Boyun Ağrısı için Doğal Çözümler-Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kemik Eklem ve Kas Hastalıkları kategorisine 2 Aralık, 2014 tarihinde eklendi, 1.388 defa okundu

Boyun Ağrısı için Doğal Çözümler-Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir?

boyun ağrısı nasıl geçer

boyun ağrısı nasıl geçer

Boyun ağrısına gerginlik, çalışma pozisyonu, duruş bozuklukları ve hatta çok yumuşak bir yatakta uyumak bile neden olabilir. Bunların dışında boyun ağrısı ciddi yaralanmalar ya da bazı hastalıklar sonucunda da ortaya çıkabilir. Ama genelde neden basit kas gerginlikleridir.

Boyun Ağrısının Nedenleri

Boyun karmaşık bir yapıya sahiptir. Baş ve vücut arasında bulunan boyun bölgesinde yedi küçük kemik denilen vertebra yığını ve 32 karmaşık kas bulunur. Ayrıca vertebra aralarında ise iliştirilmiş fibröz kıkırdak minderleri denilen amortisörler diskler vardır. Boyun bölgesinde bulunan sinirler kan taşırlar ve boyunda dört ana arter bulunur. Bu arterler omuzları, göğsü ve kolları baş ile birbirine bağlar. Hassas omurga yığını omurilik merkezi tarafından korunur.

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

Ne zaman fiziksel ya da duygusal bir stres yaşansa kaslar da gerilir ve ağrı oluşturur. Bu yüzden boyun ağrısını rahatlatmak için en iyi yol kas tedavisinin yanı sıra fiziksel ve duygusal stresi azaltmaya çalışmaktır.

Rahatınıza bakın.

Boyun ağrısını gidermek için en basit yollarından biri boyun kaslarını rahatlatmaktır Bunun için daha ince yastıklar kullanabilirsiniz. Kalın yastıklar ağrının artmasına neden olacaktır.

Buz uygulaması yapın.

Buz ağrıyı ve iltihabı azaltmada oldukça etkilidir. Bir plastik torba içinde ezilmiş buzları koyun ve ağrıyan boyun bölgesine bir defada 15 dakika boyunca uygulayın. 10 dakika mola verdikten sonra tekrar uygulayın.

Sakin olun.

Duygusal stres, kas gerginliği tetikleyebilir. Stresi azaltmak için farklı yollar deneyin. Progresif gevşeme ya da karın nefes egzersizleri gibi gevşeme teknikleri uygulayabilirsiniz.

– Progresif gevşeme hareketleri için rahatsız hissetmeyecek bir pozisyonda oturun ya da uzanın. Gözlerinizi kapatın. Ardından baş ve boyun ile başlayarak tüm vücut bölümlerini bilinçli olarak sıkın ve gergin bölgedeki kasları tamamen bırakın.

– Karın nefes egzersizlerini gerçekleştirmek için sessiz bir ortamda rahat bir pozisyonda oturun. Derin bir nefes alın. Yeterince derin bir nefes alıp almadığınızı kontrol etmek için elinizi karnınızın üzerine koyun. Yavaş yavaş ve derinden birkaç dakika boyunca nefes alın.

– Meditasyon, yoga ve egzersiz gibi diğer gevşeme tekniklerini de deneyebilirsiniz. Ayrıca hobilerinize zaman ayırarak ya da huzurlu müzikler dinleyerek de stresinizi azaltabilirsiniz.

Boynunuza masaj yapın.

Masaj, kaslardaki gerginliği yok eder ve geçici rahatlama sağlar. İlk olarak sıcak bir banyo ile kaslarınız gevşetin. Daha sonra masaj yağlarını ya da losyonlarını kullanarak boyun ve omuz bölgesine küçük dairesel hareketler ile hafif basınç uygulayarak parmak uçlarınızla masaj yapın. Göğüs bölgesine de masaj yapabilirsiniz. Boyun ağrısına sıcak iyi gelirmi? Sıcak tampon uygulamasının kas gevşetici ve boyun ağrısını azaltıcı etkisi olduğu bilinmektedir.

Boyun ağrısı için reçetesiz ağrı kesicileri kullanın.

Aspirin ve ibuprofen gibi ağrıyı hafifleten ve iltihabı azaltan ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

Her zaman duruş pozisyonlarınıza dikkat edin.

Duruş pozisyonları boyun ağrısına neden olan temel sorunlar arasındadır. Baş ve omurga arasında doğal bir denge vardır. Eğer duruş pozisyonunuz bu dengeyi bozan bir form oluşturuyorsa boyun ağrısı, bel ve sırt ağrısı gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Bir duvara yaslanarak vücudunuzu düzgün hizalayarak normalde nasıl durmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Bunu yaparken omzunuz ve kalça duvar dokunmamalı ve kafanız duvara yaslanmalı. Çenenizi dik tutmalısınız. Bu şekilde bir pozisyon aldıktan sonra duvarda uzaklaşın. Biraz böyle durmayı deneyin. Bir süre sonra duruşunuzu bozup bozmadığınızı anlamak için tekrar duvara yaslanarak duruşunuzu kontrol edebilirsiniz.

Fazla kilolarınızdan kurtulun.

