Boyun Ağrılarına Ne İyi Gelir: Boyun Ağrıları İçin Bitkisel Çözümler

Bitkisel Çözümler kategorisine 4 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 314 defa okundu

Boyun Ağrılarına Ne İyi Gelir: Boyun Ağrıları İçin Bitkisel Çözümler

boyun ağrıları için bitkisel çözümler

boyun ağrıları için bitkisel çözümler

Boyun ağrısı neden olur?

Boyun başı ile gövdeyi birleştiren bir bölge olması nedeniyle çok önemlidir. Bu kısımdan beyine ulaşan sinirler toplu halde geçer. Vücuttaki organların düzenli bir şekilde çalışmaları beynin gönderdiği sinyaller ile gerçekleşir. Bu yüzden boyundaki herhangi bir hasar ya da boyun ağrıları gibi belirtiler hayati risk taşıyan ciddi hastalıklara sebep olabilirler. Boyun ağrısı kas sıkışması, kas kasılması, boyun fıtığı gibi hastalara neden olabilirler.

Boyun ağrısı nelere sebep olur?
– Baş ağrısı
– Uyuşukluk
– Karıncalanma
– Sertlik
– Hassasiyet
– Zorluk ile yutma
– Boynundan şişme

Kişi çeşitli nedenler ile boyun ağrısından muzdarip olabilir. Bu rahatsızlığın ana nedeni kas gerginliğidir. Kas gerginliği ise genel olarak duruş bozukluklarından kaynaklanmaktadır. İş nedeniyle uzun saatler boyunca boynun bükülü kalması ya da spor yaparken normale göre bozuk bir duruş içerisinde sporu yapmanız kas gerilmelerine, yani boyun ağrılarına neden olabilir. Spor olarak kas geliştirme, yani ağırlık çalışan insanlarda sık sık görülen bir durumdur.

Boyun ağrısı nedenleri:
– Beslenme eksikliği
– Boyun yaralanması
– Sinir sıkışması
– Servikal spondiloz
– Fibromiyalji

Çok nadir görülüyor da olsa şiddetli ve rutin aralıklarla gözlemlenen boyun ağrılarının sebebi omurga üzerinde oluşan kanserler de olabilir.
Boyun ağrısı genellikle ciddi bir durum değildir. Bu yüzden güvenli ve doğal olan yöntemlerle çözülebilen bir rahatsızlıktır.

Boyun ağrısı nasıl geçer: Boyun ağrısına doğal çözümler:

1. Boyun ağrısına soğuk uygulama

Buz boyun ağrısı dindirmek için kullanılabilecek en basit ilaçlardan birisidir. Düşük sıcaklık, boyundaki sorunlu bölgede oluşan iltihabı azaltır ve ağrının hafiflemesine yardımcı olur. Bu tedavi için alternatif olarak buz yerine dondurulmuş sebzeler de kullanılabilir.
– Biraz ezilmiş buz küplerini plastik bir torbaya koyun.
– Plastik torbayı ince bir havlu ile güzelce sarın.
– Buz torbası boyunda aralıksız olarak 15 dakikadan fazla tutulmamalıdır. En fazla 15 dakika tutarak ardından buzun boyundan çekilmesi ve boynun kısa bir süre dinlenmeye bırakılması gerekmektedir.
– Bu tedaviyi her gün iki ya da üç saat boyunca uygulayabilirsiniz.

Not: Buzu cildinize asla doğrudan uygulamayın.

2. Hidroterapi

Boyun ağrıları için mevcut tedaviler içinde en etkilisinin hidroterapi olduğunu söyleyebiliriz. Evde duş almak kadar basit bir işlemle tedavi uygulanmaktadır. Su sıkışan ve gerilen kasların rahatlamasına ve gevşemesine yardımcı olur.
– Duşta boyun bölgesi üç dört dakika boyunca ılık suyun altında tutulmalıdır.
– Ardından boyun, 30 60 saniye civarında soğuk suyun altında tutulmalıdır.
– Bu tedaviyi boyun ağrınız hafifleyene kadar defalarca yineleyebilirsiniz.
Sıcak su kan dolaşımını arttırır ve sert kasların gevşemesini sağlar. Soğuk su ise inflamasyonu azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Not: Banyodayken boynunuzu dik tuttuğunuzdan emin olmalısınız. Boynunuzun herhangi bir yöne eğik olması tedavinin işe yaramamasına neden olabilir.

3. Sülfat banyosu

Epsom tuz banyosu, kas gerginliği hafifletmek, stresi azaltmak ve anlık ağrılar kesmek için kişiye yardımcı olabilir. Bu etkiyi epsom tuzlarında bulunan magnezyum sülfat sağlamaktadır. Doğal kas gevşetici olarak görülür ve şişmeler ile ağrılar azaltmak için kullanılır.
– 1 2 bardak sülfatı ılık bir banyonun içerisine ekleyin.
– Boynunuz da banyonun içinde olacak şekilde en az 20 dakika suyun içinde durun.
– Boyun ağrısı tamamen iyileşene kadar bu işlemi her gün tekrarlayın.

