Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir: Boğaz Ağrısı için Bitkisel Çözüm

Burun ve Boğaz Hastalıkları kategorisine 16 Ocak, 2016 tarihinde eklendi, 903 defa okundu

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir: Boğaz Ağrısı için Bitkisel Çözüm

boğaz ağrısı için bitkisel çözüm

boğaz ağrısı için bitkisel çözüm

Boğaz ağrısı nedenleri:

Boğaz ağrısı genellikle bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. Soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıklar boğazda yanmaya ve ağrıya neden olabilir. Bazı durumlarda öksürük ve boğaz yollarının tahriş olması da boğazda ağrı yaratabilir. Boğaz ağrısı için ilaç tedavisinin yanı sıra bitkisel çözümler de uygulanabilir.

Boğaz ağrısı nasıl geçer: Boğaz ağrısına doğal çözüm

– Boğaz ağrısı için tuzlu su gargara

Tuzlu su ile gargara ağrıyı yatıştırmak için etkili bir çözümdür. Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı tuz eklenir. İyice karıştırıldıktan sonra günde birkaç kez gargara yapılır. Derinlemesine bir gargara yapılarak suyun boğazın arkasına kadar gittiğinden emin olunmalıdır. Bu nedenle kafa geriye yatırılır ve otuz saniye kadar bu şekilde beklenir. Ancak su yutulmamalıdır. Yutulduğunda mide bulantısına neden olabilir.

– Boğaz ağrısı için pastiller

Tıbbi pastilleri de boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olabilir. Ağrının hafiflemesini sağlarken diğer yandan boğaz dokusunu yumuşatır. Boğaz ağrısından özellikle geceleri kurtulmak için yatmadan önce pastil alınabilir. Bu tür pastiller boğazdaki bakterilerin ölmesini sağlarken aynı zamanda ağrıyı da hafifletir.

– Boğaz ağrısına acı biber

Acı biber de gargara yapmak için kullanılabilir. Tuzlu su ile yapılan gargara gibi acı biberli su ile de gargara yapılabilir. 1 bardak suya 1 çay kaşığı kadar acı biber eklenerek karıştırılır. Bu karışım ile derinlemesine gargara yapılır. Ancak yutulması önerilmez. Acı biber bileşikleri sayesinde bakterilerden kurtulmaya yardımcı olur ve boğazı yumuşatır.

– Boğaz ağrısı için ağrı kesici

Özellikle soğuk algınlığı ya da grip durumlarında tüm vücut ile birlikte boğaz bölgesinde de ağrı oluşmaktadır. Ağrı kesiciler boğaz ağrısının da yatışmasını sağlayabilir.

– Sıvı tüketimi artırılmalıdır

Bazı durumlarda boğazın kuruması nedeniyle de ağrı oluşabilir. Bu tür durumlarda mutlaka sıvı alımı artırılmalıdır. Sıvı alımı ile boğazdaki kuruluk hafiflerken aynı zamanda boğaz dokusu da nemli tutulmuş olur. Günde 8 ila 10 bardak su içilmesi önerilir. Aynı zamanda gün içinde alkolsüz ve kafeinsiz içecekler; sebze ve meyve suları ya da bitki çayları da tüketilebilir.

– Bol bol C vitamini almak

C vitamini genel sağlık için gerekli bir besindir. Aynı zamanda hastalıklarda hızla iyileşme sağlar. C vitamini vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve olası virüsleri, mikropları ve bakterileri öldürür. C vitamini açısından zengin besinler tüketilebilir. Özellikle limon ve portakal gibi narenciye besinler tüketilebilir. Beslenme düzenine elma ve meyve suları da eklenebilir. Ayrıca C vitamini takviyeleri de alınabilir. Ancak C vitamini takviyesi kullanmaya başlamadan önce dozaj için doktora danışılmalıdır.

– Boğaz ağrısı bal ve limon

Boğaz ağrısından kurtulmak için doğal yollar kullanılacaksa ilk çözümlerden biri bal ve limon suyu olmalıdır. Sadece bir çay kaşığı bal ile sulandırılmış limon suyu karıştırılarak tüketilebilir. Bu karışımın içerisine tat katmak için biraz tarçın da eklenebilir. Bal, limon ve tarçın karışımı sabah kahvaltıdan önce ve akşamları yatmadan önce tüketilebilir. Limon suyu yerine elma sirkesi de kullanılabilir. Limon suyu asidik içeriği ile bakterilerin ölmesini kolaylaştırır. Taze sıkılmış limon suyu kullanılması önerilir.
Boğaz ağrısı çok ciddi bir sağlık sorunu değildir. Genellikle bitkisel çözümler ile kolayca geçer. Ancak ciddi bir durum olmasa da bazı durumlarda ciddi hastalıklar nedeniyle oluşabilir. Koah ya da ciddi enfeksiyonlar sonucu oluşabileceği için eğer şiddetli ağrı varsa mutlaka doktora gidilmesi gerekir. Ayrıca boğaz ağrısı kronikleştiyse ya da 2 haftadan fazla sürdüyse en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

Yorum Yaz