pozisyonu normalde de gün boyunca uygulanmalıdır. Doğru duruş pozisyonu budur.

10. Fit kalmak:

Dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir. Fit kalınması önemlidir. Beslenme düzeni içerisinde bol bol sebze ve meyve tüketilmelidir. Fazla kilolardan kesinlikle kurtulmak gerekir. Fazla kilolar kaslara baskı binmesine neden olurken aynı zamanda kas ağrılarına da neden olabilir.

11. Karın kaslarını güçlendirmek:

Karın kaslarının güçlendirilmesi önemlidir. Bu kasların zayıf olması omurgada eğrilik oluşmasına ve boyunun öne eğilmesine neden olabilir. Karın kaslarını güçlendirmek için özellikle bu kasları güçlendiren egzersizler yapılabilir.

12. Boyun egzersizleri:

Rahatlatmak ve boyun ağrısını önlemek için boyun egzersizleri uygulanabilir. Bu egzersizlere başlanmadan önce boyun bölgesine biraz sıcak kompres uygulanabilir. Bu kasların açılmasını kolaylaştırır. Her gün en az 3 kez egzersiz yapılabilir.

13. Yüzme egzersizleri:

Yüzme hemen hemen her kasın çalıştığı hareketler içerir. Tüm kasların daha esnek ve fonksiyonel kalmasını sağlar. Özellikle boyun ağrısında oldukça etkili sonuçlar alınabilir. Kasların güçlenmesini sağlarken aynı zamanda kas yapısını da güçlendirir.

14. Sık sık ara vermek:

Boyun ağrıları sık sık yaşanıyorsa bu ağrıları önlemek için gün boyunca iş sırasında sık sık ara verilmelidir. Verilen molalar kasların rahatlamasını ve yumuşamasını sağlar. Gün içerisinde en az bir kez bir saat kadar ara verilmelidir.

15. Turp:

Turp ezilerek ağrıyan boyun bölgesine doğrudan uygulanabilir. Yanma hissine ya da uyuşukluğa neden olabilir. Birkaç dakika kadar bekletilmesi önerilir.

16. Bazı noktalara dikkat etmek:

Boyun kaslarının zorlanmaması önerilir. Özellikle saçlar öne eğilerek yıkanmamalıdır. Bu şiddetli ve kronik boyun ağrısına neden olabilir. Kasların uzun süre gergin durması hasar görmelerine neden olabilir.

17. Uyku düzeni ve ortam:

Uyku düzenine dikkat edilmelidir. Uyku düzeninin yanı sıra uyunan yatak ve yastık da önemlidir. Çok sert ya da yumuşak yastıklar kullanılmamalıdır. Ortopedik yata ve yastıklar kullanılabilir.

18. Ağrı kesici krem ve merhemler:

Kas gevşetici krem ve merhemler kasların yumuşaması için kullanılabilir. Ağrıları dindirmeye yardımcı olurken aynı zamanda hareket kabiliyetini de artırır. Kasların gevşemesine yardımcı olur.

19. Elma sirkesi:

Elma sirkesine batırılmış bir bez ya da havlu parçası ağrıyan bölgelere kompres şekilde uygulanabilir. Bölgede birkaç saat kadar bekletilmesi önerilir. Elma sirkesi boyun ağrılarını ve kas sertliğini hafifleten mükemmel bir çözümdür.

20. Hareket etmek:

Kasların güçlenmesi ve kuvvetlenmesi için hareket edilmesi önemlidir. Günlük etkinlik ve aktivitelerin artırılması önerilir. Ancak çok sert ve ağrıyı artıran hareketler yapılmamalıdır.

21. Sıcak bir duş:

Boyun ağrısının hafiflemesi için sıcak bir duş alınabilir. Yaklaşık beş dakika boyunca boyun bölgesine sıcak su tutulmalıdır.

22. Kereviz yaprağı:

Birkaç kereviz yaprağı suda kaynatılarak soğuması beklenir. Ardından boyunda ağrı oluşan bölgelere uygulanır. Şişlik ve sertliğin de hafiflemesine yardımcı olur.

23. Göz hizasında çalışma:

Bilgisayar ile çalışılıyorsa oturuş pozisyonuna dikkat edilmelidir. Gün boyunca yanlış duruş pozisyonunda bilgisayar başında çalışmak kasların kasılmasına neden olabilir. Ekranın göz hizasında durması gerekmektedir. Ayrıca dik bir oturuş pozisyonunda durulmalıdır.

24. Sıcak ve soğuk terapi alternatifi:

Bu uygulama boyun ağrısı için en etkili çözümlerden biridir. Önce sıcak bir duş alınır ve ardından boyun bölgesine biraz bu kompresi uygulanır. Sıcak ve soğuk kompres sırayla ağrıyan bölgeye 15 dakikada bir uygulanabilir.

25. Acı biber:

Acı biber içerdiği bileşenler ile anti enflamatuar ve analjezik özelliklere sahiptir. Ayrıca içerisinde kapsaisin maddesi bulunur. Bu madde ağrının hafiflemesine yardımcı olur. Acı biber tüketilebilir ya da hamur haline getirilerek boyun bölgesine uygulanabilir.
Boyun ağrısı uzun süre devam ederse mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır.

26. Boyun ağrısına zeytinyağı iyi gelirmi:

Zeytinyağı ile yapılan boyun masajları, boyun ağrısına neden olan kas tutulmalarını geçirir ve boyun fıtığını başlangıç aşamasındayken önler.

Yorum Yaz