Fazla kilolu olmak boyun dahil olmak üzere vücutta bulunan tüm kas yapısını etkiler. Sadece duruş bozuklukları ve obezite boyun kaslarını zorlayarak ağrıya neden olabilir. Karın kasları da zayıfladığı için boyun eğriliği oluşabilir. Dizlerinizi bükerek yapabileceğiniz egzersiz hareketlerini deneyin. Başta mekik olmak üzere bazı egzersiz hareketleri ile karın kaslarınızı kuvvetlendirin.

Boyun egzersizler yapın.

Boyun egzersizleri boyun ağrısını önlemede en büyük yardımcıdır. Boyun egzersizlerini yapmadan önce ılık bir havlu ile boynunuzdaki kasları gevşetin. Ardından boyundaki kasları çalıştıran egzersiz hareketlerini yapın. Her egzersizi 5 tekrardan oluşan 3 set şeklinde gerçekleştirin. Hareket aralarında boyun kaslarını dinlendirin.

– Dik bir pozisyonda oturun. Başınızı yavaşça önce sağa sonra sola çevirin. Vücudunuzun hareket etmemesi gerekiyor. Sonra başınızı yavaşça göğsünüze doğru eğin ve 5 saniye kadar bekleyin. Ardından başınızı geri iterek 5 saniye kadar daha bekleyin. Daha sonra kafanızı sol omzunuza yaklaştıracak şekilde eğin ve bekleyin. Ardından aynı hareketi sağ omzunuza doğru uygulayın.

– İzometrik egzersizler karşı direnç ile çalışırlar. Fakat görülürde başınızda bir hareket olmaz. Rahat ve dik oturun, avucunuzla alnınızı tutun ve başınızı alnınıza doğru bastırın. Aynı şekilde karşı direnç olacak şekilde avucunuzla da alnınızı bastırın. Sağ elinizi başınızın sağ tarafına yaslayarak yerleştirin ve elinizi kafanıza bastırın. Aynı zamanda kafanızla da elinize baskı uygulayın. Aynı uygulamayı sol taraf için de yapın. Daha sonra başınızı geriye itmeye çalışırken iki elinizle başınızın arkasından baskı uygulayın. Sağ omzunuza bakmak için başınızı çevirin ve aynı anda elinizle çenenizi zıt yönde itin. Başınızın dönme hareketine karşı elinizle direnin. Aynı hareketi sol omuz için de yapın.

Formda kalın.

Daha güçlü ve daha esnek bir vücuda sahip olursanız daha az kas ve boyun ağrısı yaşarsınız. Bunun için çeşitli sporlar yapabilirsiniz. Özellikle yüzme boyun ve sırt kaslarının güçlendirilmesi için en iyi egzersizlerden biridir.

Çalışma pozisyonunuza dikkat edin.

Yoğun iş günleri sonunda boyun ağrısı yaşıyorsanız bu çalışırken yanlış pozisyonda durduğunuz için olabilir. İnsanlar genellikle uzun süre aşağı bakarak çalışırlar. Mümkünse her zaman işinizi göz seviyede tutun. Sandalye, masa veya bilgisayar ekran yüksekliğini değiştirin ve dik bir oturma pozisyonu yaratın. Bilgisayarınızı yükseltmek için bilgisayar altına konular stantları kullanabilirsiniz.

Sık sık ara verin.

Vücut pozisyonunuzu sık sık değiştirin. Özellikle fiziksel olarak stresli bir durumda iseniz arada ayağa kalkın ve gezinin. İş yerinde masa başında uzun süre oturuyorsanız kalkıp ofis içinde biraz yürüyün.

Boynunuzu zorlayacak günlük hareketlerden kaçının.

Evde uyuyakaldığınızda boynunuz öne doğru düşebilir ya da banyoda saçınızı yıkarken öne doğru eğiliyor olabilirsiniz. Bu hareketler hemen zarar vermese de uzun soluklu düşünüldüğünde boynunuzu zorlayan hareketler arasındadır. Alışkanlıklarınızı değiştirmeye ve boynunuzu her zaman dik konumda tutmaya çalışın.

Rahat ve ortopedik bir yatakta uyuyun.

Boyun ağrısına neden olan yanlış yatış pozisyonları düzeltilmelidir. Peki boyun ağrısında nasıl yatmalı? Eğer sabahları ağrıyan bir boyun ile güne başlıyorsanız yatağınızı değiştirmeniz gerekiyor. Sert yataklar ya da yastıklar boyun ağrılarına neden olabiliyor. Omurganızla uyumlu ortopedik bir yatak seçerseniz daha rahat uyuyabilir ve boyun ağrılarından kurtulabilirsiniz. Aynı şekilde ortopedik yastıklar da işe yarayacaktır. Kesinlikle çok kalın ve sert yastıklardan kaçınmalısınız. Onun yerine kaz tüyü ya da ezilmiş köpük yastıklardan kullanabilirsiniz.

Etiketler : , , ,

Yorum Yaz

1 Yorum

  • Atayewa tyllaCevapla

    Selam!Benin boyUn ağrisi Ile başim dönyor Elimde

    Kas 30, 2017 08:02