Boy Uzatmaya Ne İyi Gelir: Boy Uzatmak İçin Bitkisel Çözümler

Boy Uzaması kategorisine 10 Aralık, 2015 tarihinde eklendi, 2.817 defa okundu

Boy Uzatmaya Ne İyi Gelir: Boy Uzatmak İçin Bitkisel Çözümler

boy uzatmak için öneriler

boy uzatmak için bitkisel çözümler

Boy uzatmak için neler yapılabilir?

Kısa boylu kişiler boy uzatmak için farklı çözümler aramaktadır. Kişinin boy uzunluğu büyük ölçüde genetik faktörler tarafından belirlenir, ancak tek belirleyici bu değildir. Büyüme hormonu (boy uzunluğunu etkiler ve HGH olarak bilinir) vücutta hipofiz bezi tarafından üretilen ve son derece önemli bir hormondur. Kemik yapısını ve kıkırdak büyümesini sağlar. Çocukluk dönemi, gebelik, doğum sonrası bakımı, doğum sonrasında bebeğin ağırlığı, annenin sigara içip içmemesi ve diğer sağlık sorunları büyüme hormonu üzerinde oldukça etkilidir. Ergenlik dönemi ve çocukluk döneminde görülen gelişim düzeyi ve beslenme şekli de boy uzunluğunda oldukça etkilidir. Genellikle 18 yaşından sonra boy uzunluğu ancak birkaç santim artabilir. Yine de boy uzatmak için bazı bitkisel ve doğal çözümler uygulanabilir.

Boy uzatma yöntemleri: Bitkisel boy uzatma

1. Ashwagandha ya da ginseng boy uzatma kürü

Ashwagandha bilimsel adıyla withania somnifera; Hint ginsengi olarak da bilinir. Bu bitki boy uzatmaya yardımcı olmak için kullanılabilir. Ashwagandha içerisindeki bileşikler ile kemik iskeletini genişletir ve kemik yoğunluğunu artırır. Böylelikle kişinin boyunda da artış görülür. Ashwagandha bitkisel bir mağazadan kolayca bulanabilir.
– İki yemek kaşığı ashwagandha tozu bir bardak ılık inek sütü ile karıştırılır.
– İsteğe göre içerisine bal eklenebilir. Ardından iyice karıştırılır.
– En az 45 gün boyunca boy uzatmak için yatmadan önce her gece içilebilir.

Not: Bu uygulama yapılmadan önce doktora danışılması gerekmektedir.

2. Boy uzatma için süt

Süt; kalsiyum açısından zengin bir besindir. İçerisindeki zengin mineraller ile kemiklerin büyümesini sağlar. Kalsiyum eksikliği olduğunda da bol bol süt tüketilmelidir. Süt kalsiyumun yanı sıra A vitamini açısından da zengindir. Boy uzamasına katkısının yanı sıra vücudun genel gelişimi için de gerekli olan proteinler içerir.
– Boy uzatmak için her gün en az 2 ya da 3 bardak süt içilmelidir. Ayrıca diğer süt ürünlerinden peynir, yoğurt ve dondurma da tüketilebilir.

Not: Laktoz hassasiyeti olan kişiler süt ve süt ürünleri tüketmemelidir. Yağsız ürünler tercih edilebilir.

3. Yoga boy uzatma hareketleri

Boy uzatmak için yoga da yapılabilir. Egzersiz ve yoga vücutta büyüme hormonlarının çalışmasına yardımcı olur. Yoga ayrıca sırt bölgesindeki kaslarda oluşan gerginliği de alır.

4. Boy uzatma germe hareketleri

Açma germe egzersizleri de boy uzatmaya yardımcı olabilir. Günde birkaç kez; her gün birkaç dakikalığına ayak parmaklarının üzerinde durularak vücut gerilir. Bu germe hareketleri sırasında bacaklar iyice gerilir. Düzenli olarak yapıldığında kemikler uzar. Boy uzamasında etkili olan bu egzersiz hareketleri her yaşta yapılabilir. Ayrıca, düzgün duruş pozisyonlarına alışmak için de oldukça etkilidir.

5. Boy uzatma egzersizleri

Egzersiz ve spor büyüme hormonunu artırmaya yardımcı olur. Boyun uzamasına katkıda bulunur. Bu nedenle hayatın her evresinde düzenli olarak egzersiz ve spor aktiviteleri yapılmalıdır.
– Boy uzatmak için etkili olan egzersiz hareketlerinden biri de atlamaktır. Açık bir alanda en az 30 dakika her gün atlama egzersizleri yapılabilir.
– Ayrıca, çok atlama gerektiren oyunlar; örneğin tenis ve basketbol gibi sporlar yapılabilir. Bu sporlar boy uzatmaya katkıda bulunur ve aynı zamanda ideal vücut ağırlığını korumaya yardımcı olur.
– Bisiklete binmek ve yüzmek de yapılabilecek spor aktiviteleri arasındadır.