Not: Kalp sorunları, yüksek tansiyon veya şeker hastalığı hastalıklarınız varsa bu ilacı kullanmamanız gerekmektedir.

4. Elma sirkesi

Elma sirkesi güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar özellikler içermektedir. Bu özellikleri ile boyun ağrısını hızlıca ortadan kaldırabilir. Ayrıca, besin eksikliği ilgili ağrı olasılığını ortadan kaldıracak zengin besin içeriklerini içinde barındırmaktadır.
– 3 4 parça kağıt havluyu elma sirkesi dolu kasenin içinde bekletilir.
– Islanan kağıt havlular, boynun sorunlu olan bölgelerine yerleştirilir.
– Birkaç saat bu şekilde beklenir. Bu uygulama ağrı yok olana kadar günde iki kez tekrarlanabilir.
– Alternatif olarak; ılık su dolu banyoya iki bardak elma sirkesi eklenir.
– En az 15 dakika boyunca boynun sorunlu bölgesi suyun içinde kalacak şekilde beklenir.
– Bu tedavi günde bir kez olmak koşulu ile ağrılardan kurtulana kadar uygulanabilir.

5. Boyun ağrısı egzersizleri

Boyun ağrılarını azaltmak amacıyla yapılabilecek egzersizlerin geniş bir yelpazesi vardır. Bu egzersizler ile boyun kaslarının yanı sıra üst sırt kaslarının da güçlenmesi sağlanmaktadır. Ayrıca egzersiz yapmak stresi azaltmak için de ideal yöntemlerden birisi olarak bilinmektedir.
Boyun bölgesini ısıtarak aynı zamanda kasların hareket etmesi ile boyun kaslarını gevşetip aynı zamanda güçlenmesini sağlamak egzersizlerin ilk amacıdır.
Boynunuzu çok zorlamadan ve canınızı acıtmadan dairesel olarak döndürmelisiniz. Bu döndürme işlemi arka arkaya saat yönünde ve saat yönünün tersine olabilir. Bu ilk başta az da olsa acı çekmeye neden olabilir. Ancak egzersizlerin sonucunda boynunuzda rahatlama olacak ve ağrılarınız sona erecektir.
Dairesel hareketin ardından boynunuzu yavaşça ileri geri ve sağa sola hareket ettirebilirsiniz.
Her egzersiz oturum, günde üç seans olmak üzere her seansta beşer kez yapılmalıdır. Eğer egzersizi ağır bir şekilde yapar ve boynunuza hasar verirseniz mutlaka doktora görünmeniz gerekmektedir.

6. Boyun ağrısı için yağ

Lavanta yağı, boyun ağrısı rahatlatmak için kullanılabilir. Masaj terapisi ile birlikte kullanıldığında çok daha etkili olmaktadır. Lavanta yağı ile yapılan masaj gergin kasların rahatlamasına yardımcı olabilir ve ağrılarınız da bu şekilde son bulur.
– Sıcak su ile küveti doldurarak veya duş alarak ağrıyan boyun kaslarınızı gevşetin.
– Boyun ve omuzlar üzerine biraz lavanta yağı sürün.
– Sürdüğünüz bölgeye hafif basınç uygulayarak masaj yapın.
– Her gün sizi rahatlatana kadar bu işlemi yineleyin.

Not: Lavanta yağının direk teması cilt üzerinde hasar bırakabilir. Eğer evde kendiniz lavanta yağı üretebiliyorsanız kullanmadan önce mutlaka hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı ile seyreltmeniz gerekmektedir.

Boyun ağrısına ne yapılmalı?

– Boyun kaslarınızı çalıştırmanız gereken bir işiniz varsa belli aralıklarla mola verip uzanmalı ve boyun kaslarınızı dinlendirmelisiniz.
– Stresi azaltmak da kas gerginliğinizi dindirecektir.
– Açık ve sessiz bir yerde derin nefes alma egzersizleri yapın. Ayrıca meditasyon ve yoga gibi gevşeme tekniklerini de boynunuzu zorlamamak şartı ile uygulayabilirsiniz.
– Duruş bozukluğu oluşmamasına dikkat etmelisiniz. Duruş bozukluğu olan kişilerin %80 civarındaki kısmında boyun ağrılarına rastlanılmaktadır.
– Sağlıklı bir kiloyu korumanız da boyun ağrısı çekmenizin önüne geçecektir.
– Düzenli olarak boyun güçlendirmek için egzersizler yapmalısınız.
– Çalışırken mutlaka rahat bir sandalyede oturmalısınız.
– Telefonu kulağınıza düzgünce tutmalısınız. Uzun süreli telefon görüşmelerinde kulağınız telefona değil telefonu kulağınıza yakınlaştırmanız gerekmektedir.
Boyun ağrıları bu tedavilere rağmen hala devam ediyorsa acilen doktorunuza gözükmeniz gerekmektedir. Geçmeyen boyun ağrılarının nedeni hayati risk taşıyan hastalıklar da olabilir.

Yorum Yaz