Boyun Ağrılarına Ne İyi Gelir: Boyun Ağrılarına Bitkisel Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 11 Ekim, 2015 tarihinde eklendi, 207 defa okundu

Boyun Ağrılarına Ne İyi Gelir: Boyun Ağrılarına Bitkisel Çözüm

boyun ağrılarına bitkisel çözüm

boyun ağrılarına bitkisel çözüm

Boyun ağrısı neden olur?

Boyun, vücudun baş ile gövde kısımlarını birleştiren bir bölge olması nedeniyle büyük önem arz etmektedir. Vücuttan beyine giden sinirler toplu halde bu bölgeden geçer. Vücuttaki organların çalışmalar düzeni beynin organlara gönderdiği sinyaller ile sağlanır. Bu yüzden boyun üzerine alınabilecek herhangi bir hasar kişinin ölmesi ya da hayati birçok faaliyetini yitirmesine neden olur. Kas sıkışması, kas kasılması, boyun fıtığı gibi hastalıkları boyun ağrılarının nedeni olabilirler.

Boyun ağrısı nedenleri ve tedavisi:

Boyun ağrılarının neden olabileceği rahatsızlıklar şu şekilde sıralanabilir:

– Boyun kaslarında sertlik
– Boyun hareketlerine karşı duyulan hassasiyet
– Yutmada zorluk çekme
– Baş ağrısı
– Uyuşukluk hissi
– Karıncalanma hissi
– Boynundan şişlikler

Bir kişinin sık sık boynu ağrıyabilir ve bu ağrının çeşitli nedenleri olabilir. Hayati ya da önemsiz birçok nedeni olabilir, ancak bu durumun ana nedeni kas gerilmesidir. Kas gerilmesi ise genelde duruş bozukluklarından kaynaklanır. İş nedeniyle uzun saatler boyunca boynun eğri durması ya da spor yaparken sürekli yamuk durmak kas gerilmelerine, yani boyun ağrılarına neden olabilir. Spor olarak kas geliştirme, yani ağırlık çalışan insanlarda sık sık görülen bir durumdur. Bu kişilerin gerekli ağırlık kaldırma hareketlerini mutlaka dik ve doğru bir duruş şeklini bozmadan yapmaları gerekmektedir. Bilinçsizce ve kas yapısının gelişmesi için gerekenden daha fazla bir yük taşımak için kişi duruşuna dikkat etmez. Sırt ve boyun bölgesi bükük durumunda yapılan uzun süreli ağırlık çalışmaları zamanla bu kişilerin kambur kalmasına neden olabilir. Kişinin duruş bozukluğu kalıcı hale gelmiş olur. Bu da sürekli boyun ağrıları çekmesine neden olabilir.

Kas gerginliğinin dışında boyun ağrısına neden olabilecek diğer etkenler şu şekilde sıralanabilir:

– Beslenme planındaki yanlışlık
– Servikal spondiloz durumu
– Fibromiyalji durumu
– Boyun yaralanmaları
– Sinir sıkışması durumu
– Çok nadir görülüyor da olsa şiddetli ve rutin aralıklarla gözlemlenen boyun ağrılarının sebebi omurga üzerinde oluşan kanserler de olabilir.

Boyun ağrısı genellikle ciddi bir durum olarak düşünülmez ve değildir. Bu yüzden daha güvenli olan doğal yöntemlerle çözülmesi mümkün olan bir rahatsızlıktır.

Boyun ağrısı nasıl geçer: Boyun ağrısı için bitkisel çözüm

Boyun ağrılarını tedavi etmek için uygulanabilecek en iyi 6 doğal yöntem şu şekilde sıralanabilir:

1. Boyun ağrısına buz tedavisi

Soğuk kompres boyun ağrısı dindirmek için kullanılabilecek en basit yöntemlerden birisidir. Düşük sıcaklık, boyundaki sorunlu bölgede oluşan ödemi kurutur ve ağrının hafiflemesini sağlar. Ancak buradan geçen sinirlere zarar vermek de olası olduğu için mutlaka tavsiye edildiği gibi kullanılmalıdır. Uzun süreli boyna temas sinirlerin zarar görmesini sağlayabilir. Bu duruma kişi bilincini yitirebilir. Bilinç yitimi dışında kişide kısmı ya da tüm vücut felç olma durumu gözlemlenebilir.

– 1 ya da 2 adet buz küpü ezilir ve ardından plastik bir torbaya konur.
– Plastik torba ince bir havlu yardımı ile güzelce sarılır.
– Buz torbasının aralıksız bir şekilde 15 dakikadan fazla boyunda asla tutulmaması gerekmektedir. En fazla 15 dakika tutulması gerektiği söylense de 10 dakika tutmak en ideal olanıdır. 10 dakikanın sonunda buz torbası boyundan alınır ve bir daha konmadan önce en az 5 dakika kadar bir süre beklenir.
– Bu tedaviyi her gün iki ya da üç saat boyunca uygulamak boyun ağrılarından tamamen kurtulmaya yeterli olacaktır.