6. Boy uzatan uyku düzeni

Uyku düzeni de boy uzamasını etkileyen faktörler arasındadır. Özellikle gelişim döneminde oluşturulan uyku düzeni boy uzamasını da etkiler. Çünkü büyüme hormonları uyku sırasında daha çok salgılanır. Dokular yeniden oluşturulur. Ayrıca sesli ve ışıklı ortamlar uyumak yerine sessiz ve karanlık ortamlarda uyumak gerekmektedir. Bu vücudun tam olarak dinlenmesine yardımcı olur.
– Yetişkin kişiler günde 8 ila 11 saat arasında uyumalıdır. Gece geç saatlerde yatılmamasına özen gösterilmeli sabah erken uyanılmalıdır. Rahat ve verimli bir uyku için gerekli olan ortam oluşturulabilir. Yatılan yatak ve yastık ne çok sert ne de çok yumuşak olmamalıdır. Uyku sorunu için bitkisel çaylar; özellikle papatya çayı kullanılabilir.

7. Boy uzatan besinler ve dengeli beslenme

Boy uzamasını etkileyen bir diğer önemli etken beslenmedir. Bazı besinlerin eksikliği boy uzamasını engelleyebilir. Doğru beslenme şekli ve doğru diyetler ile boy uzaması sağlanabilir. Temel besin maddeleri; çinko, manganez, C vitamini, protein, potasyum, kalsiyum ve fosfor gibi besinlerdir. Bu besinler boy uzatmaya yardımcı olur.
– Günlük beslenme düzeni içinde taze yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler; fındık, tohumlar, tahıl ve az yağlı süt ürünleri mutlaka bulunmalıdır.

8. Güneş ışığı boy uzatır mı?

Güneş ışığı vücuda D vitamini sağlar. Bu içeriği ile büyüme hormonlarını tetikler ve kemik yapısı için oldukça faydalıdır. Genel vücut sağlığı için de yararlıdır. D vitamini besinlerden de alınabilir. Ancak güneş ışığından da vücut için gerekli olan D vitamini alınabilir.
– Güneş ışığı D vitamini içeriği ile maksimum boy uzunluğu da dahil olmak üzere genel büyüme için gerekli en iyi doğal kaynaktır. Vücut yeterli miktarda D vitamini aldığında kemikler güçlenir ve boy uzamasına katkıda bulunulmuş olur.
– Vücudun ihtiyacı olan D vitaminini almak için sabah ve akşamüstü saatlerinde 20 ya da 30 dakika boyunca her gün güneşlenilebilir. Ancak öğlen saatlerinde güneşe çıkılması önerilmez. Çünkü bu saatlerde güneş cilde ve genel sağlığa zarar veren ultraviyole ışınlar yayar.
– Güneş ışığı ile birlikte; süt, peynir, yumurta ve yağlı balık gibi D vitamini açısından zengin besinler de tüketilebilir.

9. Duruş pozisyonu

Duruş pozisyonu da boy uzamasında etkilidir. Yanlış duruş pozisyonları boyun daha kısa görünmesine ya da uzamanın durmasına neden olabilir. Kambur denilen duruş pozisyonunda kafa ve boyun öne doğru giderken sırt bölgesi yay gibi dışarı doğru kavislenir. Bu duruş pozisyonu kemikleştiğinde kişi kısa ve kötü bir görüntü oluşturur. Bu tür bir duruş pozisyonundan kurtulmak gerekir. Omurga sağlığı için önemli olan duruş pozisyonları aynı zamanda kasları rahatlatır ve yüksekliği artırmaya yardımcı olur.
– Düz bir sandalyede oturulur. Omuzlar düz tutulur ve üst çene yere paralel tutulur. Omurganın dik durması sağlanır. Aynı duruş pozisyonu ayaktayken de yapılır. Bu doğru duruş pozisyonu genel sağlık açısından da önemlidir.

10. Bol su tüketilmelidir

Gün boyunca bol bol su tüketilmesi gerekir. Su vücuttan zararlı toksinlerin dışarı atılmasını sağlar ve aynı zamanda sindirimi geliştirir. Ayrıca, boy uzamasının üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Bol su tüketilmesi metabolizma hızını da artırır.
– Su tüketiminin artırılmasının yanı sıra su içeren meyve ve sebzeler de tüketilebilir. Bu sebzeler arasında salatalık ve karpuz gibi besinler bulunmaktadır.
Boy uzaması için ideal vücut ağırlığı korunmalı, sigara bırakılmalı ve hazır gıdalar tüketilmemelidir.

Yorum Yaz