Boğaz Ve Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir: Bademcik İltihabına Bitkisel Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 20 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 2.892 defa okundu

Boğaz Ve Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir: Bademcik İltihabına Bitkisel Çözüm

bademcik iltihabına bitkisel çözüm

bademcik iltihabına bitkisel çözüm

Bademcik ağrısı nasıl geçer?

Bademcik boğaz bölgesinde yer alır. Bazı durumlarda bakteri ya da virüs enfeksiyonlarında bademciklerde tahriş, şişme, kızarıklık ve kaşıntıyla birlikte boğazda kaşıntı ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda enfeksiyonla mücadele etmek, iltihabı azaltmak ve tahrişi yatıştırmak için yeşil çay kullanılabilir.

Bademcik iltihabı neden oluşur?

Zararlı bakteriler bademciklere bulaştığında söz konusu virüsler gelişir ve ağrı oluşur. Enfeksiyon, bademciklerin ve boğazın şişmesine neden olur. Eğer bademciklerde iltihap varsa ağrı giderek artabilir. Yutkunmak refleksi sırasında keskin acılar oluşabilir. Boğaz enfeksiyonları, mononükleoz ve alerji bademciklerdeki ağrının temel nedenleridir. Bu gibi durumlarda yeşil çay tüketimi ağrıyı yatıştırabilir. Yalnız yeşil çay bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabildiği için öncelikle doktora danışmak gerekmektedir.

– Yeşil çay bağışıklık sistemi için faydalıdır:

Bakteriyel enfeksiyonlar ve bademciklerde şişliğe neden olan virüsler bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Bademcik bağışıklık sistemini zayıflattığı için hastalık belirtileri şiddetlenebilir. Yeşil çay içerdiği bileşikler sayesinde bağışıklık sistemini de kuvvetlendirir. Iowa State Üniversitesine göre yeşil çay spesifik proteinlerin serbest bırakılmasını sağlayarak bağışıklık sisteminin verdiği tepkiyi genişleten antioksidanlar içerir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, kafeinsiz yeşil çayın tüketilmesini önermektedir. 1 çay kaşığı yeşil çay 1 bardak kaynar su içerisinde 10 dakika kadar bekletilir. Günde 2 ila 4 bardak kadar tüketilebilir.

– Anti inflamatuar özelliği

Boğaz ve bademcik şişliği boğaz iltihabından kaynaklanabilir. Yeşil çay, potansiyel olarak ağrının azalmasını sağlarken anti-inflamatuar özellik gösterir. Epigallokateşin gallat olarak da bilinen EGCG yeşil çayın ana maddelerinden biridir. Bu madde vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olan en önemli antioksidandır. Ayrıca yeşil çay ile gargara yapmak boğaz ağrısı ve bademciklerin yatışmasına yardımcı olabilir.

– Anti mikrobiyal özelliği

Ağız ve ağız boşlukları bol miktarda bakteri içerir. Yeşil çay bakteriyel büyümeyi engellerken bademcik enfeksiyonu, ağız kokusu veya kötü nefesi de ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
Boğaz ağrısı için hangi içecekler içilmeli?

– Soğuk sıvılar

Bazı boğaz ağrıları soğuk sıvılar nedeni ile oluşabilir. Boğaz ağrısı var iken tekrar soğuk içeceklerin tüketilmesi ağrıyı şiddetlendirir. Aynı şekilde kafeinli içecekler de ağrıyı çoğaltacaktır. Bunlar yerine ılık meyve suları ya da süt tercih edilebilir.

– Bademcik iltihabı için bitki çayları:

Bitkisel çaylar boğaz ağrısını ve bademcik ağrısını hafifletmek için kullanılabilir. Özel olarak formüle edilmiş çaylar boğaz çaylar bazı bitkilerin karışımından oluşmaktadır. Ayrıca boğaz ağrısını gidermek için normal siyah çaya bal ya da limon da eklenebilir. Bal ve limon suyu boğazda oluşan mukus oluşumunu engeller ve tahrişi azaltır. Fakat çaylar çok sıcakken tüketilmemelidir. Sıcak boğaz ağrısının şiddetlenmesine neden olabilir. Ilındıktan sonra içilmesi daha faydalı olacaktır.

– Bademcik iltihabı tuzlu su uygulaması:

2 çay kaşığı tuz 1 bardak ılık suya karıştırılarak içilebilir ya da bu su ile gargara yapılabilir. Boğaz ağrısı için oldukça etkili olan tuzlu su bademcik bölgesinde oluşan şişliklerin inmesine de yardımcı olur.

– Bademcik iltihabına limon suyu:

Limon suyu boğaz ağrısını yatıştırmak için kullanılan en geçerli bitkisel çözümler arasındadır. Genellikle limon suyunun tek başına tüketilmesi tavsiye edilmez. Çünkü bu mideye zarar verebilir. 1 bardak ılık su ve biraz limon suyu karıştırılarak tüketilebilir.
Boğaz ağrısı için genelde ilaç tedavisi gerekebilir. Fakat hafif şiddetli ağrı durumlarında bu tip içecekler içilerek ağrının azaltılmasına yardımcı olunabilir. Soğuk algınlığına ya da başka hastalıklara bağlı olarak gelişen boğaz ağrıları için mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Doktor ilaç tedavisine ek olarak ağrının dinmesi için ağrı kesiciler önerebilir.

Yorum Yaz