Dikkat: Buz cilde asla doğrudan uygulanmamalıdır.

2. Hidroterapi tedavisi

Uzmanlar, boyun ağrıları için uygulanabilecek tedaviler içinden en etkili olanının hidroterapi olduğunu söylemektedir. Evde duş almak kadar basit bir uygulama şekli bulunmaktadır. Su, çekilen ve gerilen kasların rahatlamasına ve gevşemesine yardımcı olacak şekilde etki eder. Duş alırken uygulanabilecek kısa bir hareket dizisidir.

– Duş alırken boyun bölgesi üç ya da dört dakika boyunca ılık suyun altında bekletilmelidir.
– Bu işlemin hemen ardından yaklaşık 1 dakika boyunca boyun, soğuk suyun altında tutulmalıdır.
– Bu tedavi yöntemi boyun ağrıları hafifleyene kadar defalarca yinelenebilir.
Sıcak su kan dolaşımını arttırarak gerilmiş olan kasların gevşemesini sağlar. Soğuk su ise bu bölgede oluşan inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.

Not: Banyodayken boynun dik tutulduğundan emin olunması gerekmektedir. Boynun herhangi bir yöne eğik şekilde duruyor olması tedavinin işe yaramamasına neden olabilir.

3. Boyun ağrısı için ne yapılmalı: Sülfat banyosu

Epsom tuzları ile yapılacak olan banyo, kaslardaki gerginliğin hafifletmesini, stresin azalmasını ve anlık ağrıların kesilmesini sağlar. Bu açıdan boyun ağrıları çeken bir kişiye yardımcı olabilir. Kaslar üzerindeki bu etkiyi epsom tuzlarının içerisinde bulunan magnezyum sülfat sağlamaktadır. Doğal kas gevşetici olarak görülür ve şişmeler ile ağrılar azaltmada bire bir olan yöntemlerden bir tanesidir.

– 2 bardak sülfat tuzu ılık su ile dolu olan bir banyonun içerisine eklenir ve iyice karıştırılır.
– Boyun da banyonun içinde olacak şekilde en az 20 dakika boyunca bu karışımın içerisinde beklenmesi gerekmektedir.
– Boyun ağrılarından tamamı ile kurtulana kadar bu tedavinin her gün tekrarlanması gerekmektedir.

Not: Kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ya da şeker hastalığı var ise bu tedavi yönteminin uygulanmasından mutlaka kaçınılması gerekmektedir.

5. Boyun ağrısı egzersizleri

Boyun ağrılarını azaltmak ya da tamamı ile geçirmek için uygulanabilecek egzersizlerin çok çeşitli türleri bulunmaktadır. Bu egzersizler hem boyun kasları hem de üst sırt kasları gevşeyip gerilerek güçlenir. Bunun yanı sıra uzmanların yaptığı araştırmalar doğrultusunda egzersiz yapmanın stresi azalttığı da gözlemlenmiştir. Bu yüzden kişinin rahatlamak için kullanabileceği en ideal yöntemlerden birisi boyun egzersizleridir.

Boyun ağrısı nasıl önlenir?

Boyun ağrılarının önlenmesi için alınabilecek önlemler şu şekilde sıralanabilir:

– Bir kişi boyun kaslarının çalıştırılmasını gerektiren bir işe sahip ise belli aralıklarla mola vermek gerekmektedir. Molalarda uzanıp boyun kaslarının gevşemesine yardımcı olmak gerekmektedir.
– Stresin azaltılması da kasların gerginliğini dindirmeye yardım edecektir.
– Açık havada ve ruhu dinlendirebilecek sessiz bir mekanda derin nefes alınan egzersizlerin yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra meditasyon ve yoga gibi gevşeme tekniklerinin düzenli ve uzmanlarının kontrolünde uygulanması da boyun kaslarının gevşemesine ve boyun ağrılarının dinmesine yardımcı olmaktadır.
– Duruş bozukluğu oluşmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Duruş bozukluğuna sahip olan kişilerin yaklaşık olarak %80’i kadarında boyun ağrılarının olduğu kanıtlanmıştır.
– Sağlıklı bir kiloyu korumak gerekmektedir. Fazla kiloda oluşan duruş bozukluğu da boyun ağrılarının nedeni olarak gösterilebilmektedir.
– Düzenli olarak boyun kaslarını güçlendiren egzersizlerin uygulanması gerekmektedir.
– Çalışırken mutlaka rahat bir konumda bulunmak gerekmektedir.
– Telefonun kulağa tutulma şekli de son derece önemlidir. Doğru şekilde tutulması gerekmektedir yoksa bu konum da kasların gerilmesine neden olabilir.

Boyun ağrıları bu tedavilere rağmen hala devam ediyorsa acilen doktora başvurulması gerekmektedir. Geçmeyen boyun ağrılarının nedeni hayati risk taşıyan hastalıklar yüzünden de olabilmektedir.

Yorum Yaz